Sierpień w Forcie Sokolnickiego

2023-07-25

03 czwartek godz. 18.00 Notesy w Parku – warsztaty introligatorskie


Podczas warsztatów introligatorsko-okładkowych wykonamy własnoręcznie zeszyt od A do Z. Uczestnicy zapoznają się z całym procesem introligatorskim: od bigowania papieru, przez szycie grzbietu notesu, aż po własne projekty okładek. 

Okładki wykonamy z wielobarwnych brystoli i papierów marmurkowych, nanosząc na nie elementy kolażu oraz projektując grzbiety do notesów z pasków papieru w różne wzory. Technika broszurowa, której tajniki będziemy poznawać, pozwala na stworzenie notatnika za pomocą igły, nici introligatorskich, nożyka i linijki. Każdy_a z uczestników/uczestniczek uszyje 3 unikatowe notesy w formacie A6 z różnymi okładkami, które po warsztatach zabierze ze sobą do domu.

Prowadząca: Monika Proniewska – projektantka graficzna i ilustratorka, wraz z Pauliną Ufnal twórczyni warszawskiego Studia Hekla. Ufnal. Studio zajmuje się projektowaniem graficznym: książek, identyfikacji wizualnych, plakatów oraz ilustracją pracując głównie dla instytucji kultury (muzeów, galerii, teatrów) i wydawnictw książkowych oraz muzycznych. W pracy projektowej graficzki używają różnorodnych technik plastycznych z wykorzystaniem papieru (kolaż, odręcznie rysowane wzory, malowane gradientowe kształty) łącząc je z nowoczesną typografią.

Warsztaty dla osób 16+
wstęp wolny, zapisy www.strefazajec.pl


10.08 Makrama – breloczki i bransoletki


Makrama to technika wiązania ozdobnych sznurków. Dzięki niej wprowadzisz styl BOHO do swojego domu, wykonasz różnorodne dodatki wnętrzarskie takie jak kwietniki, bransoletki czy torebki. Warsztaty makramy to  również doskonała metoda na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli. Na warsztatach  uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy. Poznają rodzaje sznurków i dowiedzą się, jak dobierać je do poszczególnych prac. Nauczą się wiązać podstawowe węzły i własnoręcznie wykonają breloczki i bransoletki. 

Prowadząca: Ewa Szymanek – animatorka Centrum Lokalnego Żoliborz


17.08  Makrama – pleciemy osłonkę  na słoik


Zrób sobie prezent! Makrama to technika wiązania ozdobnych sznurków. Uczy cierpliwości i rozwija kreatywność. W makramie wszystkie węzły są dziełem ludzkich rąk – wykonuje się je bez użycia szydełka, drutów czy igieł.

Warsztaty to  również doskonała metoda na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli.  Uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy. Poznają rodzaje sznurków i dowiedzą się, jak dobierać je do poszczególnych prac. Nauczą się wiązać podstawowe węzły i własnoręcznie wykonają osłonkę na słoik. 

Prowadząca: Ewa Szymanek – animatorka Centrum Lokalnego Żoliborz


18 piątek godz. 19.00 Jazz Fort – Artur Dutkiewicz Trio & Piotr Malec ImproMazurki


Artur Dutkiewicz Trio to jeden z czołowych polskich zespołów jazzowych z wyrazistym i rozpoznawalnym stylem i siłą przekazu. W programie „ImproMazurki” łączy w oryginalną całość jazzową improwizację oraz polską muzykę ludową, przede wszystkim z regionu Mazowsza. Swojskim mazurkom i oberkom artyści nadają współczesną formę. Gościem specjalnym będzie Piotr Malec – jeden z niewielu europejskich muzyków grających na tabli (tradycyjny indyjski instrument perkusyjny). Brzmienie tabli w połączeniu z typowo polskimi melodiami stwarza niecodzienny nastrój koncertu.

Artur Dutkiewicz – pianista jazzowy oraz kompozytor, nazywany ambasadorem polskiego jazzu” (Jazz Forum 12/2012). Występował w ponad 70 krajach, na festiwalach i w prestiżowych salach koncertowych na całym świecie. Finalista prestiżowego Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie. Jako pierwszy polski muzyk jazzowy miał swój recital na MIDEM w Cannes w 1988r. Wydał 7 autorskich albumów oraz wiele z innymi wykonawcami. Koncertował na dziesiątkach festiwali muzycznych na całym świecie m.in.: Jazz Jamboree – Warsaw, Munster Jazz Festival, Northsea Jazz Festival – Haga, Copenhagen Jazz Festival, Festival Opera De Paris, Sziget Festival – Budapest, Polish Film Festival – Los Angeles, Glasgow Jazz Festival, Thesaloniki Ethno Festival, Melbourne Int. Jazz Festival, Izmir European Jazz Fest.

Wystąpią dla Was:

  • Artur Dutkiewicz – fortepian
  • Michał Barański – kontrabas
  • Sebastian Kuchczynski – perkusja
  • Piotr Malec – tabla

Wstęp wolny


24 czwartek godz. 18.00 EkoZoik. Dzika kuchnia – spacer zielarski


Słyszymy wiele o antropocenie i jego katastrofach. Faktycznie, wiele złego obecnie się dzieje i można się tym niepokoić. Można też z nadzieją podjąć wysiłek do wypracowania zmian i aby mógł nastać ekozoik. Będzie to era, “w której wszystkie formy życia rozumiane będą systemowo, w której ludzie będą myśleć o innych stworzeniach nie jako o pozbawionych znaczenia istotach czy składnikach swojego obiadu, ale jako o naszych towarzyszach w oikos – to greckie słowo, z którego wywodzą się ekologia i ekonomia – w naszym ziemskim domu. Ekozoik zakłada życie w oikos z dominacją empatii i możliwe dzięki zrozumieniu”. (Adam Nicols, “Krzyk ptaków morskich”).

Zapraszamy na cykl warsztatów w duchu otwartości na nową wiedzę, drugiego człowieka i przyrodę. Zajmiemy nasze ręce pożytecznym działaniem, a głowy dyskusją na temat znaczenia naszych codziennych wyborów dla planety.

Czy jedzenie musi pochodzić ze sklepu? Przecież otacza nas zewsząd tyle roślin – a może one też są jadalne? Wspólnie wybierzemy się na spacer do parku i nauczymy się rozpoznawać nieuprawne rośliny jadalne. W czasach pokoju jest to możliwość urozmaicenia diety i trochę fanaberia… Jednak w historii znajomość dzikich roślin, dostępnych w trudnych warunkach niejednej osobie uratowała życie! Prosimy o sprawdzanie poczty na podanym adresie e-mail. Szczegóły miejsca zbiórki zostaną przesłane zapisanym osobom na kilka dni przed spacerem.

***
O projekcie: Słyszymy wiele o antropocenie i jego katastrofach. Faktycznie, wiele złego obecnie się dzieje i można się tym niepokoić.  Ale można też z nadzieją podjąć wysiłek do wypracowania zmian aby mógł nastać ekozoik. 

Co to takiego? Ekozoik – to  era, “w której wszystkie formy życia rozumiane będą systemowo, w której ludzie będą myśleć o innych stworzeniach nie jako o pozbawionych znaczenia istotach czy składnikach swojego obiadu, ale jako o równoprawnych towarzyszach naszego ziemskiego domu”. Twórcą tej pełnej nadziei wizji jest Thomas Berry, amerykański ksiądz katolicki i historyk kultury. Według Berry’go naszym celem powinno być   przejście „od epoki, w której ludzkość jest niszczącą siłą na planecie Ziemia do epoki, w której relacja między człowiekiem a planetą wzmacnianiem”. Tę nową epokę nazywa on właśnie ekozoikiem (ang. Ecozoic). Berry, w swoich esejach wskazywał, że możemy to osiągnąć przed edukację i dialog, a także ćwiczenie się we wrażliwości na drugą osobę, istotę, byt. Zauważmy, że “antropocen” jest nazwą epoki, podobnie jak oligocen, plejstocen, czy holocen. Słowo “ekozoik” plasuje się obok paleo-, mezo- i kenozoiku, które są nazwami er, czyli jednostek dwa poziomy wyższe niż epoki (pośrodku są jeszcze okresy). Postarajmy się zatem, aby niszczycielski antropocen został najkrótszą epoką w historii Ziemi i ustąpił miejsca epoce przebudzenia ludzkości, odbudowy relacji z planetą i między ludźmi, nowej współpracy i rozkwitu.

Prowadząca Małgorzata Zawilska – Rospędek, specjalistka w zakresie ochrony środowiska z doświadczeniem pracy w przemyśle i NGO. Jest autorką bloga “Inżynier w zielonych okularach” i popularnonaukowej książki dla dzieci “Dokąd płynie moja kupa?”. Pasjonatka szukania powiązań i wyjaśniania trudnych spraw w prosty sposób.


24.08 Makrama –  podkładka pod kubek lub doniczkę


Warsztaty makramy dla początkujących  – podczas których zapoznasz się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy. Poznasz rodzaje sznurków i dowiesz się, jak dobierać je do poszczególnych prac. Nauczysz  się wiązać podstawowe węzły i własnoręcznie wykonasz podkładkę pod kubek lub doniczkę. 

Prowadząca: Ewa Szymanek – animatorka Centrum Lokalnego Żoliborz


25 piątek godz. 18.00 Jazz Fort – Patrycja Zarychta


Patrycja Zarychta – jedna z najciekawszych wokalistek młodego pokolenia, także kompozytorka, nauczycielka śpiewu i emisji głosu, absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej, specjalność wokalistyka jazzowa, krzewiąca szeroko pojętą technikę zdrowego śpiewania. Szkoliła swój głos pod okiem wybitnych pedagogów: Eli Zapendowskiej, Justyny Motylskiej, Ani Szarmach, Kuby Badacha, Joshua Alamau, Teri Stock, Mary Ann Kehler.

Współpracowała m.in. z Wojtkiem Pilichowskim, Michałem Urbaniakiem, Arkiem Skolikiem, Piotrem Żaczkiem, Femi Temowo. Była wykładowcą w klasie wokalnej na Wydziale Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego. Na swoim koncie ma wiele nagród na konkursach i festiwalach ogólnopolskich. Występowała na wielu festiwalach jazzowych w Polsce, m.in. Warsaw Summer Jazz Days, Jazz Jamboree (2016) oraz Woodstock 2017 czy Opole 2017 (Koncert Premiery). W 2017 r. ukazał się jej debiutancki album zatytułowany „Szczęście”, nad którym pracowała razem z Michałem Urbaniakiem oraz Markiem Pędziwiatrem. Od wielu lat współpracuje z Michałem Urbaniakiem; na jego płycie „From Warsaw with Love” wykonała utwór wspólnie z gwiazdą światowego jazzu – Herbie Hancockiem!

Zagrają dla Was: 

  • Patrycja Zarychta – wokal
  • Miłosz Oleniecki – instr. klawiszowe
  • Karol Kozłowski – gitara basowa
  • Gniewomir Tomczyk – perkusja, loopy

wstęp wolny


31.08 Makrama – wisząca osłonka na doniczkę


Makrama to technika wiązania ozdobnych sznurków. Dzięki niej wprowadzisz styl BOHO do swojego domu, wykonasz różnorodne dodatki wnętrzarskie takie jak kwietniki, bransoletki czy torebki.  Warsztaty makramy to  również doskonała metoda na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli. Na warsztatach z makramy uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy. Poznają rodzaje sznurków i dowiedzą się, jak dobierać je do poszczególnych prac. Nauczą się wiązać podstawowe węzły i własnoręcznie wykonają wiszącą osłonkę na doniczkę.

Prowadząca: Ewa Szymanek – animatorka Centrum Lokalnego Żoliborz


Uwaga! Warsztaty przeniesione na 7 września: EkoZoik –  wegańskie pasty kanapkowe, czyli jak prosto, tanio i zdrowo zmniejszyć swój ślad  ekologiczny?


Słyszymy wiele o antropocenie i jego katastrofach. Faktycznie, wiele złego obecnie się dzieje i można się tym niepokoić. Można też z nadzieją podjąć wysiłek do wypracowania zmian i aby mógł nastać ekozoik. Będzie to era, “w której wszystkie formy życia rozumiane będą systemowo, w której ludzie będą myśleć o innych stworzeniach nie jako o pozbawionych znaczenia istotach czy składnikach swojego obiadu, ale jako o naszych towarzyszach w oikos – to greckie słowo, z którego wywodzą się ekologia i ekonomia – w naszym ziemskim domu. Ekozoik zakłada życie w oikos z dominacją empatii i możliwe dzięki zrozumieniu”. (Adam Nicols, “Krzyk ptaków morskich”).

Zapraszamy na cykl warsztatów w duchu otwartości na nową wiedzę, drugiego człowieka i przyrodę. Zajmiemy nasze ręce pożytecznym działaniem, a głowy dyskusją na temat znaczenia naszych codziennych wyborów dla planety.

W czasie warsztatów przygotujemy wspólnie 3 lub 4 kolorowe pasty na kanapki. Będzie to okazja, aby porozmawiać, wymienić się doświadczeniami i odpowiedzieć sobie na pytania: W jaki sposób prosto wprowadzić zdrowe urozmaicenie do swojej kuchni? Dlaczego dieta roślinna jest korzystna dla planety i jak ją komponować, aby była smaczna, zdrowa i tania? Czy “wegański” zawsze oznacza “ekologiczny”? Co to jest ślad wodny i dlaczego warto zwiększać udział lokalnych i sezonowych rośli w swojej diecie?

Prowadząca Małgorzata Zawilska-Rospędek, miłośniczka dzikich roślin i wolności od dyktatu marketów. Od kilku lat nie kupuje herbaty, a zamiast tego odkrywa smaki lokalnych dzikich drzew owocowych. Autorka bloga “Inżynier w zielonych okularach” o prostym ekologicznym stylu życia i książki dla dzieci “Dokąd płynie moja kupa?”

Może Cię również zainteresować…