Październik w Forcie Sokolnickiego

2023-09-26

Przedstawiamy jesienną ofertę zajęć i warsztatów w Forcie Sokolnickiego:

Warsztaty poświęcone nasiennictwu, funkcje i zastosowanie nasion w ujęciu kosmetycznym, zdrowotnym i kulinarnym. W ramach spotkaniach odbędą się: mini wykład, tłoczenie olejów z nasion, degustacja oraz robienie maceratów olejowych. Prowadzenie: Fundacja alter eko.

 • 7–8.10 / Jesienny Weekend z Rękodziełem: PRZETWARZAMY

Żoliborski Dom Kultury zaprasza na kolejny cykl Weekendu z Rękodziełem! Tym razem myślą przewodnią wydarzenia jest hasło: PRZETWARZAMY. Nie wyrzucamy, nie marnujemy! Dajemy używanym rzeczom nowe życie, gotujemy tak, żeby nie wyrzucić niczego, znajdujemy niecodzienne sposoby na wykorzystywanie znanych nam przedmiotów i oddajemy ukłon w stronę naszych przodków i przodkiń, oryginalnych mistrzów i mistrzyń zero waste 🙂

Zapraszamy w weekend 7-8 października do Fortu Sokolnickiego. Uwaga! Na niektóre warsztaty obowiązują zapisy. Szczegółowy plan wydarzenia: kliknij

 • 12.10. 19:30 / Laura Makabresku “Życie ukryte”. Wernisaż wystawy + koncert Bastarda Trio
 • Wstęp wolny

Żoliborski Dom Kultury zaprasza na wyjątkowe wydarzenie: wernisaż wystawy Laury Makabresku oraz koncert zespołu Bastarda Trio. Wydarzenie odbędzie się 12 października (czwartek) w Forcie Sokolnickiego o godz. 19:00.

19:00 – Wernisaż wystawy i spotkanie z artystką
20:30 – koncert Bastarda Trio

Więcej informacji o wydarzeniu: kliknij.

 • 13.10, 13:00 / Spotkanie z makramą: Wisząca osłonka na doniczkę cz. 2
 • Wstęp wolny, obowiązują zapisy: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/53803

Makrama to technika wiązania ozdobnych sznurków. Dzięki niej wprowadzisz styl BOHO do swojego domu, wykonasz różnorodne dodatki wnętrzarskie takie jak kwietniki, bransoletki czy torebki. Warsztaty makramy to również doskonała metoda na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy. Poznają rodzaje sznurków i dowiedzą się, jak dobierać je do poszczególnych prac. Nauczą się wiązać podstawowe węzły i własnoręcznie wykonają osłonkę na doniczkę.
Prowadząca: Ewa Szymanek – animatorka Centrum Lokalnego Żoliborz

Zapraszamy na warsztaty witrażu. Ze szkła odratowanego z okien i drzwi żoliborskich domów, barwionego minerałami pochodzącymi z wnętrza. Przynieś znalezione i uratowane kawałki szkła, luster i porcelany. Połącz kawałki rzeczywistości w piękne artefakty, pełne światła i barw natury. To wszystko w technice Tiffany-ego, z miedzianą taśmą, cięciem, łamaniem i szlifowaniem. W dwa dni doświadczysz dwoistości materii i energii. Prowadzenie: Agnieszka Saks.

Wianki, wianuszki, wieńce sa piekna ozdobą w wielu okolicznościach. Możemy je nosić na głowie, połozyć na stole lub grobie, powiesić na drzwiach lub na ścianie. Tym razem z cyklu EKO ZOIK nauczymy się wyplatać wieńce, które przydadzą się już niebawem: na Wszystkich Świętych i Boże Narodzenie. Zrobimy je z naturalnych materiałów. prosimy o przyniesienie znalezionych w domu wstążek i kokard, zerwanych w dozwolonym miejscu kwiatów, owoców (np. jarzębiny, głogu i dziekiej rózy) i gałęzi zimozielonych drzew i krzewów. Suszone kwiaty też sie przydadzą.

Na warsztatach zanurzymy się we wspomnienie zielonych łąk, lasów i pól. Zaczerpiemy – wprost z natury – suszone cząstki traw, zbóż oraz sitowia i turzyc. Z wyługowanych włókien celulozy powstanie papier, według starej chińskiej tradycji – na sitach, z piekna fakturą, z pamięcią falujących źdźbeł i drących liści. Prowadzenie: Agnieszka Saks

 • 20.10, 19:00 / JAZZ FORT: KAJETAN GALAS Hammond Quartet
 • Wstęp wolny

Kajetan Galas – organy Hammonda
Marcin Kaletka – saksofony
Gabriel Niedziela – gitara
Grzegorz Masłowski – perkusja

Kajetan Galas – w/g ankiety Magazynu Jazz Forum Magazine najlepszy hammondzista w Polsce, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Studiował także w ArtEZ Enschede – jedynej szkole w Europie kształcącej w kierunku organów Hammonda gdzie uczył się u uznanych hammondzistów takich jak: Larry Goldings, John Hondorp, Brian Charette. Od 2019 roku prowadzi klasę Organów Hammonda w Krakowskiej Szkole Jazzu. Koncertował z takimi muzykami jak: Nigel Kennedy, Mike Stern, Apostholis Anthimos, Piotr Wojtasik, Krzesimir Dębski, Henryk Miśkiewicz, Andrzej Olejniczak, Karen Edwards, Michał Barański, Dominik Wania, z zespołami: Sinfonia Varsovia, Chór Filharmonii Krakowskiej, Big Band Akademii Muzycznej w Krakowie i Wrocławiu, Big Collective Band Wiesława Pieregorólki i wielu innych. Muzyka krakowskiego tria Organ Spot utrzymana w jazzowym mainstreamie, w nowoczesny sposób nawiązuje do amerykańskiej tradycji tria organowego.

 • 26.10, 13:00 / Spotkanie z makramą: Łapacz snów cz. 2
 • Wstęp wolny, zapisy poprzez Strefę Zajęć uruchamiane 9 października: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/53804

Makrama to technika wiązania ozdobnych sznurków. Dzięki niej wprowadzisz styl BOHO do swojego domu, wykonasz różnorodne dodatki wnętrzarskie takie jak kwietniki, bransoletki czy torebki. Warsztaty makramy to również doskonała metoda na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy. Poznają rodzaje sznurków i dowiedzą się, jak dobierać je do poszczególnych prac. Nauczą się wiązać podstawowe węzły i własnoręcznie wykonają łapacz snów.
Prowadząca: Ewa Szymanek – animatorka Centrum Lokalnego Żoliborz

Pięknopole zaprasza na herbatkę z liści morwy. A z morwy tez jedwab, na którym stworzymy piękna kompozycje inspirowane pracami Georgii O’Keeffe. Prowadzenie: Agnieszka Saks.

Warsztaty poświęcone formom miejskiego ogrodnictwa. Dlaczego jesienią warto zacząć myśleć o tworzeniu ogrodu? Jaki ogród pasuje do Ciebie. Założenia permakultury- dlaczego warto? Jak założyć grządkę permakulturową? Prowadzenie: Fundacja alter eko.

 • 21.10, 11:00–15:00 / Żoli Retro Bazar 3
 • Dla kupujących wstęp wolny

Zapraszamy do udziału w trzeciej edycji żoliborskiej garażówki w Forcie Sokolnickiego! To wyjątkowa okazja do jesiennych porządków w szafach, znalezienia nowych ubrań, dodatków… i nie tylko…!
Nie marnujemy, nie wyrzucamy, ale odsprzedajemy lub wymieniamy.

 • INFORMACJE DLA WYSTAWCÓW:

Zgłoszenia będą przyjmowane w dniach 3 – 14 października (do końca dnia) na adres mailowy: emartynek@zoliborskidomkultury.pl w tytule prosimy wpisać Żoli Retro Bazar.

Wysyłając zgłoszenie zgłaszający:
– potwierdza wolę udziału w Wyprzedaży Garażowej w Forcie Sokolnickiego w dniu 21 października 2023 roku oraz akceptuje Regulamin wydarzenia,
– wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w celu: udziału w Wyprzedaży Garażowej, zgodnie z zasadami określonymi w Regulaminie Wyprzedaży Garażowej. Zgoda zostaje udzielona na podstawie art. 6 ust. 1 lit. a RODO1, który dotyczy przetwarzania danych osobowych na podstawie dobrowolnej zgody,
– wyraża zgodę na bezpłatne publikowanie swojego wizerunku w celach promocyjnych i informacyjnych,
– zgodnie z ustawą z dnia 18.07.2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz.U. Nr 144, poz.1204 z późn. zm.) wyraża zgodę na przesyłanie informacji związanych z realizacją wyprzedaży garażowej.

REGULAMIN: https://zoliborskidomkultury.pl/wp-content/uploads/2023/10/Regulamin-wyprzedazy-garazowej.docx 

Może Cię również zainteresować…