Pięknopole z Funduszem Edukacji Ekologicznej!

2023-11-14

Niezmiernie miło nam ogłosić, że jesteśmy jednym z siedmiu warszawskich Domów Kultury, który bierze udział w pilotażowym projekcie Funduszu Edukacji Ekologicznej we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej! W ramach projektu przedstawimy wam nową odsłonę PięknoPola: skupimy się na działaniach artystycznych wykorzystujących potencjał materiałów z drugiego obiegu. Co więcej – wszystkie wydarzenia w tym projekcie są bezpłatne!

Pięknopole – projekt edukacji ekologiczno-artystycznej na Żoliborzu. Nazwa projektu nawiązuje do historycznego pochodzenia słowa Żoliborz: Joli Bord, czyli „Piękny Brzeg”. PięknoPole – to pole uczestnictwa w warsztatach artystycznych, ściśle związanych z naturą, lokalnym ekosystemem i świadomym odzyskiwaniem odpadów.

Cykl realizowany w ramach pilotażu Funduszu Edukacji Ekologicznej we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy i Staromiejskim Domem Kultury. Projekt jest zgodny z Zieloną wizja Warszawy: Zielona Wizja Warszawy – Eko (um.warszawa.pl)

Warsztaty szydełkowania dywaników i koszy z wykorzystaniem włóczki, zrobionej samodzielnie ze starych koszulek. Włóczkę „t-shirt yarn” można kupić, ale można poznać kilka technik jej pozyskiwania. O tym, jak ciąć koszulki i przerabiać ją na włóczkę? Jak dobrać odpowiednie szydełko do grubości włóczki? Jakich ściegów używać? O tym wszystkim dowiesz się w czasie naszego spotkania.

Joanna Michalska-Brzezińska – z wykształcenia plastyk i projektant odzieży, zdobywczyni Mazowieckiej Nagrody Inspiracji Kulturalnych oraz stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od lat związana z igłą i nitką, projektując i szyjąc odzież, akcesoria, zabawki dla dzieci.

Podczas warsztatów będzie można stworzyć oryginalne ubrania, szale, chusty, zadrukowane barwnikami pozyskanymi z liści  z żoliborskich sadów, parków i nadwiślańskich zarośli.

Anna Ludwicka – artystka grafik, ukończyła Wydział Sztuki na UTH w Radomiu w Katedrze Projektowania i Grafiki (dyplom z wyróżnieniem). Jest animatorką kultury i instruktorką. Współpracuje z Akademią Łucznica, gdzie prowadzi warsztaty artystyczne i certyfikowane kursy sitodruku.

Kintsugi to japońska technika i sztuka naprawy potłuczonych wyrobów glinianych, polegająca na łączeniu elementów wyrobu laką z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro, platyna. Efekte m końcowym jest odtworzenie zniszczonego przedmiotu i dodatkowe ozdobienie go żyłami szlachetnych metali. Tradycja kintsugi przypisuje  naprawionemu przedmiotowi większą wartość artystyczną, niż posiadał przed zniszczeniem

Justyna Skowyrska-Górska – malarka, ceramik, pedagog, animatorka kultury, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale malarstwa ze specjalizacją z ceramiki. W swojej pracy skutecznie łączy doświadczenie pedagoga, z umiejętnościami artysty-plastyka.

  • 2.12 / 10:00 / Ekosystem Żoliborza – spacer
  • Czas trwania spaceru 1-1,5 h. Odległość trasy: ok 2,5 km- do pokonania będą dwa ciągi schodów bez rampy.

Zapraszamy na spacer przyrodniczy, na którym przybliżę zagadnienia żoliborskiego ekosystemu. Kluczową częścią ekosystemu są powiązania i wzajemne relacje poszczególnych jego składowych. Dlatego spacer zaczniemy przy Centrum Olimpijskim i podążając żoliborskimi korytarzami przyrodniczymi przejdziemy znad łęgów, Wyspą Krasińskiego, parkiem Fosa i Stoki Cytadeli, uliczkami Żoliborza Oficerskiego i dotrzemy do Parku Żeromskiego. Będziemy rozmawiać o szlakach, drzewach, wodzie, ważkach, glebie i grzybach. Spacer skończymy w Forcie Sokolnickiego gdzie z kolei zaczną się warsztaty plecionkarskie z Jankiem Sajdakiem stanowiące ciekawą kontynuację wątków poruszanych na spacerze.

Współpraca partnerska z Zarządem Zieleni m.st Warszawy oddział Żoliborz. Tomasz Niewczas – inspektor koordynujący zieleń na Żoliborzu z ramienia Zarządu Zieleni Warszawskiej.. Autor fanpage na Fb Zielony Żoliborz o którym pisze tak: Profil o zieleni na warszawskim Żoliborzu subiektywnym okiem urzędnika zajmującego się drzewami.

Z wikliny, odzyskanej – pochodzącej z corocznej wycinki nad Wisły i innych odzyskanych materiałów, wykonamy wielkoformatowe kosze, które ustawimy w basenie betonowego stawu w Parku Fosa i Stoki Cytadeli w Warszawie. Do tych koszy zostanie zapakowana znaczna część mułu zgarniętego z dna stawu. Muł ten jest pełen jaj ważek oraz mnóstwa innych gatunków mikroorganizmów w różnych formach, zimujących w dnie stawu. Dotychczas, co roku, ten muł, po spuszczaniu wody ze stawu, był wywożony i wyrzucany gdzieś daleko. Był to coroczny brutalny reset tego ekosystemu, zamieniający staw w pustynię, która musi być na wiosnę zasiedlana od zera. Dzięki przechowaniu w ogromnych koszach części mułu wraz z bogactwem życia w nim zawartym, umożliwimy w roku następnym, kontynuację życia, które nagromadziło się w stawie w roku poprzednim. Umożliwimy ciągłość tego małego ekosystemu. Dzięki wspólnej pracy mieszkańców, powstaną instalacje z organicznych materiałów – wielkie kosze, które spełnią pozytywną rolę w ekosystemie i urozmaicą panoramę osuszanego na zimę stawu.

Warsztaty plecionkarskie z Jankiem Sajdakiem poprzedzone będą ok godzinnym wprowadzeniem – rozmową o ekosystemie Żoliborza, parku Fosa, Bioblitzu i ważkach. W tej części wezmą udział także przyrodniczka i odonatolożka (ekspertka od ważek) Julia Dobrzańska i Tomasz Niewczas z Zarządu Zieleni ( aka ZielonyŻoliborz).

Raport do Bioblitzu: https://zzw.waw.pl/wp-content/uploads/2020/03/Raport-Cytadela.pdf

Jan Sajdak – dyplom z wyróżnieniem w 2016 roku, obroniony w pracowni prof. A.J. Pastwy na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Stypendysta Instytutu Adama Mickiewicza i Miasta Stołecznego Warszawy w 2018 roku. Realizował swoje projekty w Polsce, Brazylii, Niemczech, Belgii i Armenii. Ważnym terenem poszukiwań jest dla niego sztuka nurtu landart, Sztuka Ziemi, tworzona z naturalnych materiałów, często wyplatana z wikliny, i umieszczana pod gołym niebem, współbrzmiąca z krajobrazem wokół. Od lat rozwija swój projekt nadrzewnych gniazd dla ludzi, marząc o mieszkaniu na drzewach.

Warsztaty tworzenia biżuterii z resztek miedzianych przewodów, odpadów poremontowych z instalacji cieplnej lub blachy z pokryć dachowych. Miedź w wymiarze duchowym symbolizuje miłość i równowagę. Jest też niezbędna w procesie odradzania się krwi w organizmie. Pierwiastek ten może wchłaniać się przez skórę poprzez kontakt z miedzianą biżuterią.

Krzysztof Kowalewski – ekolog i inżynier, twórca programu projektów z zakresu edukacji ekologicznej w Wolskim Centrum Kultury i Żoliborskim Domu Kultury.

Mikroregionalne kompozycje perfumeryjne – warsztaty. Stworzysz wyjątkowe dzieło, inspirowane wspomnieniem olfaktorycznym z zielonej dzielnicy Żoliborz. Spróbujesz zacytować intrygującą woń, tkwiącą w wspomnieniu o żoliborskim spacerze. To zapis aromatów sosny, lip, wiosennych fiołków i pączków porzeczki. No i tych przydomowych, rodzimych rumianków i majeranków. Może wykonasz też eliksir Żoliborza z historyczną inspiracją Fortu Sokolnickiego: zapachu kamienia, mchu, drewna? Tworząc szkic do receptury, posłużysz się wyłącznie tym, co stworzyły na Żoliborzu rośliny – absolutami, ekstraktami i olejkami eterycznymi.

Agnieszka Saks – artystka plastyk. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów artystycznych dla wszystkich grup wiekowych. W Żoliborskim Domu Kultury prowadzi cykl zajęć plastycznych dla dzieci Hilma na Żoli oraz warsztatów dla dorosłych: batiku, malarstwa na jedwabiu, grafiki warsztatowej, witrażu. Tworzy autorskie, botaniczne kompozycje zapachowe.

  • 12.12 / 17:30-19:30 / Boro i Sashiko – jak naprawiać ubrania?
  • Zapisy poprzez Strefę Zajęć 10 dni przed zajęciami.

Warsztaty naprawiania podartej, uszkodzonej lub zużytej odzieży japońską metodą Boro – techniką przeszywania łat oraz zdobienia haftem Sashiko. Metody te służą również do przerabiania niepotrzebnych ubrań w rzeczy użytkowe.

Joanna Michalska-Brzezińska – z wykształcenia plastyk i projektant odzieży, zdobywczyni Mazowieckiej Nagrody Inspiracji Kulturalnych oraz stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od lat związana z igłą i nitką, projektując i szyjąc odzież, akcesoria, zabawki dla dzieci.

Może Cię również zainteresować…