Wrzesień w Forcie Sokolnickiego

2023-09-15

W czasie warsztatów przygotujemy wspólnie 3 lub 4 kolorowe pasty na kanapki. Będzie to okazja, aby porozmawiać, wymienić się doświadczeniami i odpowiedzieć sobie na pytania: W jaki sposób prosto wprowadzić zdrowe rozmaicenie do swojej kuchni? Dlaczego dieta roślinna jest korzystna dla planety i jak ją komponować, aby była smaczna, zdrowa i tania? Czy “wegański” zawsze oznacza “ekologiczny”? Co to jest ślad wodny i dlaczego warto zwiększać udział lokalnych i sezonowych rośli w swojej diecie?

Prowadząca: Małgorzata Zawilska-Rospędek, miłośniczka dzikich roślin i wolności od dyktatu marketów. Od kilku lat nie kupuje herbaty, a zamiast tego odkrywa smaki lokalnych dzikich drzew owocowych. Autorka bloga “Inżynier w zielonych okularach” o prostym ekologicznym stylu życia i książki dla dzieci “Dokąd płynie moja kupa?”


  • 9.09 / Urodziny Placu Wilsona / Animacje na stoisku ŻDK 
  1. Patyczki – kamyczki – plastyczne otwarte warsztaty sensoryczne dla dzieci, wykorzystujące naturalne materiały tj. szyszki, piaski, kamyki, patyczki, glina, tkaniny, włóczki, kasztany, liście i tekturę. Dzieci pobudzą rozwiną swoją wyobraźnię, będą ćwiczyć koncentrację, pobudzą działanie motoryki małej oraz poznają różne struktury i faktury.
    Prowadzenie: Julia Burek-Wolska – artystka plastyczka i pedagożka.
  2. Żoliborskie Retro Pocztówki – otwarty warsztat z tworzenia historycznych kartek pocztowych.
    Prowadzenie: Anusza Gawor, Leszek Nurzyński – animatorzy Żoliborskiego Domu Kultury.
  3. Breloczki i smycze z makramy – otwarty warsztat dla początkujących, podczas którego zapoznacie się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy. Poznacie rodzaje sznurków i dowiecie się, jak dobierać je do poszczególnych prac.
    Prowadzenie: Ewa Szymanek – animatorka Centrum Lokalnego Żoliborz.
  • 10.09 / Urodziny Placu Wilsona

13:00 / Dziwne Zwierzęta: spektakl Teatru Sytuacje Grupa. Co jest dziwne i kto jest dziwny? Kto jest najdziwniejszy? I dlaczego? Wnioski są zadziwiające i bardzo przyjemne. To, co jest od nas inne, co się od nas różni, bardzo często stereotypowo powoduje nasz strach, który na zewnątrz może przejawiać się na różne sposoby – nie dotykam, omijam, oddalam się od dziwności albo wyśmiewam, niszczę. Inność może wydawać się niebezpieczna. Mrówkojad z Orzesznicą, główni bohaterowie spektaklu, dochodzą jednak do innych wniosków, dużo bardziej satysfakcjonujących.
Przedstawienie dla dzieci w wieku 4 do 10 lat.

  • 13:15 Express Yourself – warsztaty Teatru Komedia w Warszawie.
  • 14:30 Secret Science Agency. Fascynujący pokaz naukowy przygotowany przez Heweliusze Nauki.
  • 15:00 Bajkowa Bomba – animacje dla dzieci przygotowane przez Teatr Prima.
  • 16:00 Muzyczne impresje. Koncert uczniów Szkoły Muzycznej nr 4 w Warszawie.

 

  • 14:00 – 17:00 Warsztaty w Forcie Sokolnickiego
  • Na wszystkie warsztaty obowiązują zapisy poprzez Strefę Zajęć
  1. eau de Żoli – spotkanie olfaktoryczne, na którym będziesz kreatorką(rem) zapachów. Stworzysz wyjątkowe dzieło inspirowane wspomnieniem olfaktorycznym z zielonej dzielnicy, którą odwiedził David Bowie, zapachem patchouli i kadzidła… zapachem kontrkultury. Spróbujesz zacytować intrygującą woń, tkwiącą we wspomnieniu o żoliborskim spacerze. A może wykonasz eliksir Żoliborza z inspiracją Fortu Sokolnickiego – zapach kamienia, mchu, drewna…? Tworząc szkic do receptury, posłużysz się wyłącznie tym, co stworzyły rośliny – absolutami, ekstraktami i olejkami eterycznymi. Odwołasz się do pradawnych metod sztuki perfumiarstwa.
    Prowadzenie: Agnieszka Saks / saksa.me
  2. Botaniczne kosmetyki – warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków na bazie tłoczonych olejów z nasion i surowców roślinnych. Prowadzenie : Fundacja alter eko. Mydła potasowe – podczas warsztatów omówimy czym różni się mydło sodowe od potasowego, zapoznamy się z podstawowymi zasadami bhp robienia mydła, nauczymy się wykonywać ług potasowy i jak go łączyć z tłuszczami. Zdradzimy jakich tłuszczy używać i co dodać, żeby mydło potasowe pięknie pachniało i za sprawą naturalnych składników miało ciekawy kolor. Na warsztatach wykonamy pastę mydlaną do mycia ciała, kremowe mydło w płynie oraz aromatyczny peeling na bazie pasty potasowej. Gotowe produkty zabierzecie ze sobą do domu.
    Prowadzenie: Beata Mioduszewska, Przestrzeń Kampinos.
  3. Wspomnienie lata – herbaty rozgrzewające. Każdy uczestnik wyjdzie ze sporą porcja wiedzy dotyczącej termiki ziół oraz podstaw łączenia składników. Na na koniec wykona własna mieszankę rozgrzewającej herbaty ziołowych surowców, która będzie wspomnieniem lata na długie jesienne wieczory.
    Prowadzenie: Joanna Stopczyńska z QATII.
  4. Ekoprinting – to naturalne barwienie i odbijanie roślin (specjalnie przygotowanych) na tkaninie. Podczas warsztatów zabarwimy chusty zadrukowane liśćmi.
    Prowadzenie: Anna Ludwicka – artystka graficzka.
  5. Zajęcia stolarskie z nauką obsługi wypalarki to specjalna propozycja dla osób lubiących rękodzieło i pracę z drewnem. W czasie zajęć każdy z uczestników przygotuje plaster drewna jako podstawę do wypalania wzoru. Następnie przeniesiemy wzór do wypalenia na plaster drewna – specjalny wzór z okazji Urodzin Placu Wilsona. Kolejnym krokiem będzie wypalenie wzoru przy pomocy wypalarki. Na koniec zabezpieczymy całość bezbarwnym lakierem do drewna.
    Prowadzenie: Angelika z Kolorowych Kredek.
  • 18:00 Propabanda – koncert

Propabanda East Collective to coverfolkowa kapela powstała w 2011 roku w Warszawie i grająca energetyczną bałkańską i klezmerską muzykę w nowatorskiej i wirtuozerskiej odsłonie. Oprócz piosenek z Bałkanów i muzyki romskiej, zespół stylistycznie zahacza też o Rumunię, Mołdawię, Grecję i wspomniane klimaty klezmerskie. Domeną Propabandy jest świetna zabawa, wirtuozeria i spora dawka improwizacji. Zespół jest półfinalistą programu Must Be The Music, zagrał kilkaset koncertów (m.in. Juwenalia UWM Kortowiada, Festiwal Pannonica) jest jednym z najciekawszych projektów na rynku łączących tradycyjną muzykę folkową z nowoczesnymi aranżacjami. W 2012 Propabanda podwójnie zagościła na składance Balkan&Jewish Inspirations w towarzystwie takich gwiazd tego nurtu muzyki jak Shantell, Taraf deHaidouks czy Goran Bregović.


  • 14.09 / 13:00 i 18:00 / Spotkanie z makramą: ozdobny liść
  • Wstęp wolny, zapisy poprzez Strefę Zajęć ruszają 10 dni przed zajęciami. 

Makrama to technika wiązania ozdobnych sznurków. Dzięki niej wprowadzisz styl BOHO do swojego domu, wykonasz różnorodne dodatki wnętrzarskie takie jak kwietniki, bransoletki czy torebki. Warsztaty makramy to również doskonała metoda na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy. Poznają rodzaje sznurków i dowiedzą się, jak dobierać je do poszczególnych prac. Nauczą się wiązać podstawowe węzły i własnoręcznie wykonają breloczki i bransoletki.

Prowadząca: Ewa Szymanek – animatorka Centrum Lokalnego Żoliborz


  • 15.09 / 19:00 / Jazz Fort: ILU TRIO
  • Wstęp wolny

Joaquin Sosa – saksofon
Aniel Someillan – kontrabas
Machito – congi

Trzech znakomitych kubańskich muzyków – nowe brzmienie kubańskiego jazzu. Inspiracje czerpią z pieśni przodków, dzięki czemu celebracja swoich korzeni nabiera nowej, jazzowej formy. Nazwa „ILU” wywodzi się od słowa JORUBY, które oznacza „Ziemia, miasto, gdzie nic nie istnieje bez muzyki”


  • 19-22.09 / 17:00 / Warszawska Jesień – VAN KOOLWIJK / MAŁE INSTRUMENTY
  • Wstęp wolny

Performance:
Hans van Koolwijk Bambuso Performance
MAŁE INSTRUMENTY: Paweł Romańczuk, Tomek Szczepaniak GlassFrictions (2023)
działania performatywne z użyciem instrumentów inspirowanych Cristal Baschet
Hans van Koolwijk i MAŁE INSTRUMENTY Bambuso meets GlassFrictions
Szczegóły: https://warszawska-jesien.art.pl/


  • 20–22.09 / 11:00 – 19:00 / Warszawska Jesień – VAN KOOLWIJK / ROMAŃCZUK instalacje
  • Wstęp wolny

Wystawa rzeźb:Hans van Koolwijk Glissando Machines (2006) rzeźba dźwiękowa
Oerkaatser (Primal Reverberator) (1996) rzeźba dźwiękowa
Paweł Romańczuk SoundFort (2023)** mechaniczne obiekty dźwiękowe – instalacja
Szczegóły: https://warszawska-jesien.art.pl/
Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu InSitu/City europejskiej sieci Ulysses współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”.


Warsztaty poświęcone nasiennictwu, jego funkcji i zastosowaniu nasion w ujęciu botanicznym i ogrodniczym. W ramach spotkania odbędzie się spacer przyrodniczy, zbiór nasion, będą opowieści o nasionach, mini wykład i wymiana nasion. Prowadzenie: Fundacja alter eko. Zapisy poprzez Strefę Zajęć ruszają 10 dni przed zajęciami.


żoliborski dom kultury

Makrama to technika wiązania ozdobnych sznurków. Dzięki niej wprowadzisz styl BOHO do swojego domu, wykonasz różnorodne dodatki wnętrzarskie takie jak kwietniki, bransoletki czy torebki. Warsztaty makramy to również doskonała metoda na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy. Poznają rodzaje sznurków i dowiedzą się, jak dobierać je do poszczególnych prac. Nauczą się wiązać podstawowe węzły i własnoręcznie wykonają breloczki i bransoletki.

Prowadząca: Ewa Szymanek – animatorka Centrum Lokalnego Żoliborz


Nowych trendów jest tak wiele, że naprawdę można się wśród nich zagubić… Mam za sobą 20 lat eksperymentów w zakresie ekologicznego stylu życia, a w tym czasie sporo sukcesów i co najmniej tyle samo porażek. Jeśli chcesz wprowadzić zmianę w swoim życiu, a nie wiesz od czego, przyjdź na warsztaty! W przystępnej formie, popartej argumentami opowiem, od czego warto zacząć, jakie mogą być kolejne kroki, a czym nie warto się przejmować!

Prowadząca: Małgorzata Zawilska-Rospędek, miłośniczka dzikich roślin i wolności od dyktatu marketów.

Może Cię również zainteresować…