Zajęcia stałe w Żoliborskim Domu Kultury

2023-09-07

Zapisy:

www.strefazajec.pl
Paulina Gula: +48 573 191 653
zapisy@zoliborskidomkultury.pl


Podczas zajęć dzieci zamieniają się w małych naukowców. Pod okiem instruktora przeprowadzają eksperymenty naukowe oraz uczestniczą w zabawach sensorycznych przy użyciu produktów codziennego użytku. Dzieci m.in. zamkną dwutlenek węgla w bańce, stworzą polimerowe robaki, nadmuchają balony bez użycia ust/pompki oraz wiele innych!

Marzena Żyburtowicz – fizjoterapeuta, terapeuta integracji sensorycznej, od wielu lat prowadzi terapię SI. Ukończyła liczne kursy dotyczące rozwoju i terapii dzieci, od wielu lat prowadzi warsztaty grupowe – eksperymentalne i multisensoryzne.


Zajęcia umuzykalniające dla najmłodszych dzieci prowadzone w oparciu o metodę E.E. Gordona oraz C. Orffa, a także innych metod muzykoterapeutycznych. Na zajęciach razem z dziećmi są obecni rodzice. Zajęcia polegają na wspólnym tworzeniu muzyki, którego podstawą i najważniejszym elementem jest głos ludzki. Składają się z rytmiczek i śpiewanek. które rodzice powtarzają razem z prowadzącym. Podczas zajęć instruktorem jest w ciągłej interakcji z dziećmi i ich rodzicami, proponując różne głosowo-rytmiczne sekwencje. Ważnym elementem jest tworzenie wspólnoty. Proces muzykowania wspomaga użycie instrumentów orffowskich: grzechotki, dzwonków, kołatki, tamburyna, bębenków itp. oraz inne instrumenty dziecięce. Dzieci nie są zmuszane do siedzenia na miejscu, mają pełną swobodę ruchu, a ich opiekunowie towarzysza im w muzycznych poszukiwaniach i odkryciach. Zajęcia mają formę zabawy, odbywają się z wykorzystaniem chust, piórek, pacynek, miękkich piłek innych akcesoriów animacyjnych.

Prowadząca: Anna Jastrzębska. Absolwentka studiów magisterskich o specjalności wokalno – aktorskiej na Akdemii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie (2021). Prowadzi i prowadziła zajęcia gordonkowskie i umuzykalniające dla dzieci m.in.. W Fundacji A.R.T., Szkole Muzycznej “Brzmi Dobrze”, Przedszkolu “Bajlandia” i Egurrola Dance Studio.


  • Chór mam
  • Środy 10:00 – 11:30
  • Na Chór Mam zapisy będą obowiązywały poprzez grupę na FB [kliknij]

Chór Mam to takie miejsce, gdzie mamy śpiewają, a dzieci im towarzyszą. Nie mamy przesłuchań, ani ocen, bo znamy dobroczynną moc śpiewu na ciało i psychikę. Zapraszamy do wyjścia z domu, spotkania i wspólnego zasiadania w śpiewającym kręgu bez względu na umiejętności wokalne. Zajęcia są skierowane szczególnie do mam w ciąży i z maluchami do trzeciego roku życia. Chór Mam na Żoliborzu jest częścią powstającej właśnie sieci Chórów Mam, zapoczątkowanej w 2018 roku na Bemowie.

Prowadząca: Joanna Klin – śpiewaczka operowa, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie a także Hochschule für Musik Franz Liszt, w Weimarze (Niemcy), laureatka licznych konkursów wokalnych, która występowała m.in.: w Opera de Lyon, Staatstheater w Kassel czy Teatrze Wielkim w Warszawie. Wraz z mężem Pawłem tworzą autorską muzykę chrześcijańską, wspólnie koncertują i prowadzą kanał na YouTube ze swoją muzyką. 🎶 Jest mamą Janiny i Klary.


Podczas spotkań warsztatowych, w unikatowej pracowni, poznasz pracę ze specjalistycznym sprzętem: rylcami, nożykami lub suchą igłą, sitem serigraficznym. Zobaczysz, jak satysfakcjonującą jest nauka pracy z matrycą i doborem farb do druku. Grafika warsztatowa jest również magiczną przygodą z odbijaniem ręcznym za pomocą barenów lub z użyciem prasy drukarskiej do druku wklęsłego i wypukłego. Gwarancją zajęć jest satysfakcja w procesie tworzenia wyjątkowych prac w limitowanych edycjach oraz zdobycie wiedzy o przeróżnych technikach: sitodtuku, monotypii, linorytu, drzeworytu, suchej igły czy mukolito. Zajęcia odbywają się w atmosferze sprzyjającej tworzeniu niekonwencjonalnych rozwiązań prostymi środkami. Warsztaty dla osób początkujących i średniozaawansowanych. 

Prowadząca: Agnieszka Saks


Zajęcia taneczne skierowane do Pociech w wieku 3-5 lat, dla których dobra zabawa jest całym życiem. Instruktorka ubiera zabawę w taniec, przygotowując najmłodsze dzieci do wkroczenia w świat tańca odważnie i z radością. 

Prowadząca: Katarzyna Korc Pilitowska – dyplomowana Pedagog i Animatorka Kultury, Dyplomowana Instruktorka Tańca Jazzowego, Organizatorka imprez artystycznych, Twórczyni projektów edukacyjno kulturalnych, od lat pracująca w świecie Kultury. Z zamiłowania, propagatorka zdrowego stylu życia, miłośniczka tańca i sztuki, z serca wrażliwa na kulturę, naturę i ludzi.


To zajęcia umuzykalniające dla dzieci (od 6 miesiąca do 3 r. ż.) oraz dla ich rodziców/opiekunów. Każde spotkanie w ramach zajęć jest niepowtarzalnym doświadczeniem muzyczno – sensorycznym łączącym naukę z zabawą. Kązde zajęcia mają swój dominujący motyw tematyczny, któy inspiruje do kreatywnych zabaw i animacji przy muzyce granej na żywo. Zajęcia są połączeniem znakomitej zabawy z nauką, które wspólnie pozwalają rozwijać dziecięce doznania sensoryczne i estetyczne w najbardziej atrakcyjnej oraz przyswajalnej formie edukacyjnej. Muzykowanie na dywanie to również zaproszenie do wspólnego muzykowania, spiewania, grania na małych i dużych instrumentach oraz do tańca i animacji ruchowych. To znakomity sposób by podczas intrygującej i atrakcyjnej zabawy wykształcać w dzieciach poczucie grupowej wspólnoty, empatię oraz swobodę wyrażania ich emocji i osobowości. Zajęcia to znakomita i niepowstarzalna szansa dla rodziców, aby podczas spontanicznej zabawy wzbogacać swa więź z dzieckiem i poszerzać wiedzą o jego potencjale i potrzebach. Zajęcia prowadzone metodami: E. Gordona, W. Sherborna, B. Straussa, E. J. Dalcroza, C. Orffa, Z. Kodalya.

Prowadząca: Maria Foryś – muzyk, rytmiczka, choreograf i pedagog tańca, ale przede wszystkim mama 5 letniej córeczki. Ukończyła Akademię Muzyczną w Gdańsku na wydziale Dyrygentury Chóralnej, Edukacji Muzycznej i Rytmiki. Laureatka konkursów pianistycznych, tancerka i wokalistka afrykańskiego zespołu „Ikenga Drummers, z którym występowała na Międzynarodowych Festiwalach Muzyki Jazzowej, w Operze Leśnej w Sopocie i Teatrze Muzycznym w Gdyni. 


Zapraszamy na zajęcia taneczne skierowane do młodzieży w wieku 10-15 lat – intensywne, ciekawe, „ubarwione” techniką tańca jazzowego.

Zajęcia taneczne dla uczestników w wieku 16+, w stylu tańca jazzowego – tańca niezwykle różnorodnego i żywiołowego. Taniec jazzowy przenosi uczestników w niezwykły świat muzyki, ruchu, wyobraźni i rytmu. Poziom open

Prowadzące: Katarzyna Korc Pilitowska – dyplomowana Pedagog i Animatorka Kultury, Dyplomowana Instruktorka Tańca Jazzowego, Organizatorka imprez artystycznych, Twórczyni projektów edukacyjno kulturalnych, od lat pracująca w świecie Kultury. Z zamiłowania, propagatorka zdrowego stylu życia, miłośniczka tańca i sztuki, z serca wrażliwa na kulturę, naturę i ludzi.


Zajęcia przeznaczone są dla każdego, niezależnie od poziomu zaawansowania. W ramach spotkań na macie poruszymy ciałem, wyciszymy umysł i spróbujemy nauczyć się świadomie oddychać. Na praktykę hatha jogi oprócz ćwiczeń opartych o asany, czyli pozycje w jodze, składa się również uważność na ciało, świadomość oddechu a także regeneracja i wyciszenie. Dzięki regularnej praktyce jogi obniżamy poziom stresu, uczymy się akceptować i czuć, zwiększamy poziom koncentracji a także poznajemy siebie. Praktyki jogi będą dopasowane do poziomu grupy, będą odpowiedzią na potrzeby uczestniczek i uczestników.

Prowadząca: Justyna Sankowska – pasjonatka ruchu, oddechu i bycia w połączeniu z ciałem, certyfikowana nauczycielka hatha yogi, terapeutka oddechowa; joga jest dla niej sposobem na spotkanie ze sobą, nawiązaniem kontaktu z ciałem i wprowadzeniem poczucia komfortu do niego; praktyki, które prowadzi są pełne zrozumienia ciała i umysłu oraz nauki akceptacji możliwości, które z nich płyną. Więcej o prowadzącej można przeczytać na www.sentymenty.eu.


Uczymy bawiąc i pomagamy najmłodszym odkryć w sobie pasję. Dzieci za pomocą zestawu klocków LEGO®, komputera i własnej wyobraźni potrafi zbudować robota, zaprogramować go i sprawić by wykonywał polecenia. Pakiety edukacyjne firmy LEGO® są najlepszymi tego typu zestawami dydaktycznymi na świecie. Programy nauczania, na których bazujemy zostały napisane przez najlepszych dydaktyków światowych. W krajach wysoko rozwiniętych takich jak Stany Zjednoczone, Japonia, Wielka Brytania pakiety LEGO® Education są wykorzystywane w najlepszych szkołach. Dzieci mają także szansę brać udział w warsztatach organizowanych przez specjalne Centra Edukacyjne LEGO®. 

Podczas warsztatów organizowanych przez eduPunkt podobnie jak rówieśnicy z innych krajów, dzieci pracują z zestawami klocków LEGO® Education. Ich zadaniem jest wybudować konstrukcje z klocków, połączyć je z silnikami oraz czujnikami a następnie zaprogramować. Na zajęciach wykorzystujemy oprogramowanie LEGO®, które za pomocą algorytmów pozwala wydawać robotom dowolne polecenia. Program nauczania został opracowany w taki sposób, aby rozwijać cechy niezbędne w XXI wieku: kreatywne myślenie, umiejętności rozwiązywania problemów i kompetencje komunikacyjne oraz promować pracę grupową.


Wyjątkowa możliwość poznania właściwości naturalnych tkanin w fuzji z barwnikami. Posiądziesz podstawy farbowania i nadawania farb na jedwab i bawełnę. Praca z naturalnym pszczelim woskiem lub specjalistycznym medium do rezerwacji w malarstwie na jedwabiu jest interesującym wyzwaniem.  W trakcie warsztatów z batiku zaznasz przyjemności obcowania z cudownym zapachem rozgrzanego wosku, co daje efekt apiterapii. Zrelaksujesz się, tworząc i obserwując efekty pracy twórczej. Z pewnością będą Cię satysfakcjonować, bo stworzysz dzieła, które pokochasz i będą z Tobą zawsze. Może to tylko krok w do kariery artystycznej i spełnienia w świecie Sztuki. O wszystko zadba instruktorka i artystka – Agnieszka Saks. 

Agnieszka Saks – instruktorka z olbrzymią praktyką w pracy z dziećmi i dorosłymi. Autorka wielu projektów artystycznych, twórczyni i pasjonatka sztuki.


Zajęcia teoretyczne. Nauka obsługi aparatu cyfrowego i analogowego. Rozmowa o potrzebach uczestników. Zajęcia z kompozycji. Zloty podział. „Story telling” czyli opowiadanie historii za pomocą obrazu. Wybrani fotografowie, analiza warsztatu innych fotografów. Lot w kosmos czyli portret w studio i plenerze. Światło sztuczne- światło dzienne. Praca z modelem. Jak uzyskać spektakularne efekty prostymi środkami. Na sesji wypożyczone zostaną kostiumy ze scenografii zaprzyjaźnionych żoliborskich artystów.
Praca w plenerze. Wycieczka na ogródki działkowe. Opowiadanie historii, tworzenie serii zdjęć aby opowiedzieć jeden temat.
Pstryk w ciemności. Jak robić zdjęcia w zupełnie ciemnym wnętrzu. Praca z prosta lampa błyskowa. Zajęcie w podziemiach Fortu Sokolnickiego. Fascynujące obrazy które można wydobyć z zupełnej ciemności. Drukowanie zdjęć. Na zajęciach zostanie wypożyczona drukarka na której uczestnicy będą mogli wydrukować do 5 swoich zdjęć. Omówienie ważnych etapów w przygotowaniu zdjęcia do druku. Triki w fotografii studyjnej. Jak ulepszyć swój instagram w domowych warunkach,. Prezentacja 5 wybranych trików i ich zastosowania

Prowadzenie:Marysia Eriksson. Jest fotografem z ponad 20 letnim doświadczeniem w fotografii. Pracowała dla dużych globalnych firm i małych rodzinnych. Robiła zdjęcia do najbardziej prestiżowych magazynów w Polsce i zagranica. Pasjonuje się zjawiskami w kulturze współczesnej i uwielbia fotografować autentycznych ludzi.

  • https://mariaerikssonstudio.com
  • https://www.instagram.com/mariaerikssonstudio/

Na spotkania trzeba mieć ze sobą własny aparat (można mieć jeden na dwie osoby).


To niekonwencjonalny projekt zajęć z dedykacją dla dzieci od 7 do 12 lat. W studio plastycznym, pod okiem artystki, prowadzone są warsztaty w przeróżnych technikach – od rzeźby, do grafiki warsztatowej, poprzez malarstwo fakturalne, kolaż, rysunek studyjny z użyciem tradycyjnych metod, po działania performatywne. To spotkania ze sztuką wysoką, gdzie dzieci zajmują najważniejsze miejsce. Motywem przewodnim spotkań jest również działalność artystyczna wybitnych twórczyń: Hilmy auf Klint, Niki de Saint Phalle, Katarzyny Kobro, Barbary Zbrożyny,  Zofii Stryjeńskiej, Fridy Kahlo, Marii Jaremy. Tematyka zajęć inspirowana jest pięknem natury i umiłowaniem przyrody widocznych w wielu kulturach. 

Agnieszka Saks – instruktorka z olbrzymią praktyką w pracy z dziećmi i dorosłymi. Autorka wielu projektów artystycznych, twórczyni i pasjonatka sztuki.


  • Gabinet rytmu
  • Wiek uczestników: 12 – 55 lat. Do udziału w zajęciach zapraszamy również rodziców z dziećmi.
  • Wtorek 17:00 – 18:00
  • Koszt: 160 zł / miesiąc (4 zajęcia)
  • Zapisy: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/52909

Zajęcia dla osób które chcą nauczyć się grać na bębnach i ogólnie umuzykalnić. Zajęcia polegać będą na nauce grania rytmów o różnym stopniu trudności na bębnach djembe oraz dun-dun (instrumentarium zachodnioafrykańskie). Nauka będzie opierać się na rytmach z zachodniej Afryki (Mali, Burkina Faso, Gwinea, Senegal) W zajęciach wykorzystywany będzie również afrykański instrument ksylofon – balafon. Niewykluczone że z czasem wśród uczestników warsztatów znajdą się chętni donauki gry również na tym instrumencie. Koncepcja/Idea zajęć/warsztatów jest taka aby do nauki rytmów afrykańskich włączyć popularne i znane piosenki czy melodie, polskie, zagraniczne – tak by oswoić uczestnikom nieco może egzotyczne instrumentarium poprzez dokonanie międzykulturowej fuzji.

Prowadzący: Andrzej Hamera – jako 20-latek aktywnie uczestniczyłem w życiu muzycznym Warszawy. Grałem w projektach
muzycznych takich jak Djembe Jet, Heban, Konoba, Trifonidis, zespół Małgorzaty Kuś, Le blue i Beata Kossowska i inne. Swoją przygodę afro-bębniarską tamtego okresu podsumowałam 2- miesięcznym wyjazdem do Afryki w 2007r aby posmakować i uczyć się grania na djembe w stolicy Mali – Bamako. W ciągu ostatnich 2 lat uczestniczyłem w warsztatach na poziomie zaawansowanym z międzynarodowymi nauczycielami gry na bębnach afrykańskich Djembe. Moimi nauczycielami byli m. innymi: „Pettit” Adama Diarra (Mali), Thomas Guei (Ivory Coast), Alhassane „Dartagnan”Camara (Gwinea), Makan Kone (Mali). W latach 2017-2019 prowadziłem zajęcia gry na bębnach z dziećmi w Przedszkolu Integracyjnym nr 247 oraz przy Parafi św. Jana Kantego.


***

  • Od połowy października ruszamy z awangardowym projektem edukacji ekologiczno-artystycznej na Żoliborzu Pięknopole. Nazwa projektu nawiązuje do historycznego pochodzenia słowa Żoliborz: Joli Bord, czyli „Piękny Brzeg”. Pieknopole to umiłowanie piękna, zarówno w obszarze sztuk wizualnych, jak i piękna krajobrazu, przyrody i ziemi ojczystej – szczególnie i lokalnie – w domenie Żoliborz.
  • Pięknopole – to pole uczestnictwa w warsztatach artystycznych, ściśle związanych z naturą. To pole szczęścia, przyjaźni i miłości. To źródło piękna i życia – wskrzeszenie najstarszych metod zdobniczych –  w materii drewna, miedzi, szkła, pszczelego wosku, miodu i w środku serca. W ramach projektu zaprosimy Was na unikatowe warsztaty: batik łucznicki , papier czerpany, witraż, grafika warsztatowa, botaniczne kompozycje zapachowe by Saksa.
  • Zajęcia z oferty PięknoPole: https://zoliborskidomkultury.pl/pieknopole/ 

Może Cię również zainteresować…