Żoliborski Dom Kultury ma przyjemność zaprosić na kolejne wydarzenie z cyklu Weekend z Rękodziełem – tym razem zagłębimy się w kulturę ludową Mazowsza! Kosze z wikliny, haft wilanowski, pająki ludowe, tkanie na krośnie i wycinanka kołbielska – to zaledwie część atrakcji, jakie dla Was przygotowaliśmy. Do tego muzyka na żywo i warsztaty dla dzieci! Warsztaty poprowadzą uznani i nagradzani na całym świecie (!) twórcy ludowi.
- Kiedy? 21-22 kwietnia, w godzinach 11:00-16:00
- Gdzie? Żoliborski Dom Kultury, Fort Sokolnickiego
Zapisy na warsztaty ruszają 10 dni przed wydarzeniem przez portal strefazajec.pl. Na warsztaty otwarte zapisy nie obowiązują, wystarczy przyjść!
SOBOTA 20 KWIETNIA
- 12:00-15:00 / Ptaszki Pana Andrzeja
- Otwarty warsztat rodzinny i pokaz rzeźby ludowej
- Wstęp wolny
Andrzej Graczyk jest uznanym ludowym rzeźbiarzem. Jego znak rozpoznawczy to drewniane ptaki. Ma na swoim koncie nagrody, wyróżnienia, jego prace zdobią kolekcje muzealne i prywatne.
Dlaczego akurat ptaki? Artysta mieszka blisko lasu, lubi je obserwować, słuchać ich śpiewu, kojarzą mu się z wolnością i przestrzenią. Andrzej Graczyk swoje ptaki dzieli na domowe, rajskie i fantazyjne. Jego firmowym znakiem są perliczki, które rzeźbi od ponad 30 lat. Ma na swoim koncie ma wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych w Polsce i na świecie, m.in. w Niemczech, Belgii, Danii, Francji, Austrii, Włoszech, Grecji, Węgrzech, Czechach, Holandii czy na Słowacji. Dumny jest ze swojej wystawy i wyjazdu do USA w 2001 r. Jego prace są w muzeach i kolekcjach prywatnych, w tym wielu znanych osób m.in. Jolanty Kwaśniewskiej, Zbigniewa Brzezińskiego, Donalda Tuska, Anny Dymnej, Mariana Opani, Krystyny Sienkiewicz. Jego prace były wykorzystywane do scenografii w programach telewizyjnych i filmach („Złotopolscy”, „Pół żartem, pół serio”, „Adam i Ewa”).
- 12:00 – 15:00 Graficzne chwasty
- Warsztaty otwarte. Wstęp wolny
Warsztaty tworzenia roślinnych kompozycji w technice monotypii. Podczas warsztatów będzie okazja zapoznać się z podstawami grafiki warsztatowej – z techniką monotypii. Uczestnicy będą mogli stworzyć własne kompozycje w oparciu o wybrane motywy botaniczne Mazowsza. Uczestnicy gotowe prace będą mogli zabrać do domu i cieszyć się nimi dłużej. Warsztat poprowadzą Agnieszka Hayward i Zofia Rodowicz – studentki Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie a także praktykantki
- 13:00–16:00 / KAPELA NIWIŃSKICH – Zabawy z wiejskiego podwórka
- audycja słowno-muzyczno-taneczna dla wszystkich
- Wstęp wolny
Zajęcia muzyczno – taneczne poświęcone są grom i zabawom, w które bawiły się dzieci, młodzież i dorośli na polskiej wsi, umilając sobie wolny czas po pracy i podczas wioskowych świąt. Wyliczanki, tańce w kręgu i parach, gonitwy i zręcznościowe zmagania to tylko niektóre elementy tradycyjnych zabaw wiejskich, w których śpiew i ruch odgrywają kluczową rolę. Przygotowaliśmy zabawy adresowane do najmłodszych takie jak: Kokoszka, Mak, Pan Zelman, a także tańce -zabawy z Mazowsza takie jak mazurek, trojak czy poleczka. Nasze zajęcia będą okazją do kontaktu z żywą muzyką i okazja do poznania polskiej muzyki tradycyjnej. Prowadzonym przez nas zabawom towarzyszy akompaniament skrzypiec, basów, bębna obręczowego, barabanu – instrumentów typowych dla dawnych, mazowieckich kapel.
Warsztaty poprowadzi rodzinna kapela Niwińskich tj. Agnieszka i Mateusz Niwińscy wraz z Igą Wasilewską. To doświadczeni muzycy z wiejskiego podwórza, dokumentujący i praktykujący od lat muzykę tradycyjną Polski centralnej, aktywni uczestnicy polskiej sceny In Crudo, uczestnicy licznych koncertów, potańcówek, festiwali.
- 12:00–15:00 / FOLKA – Haft wilanowski
- Grupa wiekowa: 16+
- Liczba osób: 15 os.
- Cena: 20 zł
- Zapisy 10 dni przed wydarzeniem przez portal strefazajec.pl: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/57439
Dołącz do naszych warsztatów, aby poznać historię haftu Wilanowskiego! Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się o głównych motywach, technice oraz będą mieli okazję zaprojektować i wykonać własny haft. To doskonała okazja, aby zgłębić tę tradycję rzemiosła!
Prowadzenie: https://www.facebook.com/Folkawarsztatyludowe
- 12:00–15:00 / PRACOWNIA SWOBODA – Pająki ludowe
- Grupa wiekowa: dorośli i dzieci 7+
- Liczba osób: 10 os.
- Cena: 20 zł
- Zapisy 10 dni przed wydarzeniem przez portal strefazajec.pl: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/57440
Fascynuje mnie ludowość, jej elementy towarzyszą mi od dziecka.
Lubię rytualność, symbolikę i znaczenie plastyki obrzędowej.
Brakuje mi jej w codzienności, dlatego powstała Pracownia Swoboda. Zapraszam, czuj się tu swobodnie. Mam na imię Dorota, fascynuje mnie ludowość, jeej elementy towarzyszą mi od dziecka. Lubię rytualność, symbolikę i znaczenie plastyki obrzędowej.
Prowadzenie: https://swobodacraft.wixsite.com/swoboda
- 11:00–16:00 / Kosz z wikliny
- Grupa wiekowa: dorośli
- Liczba osób: 8 os.
- Cena: 20 zł
- Zapisy 10 dni przed wydarzeniem przez portal strefazajec.pl: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/57444
Prowadzenie: Grzegorz Gordat. Wyplatane przez niego przedmioty z wikliny, to oryginale i niepowtarzalne rękodzieła. Jego prace są unikalne, niepowtarzalne i jest to świadomy wybór artystycznego wyrazu. Grzegorz Gordat lubi się bawić splotami, różnicuje wielkość, wplata pręty z różnokolorowej wikliny, dodaje pałąk lub pozostawia bez, modeluje ścianki, zwężając je lub rozszerzając, albo specjalnie „krzywiąc”, uzyskuje ścianki ukośne. Do „wylotów”, czyli wyjściowej formy, stosuje przede wszystkim technikę żeberkowo-krzyżową. Jak sam deklaruje: „Nie można przesadzić z upiększaniem, wystarczy jeden lub dwa inne elementy, żeby całość dobrze zagrała i forma miała dobre proporcje i była wyważona”.
- 11:00–16:00 / Kolaże z Mazowsza
- Warsztaty rodzinne
- Wstęp wolny
Warsztat to spotkanie z techniką kolażu, ale kolażu wyjątkowego. Każdy z uczestników spotkania weźmie udział w małej sesji fotograficznej, a następnie swój portret będzie mógł wykorzystać przy pracy nad stworzeniem niepowtarzalnej pocztówki z Mazowsza. Będziemy odkrywać architekturę regionu, a także tradycje i wyjątkową przyrodę województwa mazowieckiego. Spotkanie to okazja do rozwoju kreatywności, twórczej ekspresji i dobrej zabawy. Wszystkie powstałe prace zdigitalizujemy i stworzymy wirtualną galerię, a każdy z uczestników zakończy warsztat z pocztówką z mazowsza, gotową do wysłania do kogoś bliskiego.
Prowadzenie: https://www.facebook.com/panodplastykiofficial
- 12:00–15:00 / Muzeum Mazowieckie w Płocku
- Wstęp wolny
Muzeum Mazowieckie w Płocku to jedno z najstarszych muzeów w Polsce, założone z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego oraz mieszkańców miasta. Od pierwszych eksponatów takich jak ogromna cebula czy fragment marmurowej posadzki, do obecnego kształtu – 7 oddziałów – minęło 200 lat i zmieniły się poglądy na pracę muzealników. W 2024 roku wychodzimy z murów na przeciw potrzebom społeczeństwa, prowadzimy zajęcia dla dorosłych i dzieci o tematyce historycznej oraz zagadnień z zakresu historii sztuki. Warsztaty, które proponujemy opierają się na opowieści o powstaniu i ewolucji kina i filmu. Do wykonania będą taumatropy- wynalazek zaprezentowany w 1824 roku przez Johna Ayrtona Parisa. Zasada działania opiera się na zjawisku zwanym „bezwładnością wzroku”. Taumatrop to jedna z zabawek optycznych, której powstanie doprowadziło do rozwoju filmu.
NIEDZIELA 21 KWIETNIA
- 12:00–14:00 / Drewniane zabawki
- Grupa wiekowa: dziecko 7+ lub rodzic z dzieckiem do 7 r.ż
- Liczba osób: 20 os.
- Cena: 20 zł
- Zapisy 10 dni przed wydarzeniem przez portal strefazajec.pl: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/57441
Bogumiła Leśniak należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1995 r. w dziedzinie rzeźby i malarstwa na szkle. Twórczością ludową zajmuje się od ponad 30 lat. a wykonywania tradycyjnych drewnianych ptaszków stryszawskich nauczyła się od teścia i szwagierki. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i regionalnych. Prace Bogumiły Leśniak znajdują się w Muzeum Etnograficznym w Toruniu, Muzeum Zabawkarstwa w Kielcach, Muzeum Etnograficznym w Nowym Sączu, w Muzeum Zabawki, Muzeum Regionalnym w Suchej Beskidzkiej oraz w wielu prywatnych kolekcjach.
W 2017 r. otrzymała Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury. W trakcie zajęć uczestnicy będą mogli wykonać ruchomą drewnianą zabawkę przedstawiającą zwierzęta (ptaszki, koniki), a następnie pomalować według własnych kreatywnych pomysłów lub w sposób naśladujący naturę. W trakcie warsztatów, twórczyni ludowa zaprezentuje tradycyjny sposób wykonywania drewnianych zabawek.
- 12:00–14:00 / KAPELA DZIKI SAD
- Wstęp wolny
Kapelę Dziki Sad tworzą muzykanci: Michał Olchowik – harmonia pedałowa, Agnieszka Zielewicz –basetla/ śpiew, Paweł Zielewicz – bębenek obręczowy/ baraban. Większość instrumentarium zostało wykonane w warsztacie Pana Piotra Sikory, wiejskiego muzykanta i budowniczego instrumentów ludowych. Zespół bazuje na tradycyjnym repertuarze Puszczy Zielonej, czerpiąc materiał źródłowy z nagrań archiwalnych i zgromadzonych przez siebie materiałów. Członkowie Kapeli jeżdżąc po kurpiowskich wsiach, uczą się bezpośrednio od śpiewaków i muzykantów – utrwalają in crudo pieśni z przekazu ustnego oraz muzykę w jej oryginalnym brzmieniu. W swoim repertuarze mają tradycyjne utwory kurpiowskie: m.in.: okrąglaki, powolniaki, fafura, żurawia, starą babę oraz oberki i polki oraz pieśni leśne, zalotne, weselne.
- 11:00–14:00 / Tkanie na krośnie
- Grupa wiekowa: +8
- Liczba osób: 15 os.
- Cena: 20 zł
- Zapisy 10 dni przed wydarzeniem przez portal strefazajec.pl: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/57442
Przygotuj się na fascynującą podróż przez tajniki tkactwa na krośnie! Nauczysz się umiejętności zakładania osnowy na krosno tkackie, poznasz ludowe nazwy kolorów włóczek oraz będziesz mógł zaprojektować i wykonać swój własny unikatowy wzór materiału.
Prowadzenie: https://www.facebook.com/Folkawarsztatyludowe
- 12:00 – 15:00 Roślinna pocztówka z Mazowsza
- Warsztaty otwarte. Wstęp wolny
Warsztaty tworzenia botanicznych kompozycji inspirowanych roślinnością Mazowsza. Na warsztatach stworzymy pocztówki przedstawiające motywy roślinne z naszego regionu. Prace zostaną wykonane w technice malowania gąbką przez szablony na podstawie wybranych motywów. Warsztat poprowadzą Agnieszka Hayward i Zofia Rodowicz – studentki Edukacji Artystycznej w Zakresie Sztuk Plastycznych na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie a także praktykantki Żoliborskiego Domu Kultury.
- 14:00–16:00 / Wycinanka kołbielska
- Grupa wiekowa: +8
- Liczba osób: 15 os.
- Cena: 20 zł
- Zapisy 10 dni przed wydarzeniem przez portal strefazajec.pl: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/57443
Odkryj tajemnice polskiej wycinanki ludowej ktora początek swojej historii ma pod Warszawą. podczas naszych warsztatów poznasz historię wycinanki, główne wzory oraz będziesz miał okazję zaprojektować i wykonać własną wycinankę wzorowaną na tradycyjnych motywach kołbielskich czyli tak zwanej wycinance Podwarszawskiej.
Prowadzenie: https://www.facebook.com/Folkawarsztatyludowe
- 12:00–15:00 / Sitodruk
- Warsztat rodzinny
- Wstęp wolny