Wiosenny Weekend z Rękodziełem: Mazowsze

2024-04-03

Żoliborski Dom Kultury ma przyjemność zaprosić na kolejne wydarzenie z cyklu Weekend z Rękodziełem – tym razem zagłębimy się w kulturę ludową Mazowsza! Kosze z wikliny, haft wilanowski, pająki ludowe, tkanie na krośnie i wycinanka kołbielska – to zaledwie część atrakcji, jakie dla Was przygotowaliśmy. Do tego muzyka na żywo i warsztaty dla dzieci! Warsztaty poprowadzą uznani i nagradzani na całym świecie (!) twórcy ludowi.

 • Kiedy? 21-22 kwietnia, w godzinach 11:00-16:00
 • Gdzie? Żoliborski Dom Kultury, Fort Sokolnickiego

Zapisy na warsztaty ruszają 10 dni przed wydarzeniem przez portal strefazajec.pl. Na warsztaty otwarte zapisy nie obowiązują, wystarczy przyjść!


SOBOTA 20 KWIETNIA


 • 12:00-15:00 / Ptaszki Pana Andrzeja
 • Otwarty warsztat rodzinny i pokaz rzeźby ludowej
 • Wstęp wolny

Andrzej Graczyk jest uznanym ludowym rzeźbiarzem. Jego znak rozpoznawczy to drewniane ptaki. Ma na swoim koncie nagrody, wyróżnienia, jego prace zdobią kolekcje muzealne i prywatne.

Dlaczego akurat ptaki? Artysta mieszka blisko lasu, lubi je obserwować, słuchać ich śpiewu, kojarzą mu się z wolnością i przestrzenią. Andrzej Graczyk swoje ptaki dzieli na domowe, rajskie i fantazyjne. Jego firmowym znakiem są perliczki, które rzeźbi od ponad 30 lat. Ma na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie, m.in. w Niemczech, Belgii, Danii, Francji, Austrii, Włoszech, Grecji, Węgrzech, Czechach, Holandii czy na Słowacji. Dumny jest ze swojej wystawy i wyjazdu do USA w 2001 r. Jego prace są w muzeach i kolekcjach prywatnych, w tym wielu znanych osób m.in. Jolanty Kwaśniewskiej, Zbigniewa Brzezińskiego, Donalda Tuska, Anny Dymnej, Mariana Opani, Krystyny Sienkiewicz.  Jego prace były wykorzystywane do scenografii w programach telewizyjnych i filmach („Złotopolscy”, „Pół żartem, pół serio”, „Adam i Ewa”).

 • 12:00 – 15:00 Graficzne chwasty
 • Warsztaty otwarte. Wstęp wolny

Warsztaty tworzenia roślinnych kompozycji w technice monotypii. Podczas warsztatów będzie okazja zapoznać się z podstawami grafiki warsztatowej – z techniką monotypii. Uczestnicy będą mogli stworzyć własne kompozycje w oparciu o wybrane motywy botaniczne Mazowsza. Uczestnicy gotowe prace będą mogli zabrać do domu i cieszyć się nimi dłużej. Warsztat poprowadzą Agnieszka Hayward i Zofia Rodowicz – studentki Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie a także praktykantki

 • 13:00–16:00 / KAPELA NIWIŃSKICH – Zabawy z wiejskiego podwórka
 • audycja słowno-muzyczno-taneczna dla wszystkich
 • Wstęp wolny

Zajęcia muzyczno – taneczne poświęcone są grom i zabawom, w które bawiły się dzieci, młodzież i dorośli na polskiej wsi, umilając sobie wolny czas po pracy i podczas wioskowych świąt. Wyliczanki, tańce w kręgu i parach, gonitwy i zręcznościowe zmagania to tylko niektóre elementy tradycyjnych zabaw wiejskich, w których śpiew i ruch odgrywają kluczową rolę. Przygotowaliśmy zabawy adresowane do najmłodszych takie jak: Kokoszka, Mak, Pan Zelman, a także tańce -zabawy z Mazowsza takie jak mazurek, trojak czy poleczka. Nasze zajęcia będą okazją do kontaktu z żywą muzyką i okazja do poznania polskiej muzyki tradycyjnej. Prowadzonym przez nas zabawom towarzyszy akompaniament skrzypiec, basów, bębna obręczowego, barabanu – instrumentów typowych dla dawnych, mazowieckich kapel.

Warsztaty poprowadzi rodzinna kapela Niwińskich tj. Agnieszka i Mateusz Niwińscy wraz z Igą Wasilewską. To doświadczeni muzycy z wiejskiego podwórza, dokumentujący i praktykujący od lat muzykę tradycyjną Polski centralnej, aktywni uczestnicy polskiej sceny In Crudo, uczestnicy licznych koncertów, potańcówek, festiwali.

Dołącz do naszych warsztatów, aby poznać historię haftu Wilanowskiego! Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się o głównych motywach, technice oraz będą mieli okazję zaprojektować i wykonać własny haft. To doskonała okazja, aby zgłębić tę tradycję rzemiosła!

Prowadzenie: https://www.facebook.com/Folkawarsztatyludowe

Fascynuje mnie ludowość, jej elementy towarzyszą mi od dziecka.
Lubię rytualność, symbolikę i znaczenie plastyki obrzędowej.
Brakuje mi jej w codzienności, dlatego powstała Pracownia Swoboda. Zapraszam, czuj się tu swobodnie. Mam na imię Dorota, fascynuje mnie ludowość, jeej elementy towarzyszą mi od dziecka. Lubię rytualność, symbolikę i znaczenie plastyki obrzędowej.
Prowadzenie: https://swobodacraft.wixsite.com/swoboda

Prowadzenie: Grzegorz Gordat. Wyplatane przez niego przedmioty z wikliny, to oryginale i niepowtarzalne rękodzieła. Jego prace są unikalne, niepowtarzalne i jest to świadomy wybór artystycznego wyrazu. Grzegorz Gordat lubi się bawić splotami, różnicuje wielkość, wplata pręty z różnokolorowej wikliny, dodaje pałąk lub pozostawia bez, modeluje ścianki, zwężając je lub rozszerzając, albo specjalnie „krzywiąc”, uzyskuje ścianki ukośne. Do „wylotów”, czyli wyjściowej formy, stosuje przede wszystkim technikę żeberkowo-krzyżową. Jak sam deklaruje: „Nie można przesadzić z upiększaniem, wystarczy jeden lub dwa inne elementy, żeby całość dobrze zagrała i forma miała dobre proporcje i była wyważona”.

 • 11:00–16:00 / Kolaże z Mazowsza
 • Warsztaty rodzinne
 • Wstęp wolny

Warsztat to spotkanie z techniką kolażu, ale kolażu wyjątkowego. Każdy z uczestników spotkania weźmie udział w małej sesji fotograficznej, a następnie swój portret będzie mógł wykorzystać przy pracy nad stworzeniem niepowtarzalnej pocztówki z Mazowsza. Będziemy odkrywać architekturę regionu, a także tradycje i wyjątkową przyrodę województwa mazowieckiego. Spotkanie to okazja do rozwoju kreatywności, twórczej ekspresji i dobrej zabawy. Wszystkie powstałe prace zdigitalizujemy i stworzymy wirtualną galerię, a każdy z uczestników zakończy warsztat z pocztówką z mazowsza, gotową do wysłania do kogoś bliskiego.
Prowadzenie: https://www.facebook.com/panodplastykiofficial

 • 12:00–15:00 / Muzeum Mazowieckie w Płocku
 • Wstęp wolny

Muzeum Mazowieckie w Płocku to jedno z najstarszych muzeów w Polsce, założone z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego oraz mieszkańców miasta. Od pierwszych eksponatów takich jak ogromna cebula czy fragment marmurowej posadzki, do obecnego kształtu – 7 oddziałów – minęło 200 lat i zmieniły się poglądy na pracę muzealników. W 2024 roku wychodzimy z murów na przeciw potrzebom społeczeństwa, prowadzimy zajęcia dla dorosłych i dzieci o tematyce historycznej oraz zagadnień z zakresu historii sztuki. Warsztaty, które proponujemy opierają się na opowieści o powstaniu i ewolucji kina i filmu. Do wykonania będą taumatropy-  wynalazek zaprezentowany w 1824 roku przez Johna Ayrtona Parisa. Zasada działania opiera się na zjawisku zwanym “bezwładnością wzroku”.  Taumatrop to jedna z zabawek optycznych, której powstanie doprowadziło do rozwoju filmu.


NIEDZIELA 21 KWIETNIA


Bogumiła Leśniak należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1995 r. w dziedzinie rzeźby i malarstwa na szkle. Twórczością ludową zajmuje się od ponad 30 lat. a wykonywania tradycyjnych drewnianych ptaszków stryszawskich nauczyła się od teścia i szwagierki. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i regionalnych. Prace Bogumiły Leśniak znajdują się w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach, Muzeum Etnograficznym w Nowym Sączu, w Muzeum Zabawki, Muzeum Regionalnym w Suchej Beskidzkiej oraz w wielu prywatnych kolekcjach.

W 2017 r. otrzymała Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury. W trakcie zajęć uczestnicy będą mogli wykonać ruchomą drewnianą zabawkę przedstawiającą zwierzęta (ptaszki, koniki), a następnie pomalować według własnych kreatywnych pomysłów lub w sposób naśladujący naturę. W trakcie warsztatów, twórczyni ludowa zaprezentuje tradycyjny sposób wykonywania drewnianych zabawek.

 • 12:00–14:00 / KAPELA DZIKI SAD
 • Wstęp wolny

Kapelę Dziki Sad tworzą muzykanci: Michał Olchowik – harmonia pedałowa, Agnieszka Zielewicz –basetla/ śpiew, Paweł Zielewicz – bębenek obręczowy/ baraban.  Większość instrumentarium zostało wykonane w warsztacie Pana Piotra Sikory, wiejskiego muzykanta i budowniczego instrumentów ludowych. Zespół bazuje na tradycyjnym repertuarze Puszczy Zielonej, czerpiąc materiał źródłowy z nagrań archiwalnych i zgromadzonych przez siebie materiałów. Członkowie Kapeli jeżdżąc po kurpiowskich wsiach, uczą się bezpośrednio od śpiewaków i muzykantów – utrwalają in crudo pieśni z przekazu ustnego oraz muzykę w jej oryginalnym brzmieniu. W swoim repertuarze mają tradycyjne utwory kurpiowskie: m.in.: okrąglaki, powolniaki, fafura, żurawia, starą babę oraz oberki i polki oraz pieśni leśne, zalotne, weselne.

Przygotuj się na fascynującą podróż przez tajniki tkactwa na krośnie! Nauczysz się umiejętności zakładania osnowy na krosno tkackie, poznasz ludowe nazwy kolorów włóczek oraz będziesz mógł zaprojektować i wykonać swój własny unikatowy wzór materiału.
Prowadzenie: https://www.facebook.com/Folkawarsztatyludowe

 • 12:00 – 15:00 Roślinna pocztówka z Mazowsza
 • Warsztaty otwarte. Wstęp wolny

Warsztaty tworzenia botanicznych kompozycji inspirowanych roślinnością Mazowsza. Na warsztatach stworzymy pocztówki przedstawiające motywy roślinne z naszego regionu. Prace zostaną wykonane w technice malowania gąbką przez szablony na podstawie wybranych motywów. Warsztat poprowadzą Agnieszka Hayward i Zofia Rodowicz – studentki Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie a także praktykantki Żoliborskiego Domu Kultury.

Odkryj tajemnice polskiej wycinanki ludowej ktora początek swojej historii ma pod Warszawą. podczas naszych warsztatów poznasz historię wycinanki, główne wzory oraz będziesz miał okazję zaprojektować i wykonać własną wycinankę wzorowaną na tradycyjnych motywach kołbielskich czyli tak zwanej wycinance Podwarszawskiej.
Prowadzenie: https://www.facebook.com/Folkawarsztatyludowe

 • 12:00–15:00 / Sitodruk
 • Warsztat rodzinny
 • Wstęp wolny

Może Cię również zainteresować…