PięknoPole

2023-09-26

PięknoPole – to awangardowy projekt edukacji ekologiczno-artystycznej na Żoliborzu. Nazwa projektu nawiązuje do historycznego pochodzenia słowa Żoliborz: Joli Bord, czyli „Piękny Brzeg”. Potrzeba tworzenia, rozpoczyna się w momencie zachwytu nas pięknem krajobrazu, subtelnym wrażeniem w kontakcie z dziełem sztuki, szacunkiem do przyrody. PięknoPole, to umiłowanie piękna, zarówno w obszarze sztuk wizualnych, jak też piękna krajobrazu, przyrody i ziemi ojczystej – szczególnie i lokalnie – w domenie Żoliborz.

PięknoPole – to pole uczestnictwa w warsztatach artystycznych, ściśle związanych z naturą. To pole szczęścia, przyjaźni i miłości. To źródło piękna i życia – wskrzeszenie najstarszych metod zdobniczych –  w materii drewna, miedzi, szkła, pszczelego wosku, miodu i w środku serca. PięknoPole oferuje kilka warsztatów w miesiącu, przez cały rok, nierzadko w weekend – dla chętnych doświadczeń na polu artystycznym i w pełnej łączności z  naturą.

Nasze kultowe, kulturotwórcze i ekologiczne działania to jak najbardziej:

  • Batik łucznicki – warsztaty tkaniny artystycznej z wykorzystaniem wosku pszczelego i naturalnych barwników, metodą rozwijaną przez wiele lat w zaprzyjaźnionej Akademii Łucznica.
  • Papier czerpany – wprost z natury – z włókien roślin, z siana traw, turzyc i sitowia, zbóż: pszenicy, żyta, prosa, konopi siewnych, mniszków, kozibrodów i pradawnych skrzypów – zainspirowani i zachwyceni pracami, naszej mistrzyni i najdroższej przyjaciółki – Zofii Bisiak-Bystram.
  • Witraż –  ze szkła odratowanego z okien i drzwi wielu żoliborskich domów, barwionego minerałami pochodzącymi z wnętrza Ziemi.
  • Grafika warsztatowa – sitodruk, sucha igła, drzeworyt, mukolito – czysto, pięknie: czarno – na białym.
  • Botaniczne kompozycje zapachowe by Saksa – olfaktoryczna pasja Agnieszki Saks, współautorki Projektu PięknoPole. To powrót do wspomnień zapachowych z zaczarowanych miejsc, szczególnie bliskich Twojemu sercu oraz bliskich naturze. Otwórz nos i poczuj to!

Pięknopole zaprasza artystów, rękodzielników do prezentacji swoich prac w sercu Żoliborza – w Forcie Sokolnickiego i w plenerach – na zielonej trawce. Organizujemy wystawy i zachęcamy wszystkich żoliborskich twórców do współpracy.

W działaniach projektowych PięknoPola, wszędzie akcentujemy #ekolologię, bo mamy świadomość współzależności i współodczuwania z wszystkimi żyjącymi istotami, ze skarbami natury, z płynącą wodą, źródłem i sensem życia. Proponujemy spotkania dotyczące ochrony środowiska na Żoliborzu – z zaproszonymi gośćmi z różnych środowisk naukowych i organizacji proekologicznych. Szczególną uwagę kierujemy w stronę ochrony zasobów wodnych i dbania o bioróżnorodność żoliborskich przestrzeni.

Działania proekologiczne PięknoPola to przede wszystkim:

  • Pszczelarstwo – jako element edukacji ekologicznej i zachęta do tworzenia pasiek lub nawet, chociażby, domków dla pszczelinek. Znaczenie pszczół w ekosystemie jest niepodważalne. Liczymy na współpracę z pszczelarzami, przyrodnikami i rolnikami: #zapylamy
  • Ogrodnictwo – warsztaty zakładania upraw w przestrzeni miejskiej  – zarówno w odmianie społecznościowej jak też samodzielnej, czy to na osiedlu, czy w ogródku, czy na parapecie okna…
  • Spotkania edukacyjne związane z architekturą krajobrazu, morfologią zbiorowisk roślinnych, wyjątkowości akwenów wodnych Żoliborza.

Autorzy projektu PięknoPole są:

Agnieszka Saks – absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk Pięknych. Specjalizuje się w grafice warsztatowej i szuka inspiracji w naturze. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów plastycznych dla wszystkich grup wiekowych. Uczy wielu technik plastycznych: rysunku, malarstwa, grafiki warsztatowej, rzeźby, witrażu. Lubi podkreślać, że jej działalność pedagogiczna i artystyczna to coś więcej niż praca – to jej pasja.

Krzysztof Kowalewski – informatyk, absolwent inżynierii środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego; miłośnik ogrodnictwa, ekologii i sztuki. W swojej pracy wdraża systemowe rozwiązania w zakresie technologii informatycznych jak też inicjuje ekologiczne zachowania w swoim środowisku.  Prowadzi warsztaty o tematyce ekologicznej akcentując relacje między człowiekiem a przyrodą.

PięknoPole ściśle współpracuje ze wspaniałymi partnerami: Stowarzyszeniem Akademia Łucznica, ze Stowarzyszeniem Przyjaciół SOS, wiążąc środowiska ludzi kultury i sztuki oraz przyrodników i ekologów. PięknoPole, to wzajemne oddziaływania oparte na miłości, przyjaźni i szacunku dla natury. Jeśli czujesz, że na tym polu będzie Ci dobrze, że urośniesz – przyjdź i włącz się w krąg pasjonatów sztuki i miłośników natury!


Najbliższe wydarzenia:


Malarstwo na jedwabiu przynosi ukojenie i zadaje szyku. Na warsztatach stworzysz piękną barwną chustę w rozmiarze 90 x 90 cm. Ten unikatowy artefakt ubarwi Twoja garderobę na jesień.

Eau de Żoli to spotkanie, na którym będziesz kreatorką(rem) zapachów. Stworzysz wyjątkowe dzieło, inspirowane wspomnieniem olfaktorycznym z zielonej dzielnicy, którą odwiedził David Bowie, zapachem patchouli i kadzidła… zapachem kontrkultury. Spróbujesz zacytować intrygującą woń, tkwiącą w wspomnieniu o żoliborskim spacerze. A może wykonasz eliksir Żoliborza z inspiracją Fortu Sokolnickiego, zapachu kamienia, mchu, drewna? Tworząc szkic do receptury posłużysz się wyłącznie tym, co stworzyły rośliny – absolutami, ekstraktami i olejkami eterycznymi. Odwołasz się do pradawnych metod sztuki perfumiarstwa.

Jak zachować tajemnicze aromaty natury? Poprzez złączenie ich z roztopionym woskiem roślin. Na warsztatach wykonamy sojowe świece z botanicznymi ekstraktami oraz woskowe praliny do kominków zapachowych. Z wegańskim przesłaniem: Agnieszka Saks, wstęp: 60 zł, zapisy: strefazajec.pl

Zapraszamy na warsztaty witrażu. Ze szkła odratowanego z okien i drzwi żoliborskich domów, barwionego minerałami pochodzącymi z wnętrza Ziemi. Przynieś znalezione i odratowane kawałki szkła, luster i porcelany. Połącz te kawałki rzeczywistości w piękne artefakty, pełne światła i barw natury. To wszystko w technice Tiffany-ego, z miedzianą taśmą, cięciem, łamaniem i szlifowaniem. W dwa doświadczysz dwoistości materii i energii: krzemu i światła.

Może Cię również zainteresować…