Radio Marymont to projekt, w którym słuchamy różnych żoliborskich głosów, poznajemy historie ludzi i miejsc, a następnie tworzymy z tego słuchowisko w odcinkach. Nagrania terenowe przenikają się z fikcją, elementy dokumentu łączą się z fabułą. Celem naszych działań jest nawiązanie kontaktów z mieszkańcami Żoliborza oraz poznanie lokalnej historii.
Od grudnia 2024 roku rozmawiamy z mieszkańcami Żoliborza na bazarku pod Halą Marymoncką – zmieniliśmy pawilon nr 27 w małe studio nagrań i miejsce spotkań. Pierwsza audycja, którą stworzyliśmy, pt. „ABC bazarku”, opowiada o otoczeniu, w którym działamy. Zastanawiamy się, co pociąga nas w bazarach, ich atmosferze, teraźniejszości i przeszłości. Bazarkowi przyglądaliśmy się też podczas warsztatów fotografii intermedialnej. Podsumowaniem tego etapu naszych działań jest powarsztatowa wystawa fotografii połączona z odsłuchem słuchowiska – to wszystko w pawilonie 27. Warto dodać, że w przygotowania audycji zaangażowana jest też Orkiestra Marii Kazimiery – sąsiedzki zespół działający w Żoliborskim Dom Kultury (a wywodzący się z filii ŻDK na Marymoncie).
W styczniu, lutym i marcu dalej będziemy rozmawiać z chętnymi osobami – zapraszamy na specjalne dyżury, podczas których możemy nagrać historie związane z Żoliborzem w piątki i soboty w godz. 10:00-13:00. Nagrania wykorzystamy do tworzenia kolejnych audycji, które będą miały swoje premierowe odsłuchy na bazarku pod koniec miesiąca. Szykujemy też wydarzenia towarzyszące takie jak warsztaty artystyczne i spacer dźwiękowy.
W kolejnych nagraniach mogą pojawić się następujące tematy:
- Audiosfera bazarku – dźwiękami oddamy klimat tego miejsca,
- Muzyczne podróże po pobliskich salach prób – odwiedzimy żoliborskich muzyków i zapytamy, czy wykonują piosenki o naszej dzielnicy,
- Pogaduchy żoliborskie – zaprosimy Żoliborzan na rozmowy przy ciepłej herbacie,
- Wyjątkowy Marymont – jaka jest jego specyfika i granice,
- Kryminalne śledztwa sąsiedzkie – razem rozwikłamy zagadki naszej codzienności, np. zniknięcie jednego z sąsiadów.
Kuratorka: Aleksandra Domaradzka
Zaangażowani twórcy:
Jacek Szczepanek – montażysta dźwięku, sound designer, reportażysta, animator kultury, artysta dźwiękowy. Ukończył etnomuzykologię na Uniwersytecie Warszawskim oraz Music Engineering and Production na University of South Wales. W 2020 roku jego reportaż „Zsyp” wygrał konkurs Fundacji Bęc Zmiana. W 2022 roku stworzył piosenkę o bazarku na Namysłowskiej. W 2024 roku otrzymał stypendium artystyczne miasta Warszawy na reportaż dźwiękowy o międzypokoleniowej współpracy muzycznej zespołów Alibabki i The Bartenders. Prowadzi także spacery i warsztaty dźwiękowe, tworzy instalacje, pisze teksty.
Jakub Jasiukiewicz – artysta wizualny, fotograf, filmowiec, ukończył Realizację Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografię (Intermedia) na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2008), doktorat w zakresie fotografii obronił w 2012. W latach 2008-13 asystent w Pracowni Działań Interaktywnych, 2013-2020 Adiunkt w Pracowni Filmu Eksperymentalnego i Kierownik Katedry Intermediów UAP. Wykładał Fotografię na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UAM, WSNHiD, SWPS, Akademii Fotografii i Warszawskiej Szkole Fotografii.