Wystawa powarsztatowa – Fotograficzno-Literacka Opowieść Żoliborza

2024-10-10

O projekcie “Fotograficzno-Literacka Opowieść Żoliborza”

Inspiracją do powstania projektu była postać Melchiora Wańkowicza, ojca polskiego reportażu, który przez część swojego życia mieszkał na Żoliborzu. Losy jego domu i rodziny jak w soczewce skupiają w sobie tematy ważne dla historii i dziedzictwa Żoliborza, które mogą być aktualne też dzisiaj. Jego „Domeczek” – jak nazywał go sam Wańkowicz – mieścił się nieopodal siedziby Żoliborskiego Domu Kultury przy ul. Dziennikarskiej. W projekcie nawiązujemy również do mniej znanej część dorobku pisarza – fotografii.

Projekt łączy w sobie literaturę, fotoreportaż oraz sztukę. Realizując nasze działania, staraliśmy się spojrzeć na dzielnicę jak na własny dom i zagłębić się w historie ukryte w jej rozległych przestrzeniach. Prześledziliśmy kontrasty między tradycją a nowoczesnością, pamięcią a współczesnością, które są widoczne w tkance Żoliborza. Do realizacji celów projektu posłużyły nam warsztaty fotoreporterskie, warsztaty tworzenia zinów – niezależnych wydawnictw, a etapem końcowym jest wystawa powarsztatowa oraz oprowadzania po dzielnicy z przewodniczką.

Wystawa powarsztatowa – Fotograficzno-Literacka Opowieść Żoliborza

• 19 – 30.10.2024
  • Wernisaż 19.10.2024, godz. 16:00
  • Żoliborski Dom Kultury – Fort Sokolnickiego, ul. Stefana Czarnieckiego 51

Wystawa będzie miała również charakter plenerowy, a prace będą rozmieszczone w przestrzeni dzielnicy Żoliborz.

Przestrzenie wystawiennicze:

1. Fort Sokolnickiego, ul. Stefana Czarnieckiego 51
  2. Prochownia Południowa, ul. Stefana Czarnieckiego 51
  3. Błysk Espresso Bar, ul. Słowackiego 22/LU2
  4. Miejsce Aktywności Lokalnej, ul. Marii Kazimiery 20
  5. Centrum Lokalne Żoliborz, ul. Ludwika Rydygiera 6b

W ramach projektu „Fotograficzno-Literacka Opowieść Żoliborza” zajrzeliśmy do jednej z żoliborskich gazet w poszukiwaniu inspirujących nagłówków. Tematy takie jak „Pomór wron”, czy „Mistrzowie parkowania” stały się pretekstami do uważnej obserwacji tego, co nas otacza. Z pozornie banalnych haseł staraliśmy się wyciągnąć esencje, które mówiłyby coś nowego o świecie.

Pracując nad fotoreportażami, trzymaliśmy się zasad: komponowanie = odejmowanie, a sugestia pobudza wyobraźnię lepiej niż ekspozycja.

Z obserwatorów stawaliśmy się kronikarzami, z reporterów zmienialiśmy się w artystów.

Wystawa to kolaż naszych fotoreporterskich doświadczeń i opowieści o Żoliborzu – czasem zdanie wielokrotnie złożone, a czasem jeden obraz.

***

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024