Wiosenny weekend z rękodziełem: ODNOWA

2023-04-03

Zaczynamy wszystko od nowa: wiosenne porządki, nowe postanowienia, wietrzymy szafy, odnawiamy i dajemy nowe życie, porządkujemy sprawy w głowie i w życiu… Dlatego w weekend 15-16 w Forcie Sokolnickiego stawiamy na warsztaty dla duszy i ciała! Od wiosennych zapachów, przez rozciąganie ciała po odświeżanie garderoby! Oczywiście nie zapominamy o najmłodszych uczestnikach! Jak zwykle znajdzie się coś dla każdego. Do zobaczenia!


Sobota 15.04


DZIEWCZYNY WSPÓŁ.DZIELNIA. Żoliborski kolektyw działający w duchu idei wymiany różnorodności. Dziewczyny to surferki życia, które szukają swojego sweet spotu. Współ.Dzielimy się praktyką SurfCare, czyli lekkim, prostym i przyjemnym dbaniem o swój dobrostan na różne sposoby.

 • 12:00-16:00 / Stoisko z Dziewczyną od Po.Budzenia. Punkt pielęgnacji skóry – indywidualne porady i zabieg 30 min. Pielęgnacja składająca się z oczyszczenia oraz odżywienia tlenowego. Przeznaczona dla skór przesuszonych, szorstkich o szaroziemistym odcieniem cery: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/45186
 • 13:00-14:00 / Spacer z Kasią Domagalską po Żoliborzu. Spacer jest najprostszą i najbardziej dostępną metodą wzmacniania kondycji fizycznej i psychicznej. Zobacz osiedle oczami “Małego Architekta”, który pozwoli poczuć Ci tę przestrzeń Od.Nowa.
 • 14:00-15:00 / Dziewczyna od Roz.Ruchu. Zajęcia ruchowe mające na celu aktywować ciało po zimie. Różnorodna formuła pozwala na dopasowanie się do możliwości i ograniczeń uczestniczących: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/45189
 • 12:00 – 16:00 / Punkt informacyjny o Współ.Dzielni + strefa dla dzieci (dla rodziców biorących udział w warsztatach i innych). OSIEDLÓWKI – punkt wymiany informacji sąsiedzkich. Dowiesz się, czym jest SurfCare oraz co jest grane na osiedlu w towarzystwie świeżo mielonej kawy. Dzieciakom umilą czas zajęcia z logorytmiki, które za pomocą zabawy budują mocne fundamenty mowy ciała.
🌼

ZIELONE TARASY AGNIESZKA KELLER – PIELĘGNACJA ROŚLIN. Wiosna to czas budzącej się do życia przyrody, intensywnej pielęgnacji roślin i planowania prac ogrodniczych. Razem z architektką krajobrazu Agnieszką Keller z Zielonych Tarasów zapraszamy na zielone warsztaty, w trakcie których przygotujecie naturalny nawóz, poznacie tajniki uprawy roślin domowych oraz stworzycie swoje mini ogródki ziołowe w szklarniach utrzymanych w klimacie less waste. Gwarantujemy, ze ubrudzicie się ziemią, zgarniecie sporą dawkę wiedzy, a do domu wrócicie ze swoimi ogródkami ziołowymi.

🌼

AGNIESZKA SAKS / Świece z Wosku. Przynieś stary kubek, zrobimy z niego ekologiczną świecę sojową. Wypala się do końca, może słuzyć do masazu dłoni. Świeca sojowa to aromatyczne światło i okład na skórę. Stworzysz pachnący artefakt -wosk sojowy połączysz z nutą bergamoty, cedru, zjawiskową paczulą. Przystroisz kwiatem nagietka, lawendą lub różą. Jeżeli chcesz, przynieś obtłuczoną filiżankę, kieliszek ze szlifem. Do dyspozycji naczynia do świec, knoty drewniane i bawełniane, wosk sojowy, olejki eteryczne bio, suszone kwiaty.

Woskowijki. Pokrywane woskiem pszczelim. Cherry WAX’y – woskowijki z olejem z pestek wiśni. Z łuckiej bawełny lub zero waste (przynieś ulubione wzory ze starych koszul lub pościeli, ale nie jasne!). Stworzysz wielorazowe opakowanie na swój lanch, ulubiony chleb, cokolwiek świeżego, aby świeżym zostało. Wykonanie metodą batiku łucznickiego.

🌼

AUTOMASAŻ TWARZY – DOROTA POROWSKA. Zajęcia hołdują holistycznemu podejściu do zagadnień zdrowia i urody. Tematem działań jest twarz i wszystkie możliwe techniki, które pomagają utrzymać ją w dobrej formie fizycznej. Stymulują kondycję skóry, mięśni, aparatu mowy, słuchu, wzroku, działanie mózgu, układu nerwowego i ogólnie psychiki człowieka. W czasie zajęć wykorzystywane są ćwiczenia fizyczne rozluźniająco/usprawniające górne partie ciała – kręgosłup, barki, techniki automasażu limfatycznego, liftingującego, gimnastyki mięśni twarzy, rąk i dłoni. Wszystkie ćwiczenia wykonywane są samodzielnie przez uczestników pod dyktando instruktorki.

🌼

SZAMANKA PORZĄDKU – ANNA MUCHA: ODNOWA W PORZĄDKU – MOC TWOJEJ PRZESTRZENI. Wyruszysz ze mną w podróż, gdzie bedzie mowa o porządkowaniu, sprzątaniu, sortowaniu, odgracaniu, lecz nie tylko. Dowiesz się m.in. o chodzi z tym wiecznym bałaganem i jak sobie z nim poradzić. Poznasz temat od stron, na które często nie zwraca się uwagi. Uzyskasz odpowiedź na pytanie dlaczego dzieci nie lubią porządków. Nauczysz się w praktyce jak składać podstawowe części garderoby. Na koniec otrzymasz niespodziankę. Przypuszczam, że po warsztato-wykładzie wrócisz do swojej oazy i zrobisz niemałą rewolucję, a z pewnością będziesz już inaczej patrzeć wiele kwestii z tym związanych! SzamANKA Porządku czyli Anna Mucha. Kobieta, która jest zakochana w porządku od małego. Decyduje się rzucić ciepłą posadkę księgowej w zagranicznej korporacji i iść za głosem serca, robiąc to, co uwielbia najbardziej. Zakłada firmę. Otwiera początkowo Samodzielniaki, gdzie podczas warsztatów na żywo uczy dzieci porządku i organizacji, a następnie Uporządkowany Dom i tu zaczyna dziać się magia. Postanawia zarażać innych swoim optymizmem do porządków i nawet się to udaje.

 

🌼

SZARPAKI DLA PSÓW. Warsztat tworzenia szarpaków dla psów ze starych t-shirtów i materiałów.
Prowadzenie: animatorki z Centrum Integracji “Drugie Życie”.


STREFA OPEN – Patio w Forcie Sokolnickiego


 • 12:00-15:00/ MOBILNY WARSZTAT ROWEROWY

Otwarty Warsztat Rowerowy zaprasza na Mobilny Serwis Rowerowy, w ramach którego nasi mechanicy/mechaniczki wykonają w Twoim rowerze podstawowy serwis – m.in. wyregulują hamulce i przerzutki, skasują luzy, ocenią ogólny stan bezpieczeństwa. Zobacz, jak to robimy – następnym razem naprawisz swój rower samodzielnie! Zapraszamy również na dwie prezentacje: „Jak wymienić dętkę w rowerze” (sobota) oraz „Jak wyregulować hamulce rowerowe” (niedziela).

 • 12:00-15:00/ DO ROBOTY WARSZTATY DLA DZIECI

O czym trzeba pamiętać projektując miasta i osiedla? Co musi być blisko domu, by dobrze się nam mieszkało? Czy zieleń w mieście jest potrzebna? Gdzie powinna być szkoła, jak duży powinien być park? Podczas warsztatów stworzymy makietę okolicy Fortu Sokolnickiego. Dowiemy się jak architekci i urbaniści pracują nad planami miast i osiedli i co powinno znaleźć się w “najbliższej okolicy” każdego z nas.

 • 18:00/ WYSTĘP ŻOLIBORSKIEGO CHÓRU SĄSIEDZKIEGO.

Wiosna! Nowe! To trzeba uczcić! Żoliborski Chór Sąsiedzki wystąpi ze swoim najnowszym koncertem – Brzask. Monteverdi i Jackson spotkają się na jednej scenie, a klasyczne utwory muzyki chóralnej i aranżacje przebojów muzyki pop połączy motyw przebudzenia.


* * * NIEDZIELA / 16 KWIETNIA * * *


Okienko – Teatr Łątek Supraśl. Spektakl jest podróżą po teatrze cieni. Składa się z krótkich historii zrealizowanych w różnych odmianach tej teatralnej techniki. Prezentowane podczas przedstawienia opowiastki: Motylek, Uparciuch, Obżartuch, Zaklinacz Węży, Zagadka I, Zagadka II, Magik posiadają ukryty morał, który po zaprezentowaniu każdej z nich próbujemy wraz z publicznością odnaleźć. W ten sposób uczymy młodego widza aktywnego odbioru teatru.

🌼

DZIEWCZYNY WSPÓŁ.DZIELNIA. Żoliborski kolektyw działający w duchu idei wymiany różnorodności.

 • 12:00-15:00 / Stoisko z Dziewczyną od Po.Budzenia. Punkt pielęgnacji skóry – indywidualne porady i zabieg: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/45187
 • 12:30-13:30 / Dziewczyna od Roz.Ruchu. Zajęcia pokazujące jak rozruszać ciało, które po zimie potrzebuje dotlenienia i rozruchu: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/45190
  12:00 – 15:00 / Punkt informacyjny o Współ.Dzielni + strefa dla dzieci (dla rodziców biorących udział w warsztatach i innych)
🌼

BABA BANUL. Tajniki kreatywnego cerowania. Na warsztaty kreatywnego cerowania ubrań zapraszamy uczestników z własną odzieżą do naprawy. Można przynieść skarpety, t-shirt, bluzę, dresy, jeansy, koszulę, bluzkę, torbę. Na wstępie wspólnie obejrzymy uszkodzenia, omówimy, jakie techniki w danym przypadku warto zastosować, jakich efektów możemy oczekiwać. Każdy uczestnik będzie pracował nad swoim projektem naprawczym pod okiem instruktorki. Jeżeli uczestnik nie przyniesie ubrania do naprawy, będzie pracował na przygotowanych próbkach. Na warsztatach uczestnik: nauczy się naprawiania za pomocą techniki cerowania dowie się, kiedy stosować tę technikę, by naprawa była nie tylko piękna, ale i trwała, nauczy się korzystać z grzybka do cerowania, pozna ogólne zasady naprawiania ubrań i spędzi miło czas w twórczej atmosferze! Warsztaty poprowadzi Kasia Banul-Wójcikiwska autorka bloga o ekoszyciu i naprawianiu ubrań bababanul.pl.

🌼

WOSH WOSH: PIELĘGNACJA OBUWIA.Warsztat potrwa około 1,5 godzin. Na początku opowiemy o rodzajach materiałów, z jakich zrobiony jest but, a następnie o tym, w jaki sposób czyścić, odnawiać, zmieniać kolor i dbać o określony rodzaj obuwia. Z tą wiedzą będziesz mógł/mogła dać drugie życie swoim butom. Zapewniamy: dużo praktycznych porad i co najmniej jedną odnowioną bądź wyczyszczoną parę butów, a także kilka ekologicznych faktów na temat obuwia. Zestawy do czyszczenie i pielęgnacji obuwia na miejscu. Wymagamy: przede wszystkim butów – które chciał/abyś odnowić – najlepiej, jeśli będą to buty skórzane w jednolitym kolorze. Weź pod uwagę, że to warsztaty, także zabierz ze sobą ubranie na zmianę bądź fartuszek 🙂

🌼

SYLWIA PANEK: W ZDROWYM DOMU (MAMA CHEMIK). Zdrowy, ekologiczny dom bez przepłacania? To możliwe! Na warsztatach nauczysz się jak robić trzy różne środki czystości i dowiesz się jak ich używać. Poznasz też inne sposoby czyszczenia i dbania o swoje sprzęty.

🌼

AGNIESZKA MARCINKIEWICZ: MAKATKA INTENCYJNA. Na warsztacie zasiądziemy razem w kręgu, aby skupić się na naszych intencjach i pragnieniach na nadchodzącą wiosnę. Co nowego chcemy, aby do nas przyszło? W jakim kierunku ma nas zabrać ciepły wiatr? Co chcemy zostawić za sobą? Gdy odnajdziemy w sobie intencje przystąpimy do intuicyjnego tkania małej makatki, która będzie symbolizować nasze pragnienie. Nauczymy się podstawowej techniki tkackiej. Tkanina wywieszona na ścianie będzie nam przypominać o przewodniej myśli na porę jasną roku i dawać nam siłę do realizacji nowych celów.

🌼

STREFA OPEN

 • 12:00-15:00/ MOBILNY WARSZTAT ROWEROWY

Otwarty Warsztat Rowerowy zaprasza na Mobilny Serwis Rowerowy, w ramach którego nasi mechanicy/mechaniczki wykonają w Twoim rowerze podstawowy serwis – m.in. wyregulują hamulce i przerzutki, skasują luzy, ocenią ogólny stan bezpieczeństwa. Zobacz, jak to robimy – następnym razem naprawisz swój rower samodzielnie! Zapraszamy również na dwie prezentacje: „Jak wymienić dętkę w rowerze” (sobota) oraz „Jak wyregulować hamulce rowerowe” (niedziela).

 • 12:00-15:00/ DO ROBOTY – WARSZTATY DLA DZIECI

O czym trzeba pamiętać projektując miasta i osiedla? Co musi być blisko domu, by dobrze się nam mieszkało? Czy zieleń w mieście jest potrzebna? Gdzie powinna być szkoła, jak duży powinien być park? Podczas warsztatów stworzymy makietę okolicy Fortu Sokolnickiego. Dowiemy się jak architekci i urbaniści pracują nad planami miast i osiedli i co powinno znaleźć się w “najbliższej okolicy” każdego z nas.

Może Cię również zainteresować…