Październik w Centrum Lokalnym Żoliborz:
- 2,9,16,23,30 środa 12:30-14:00 Otwarte spotkania z rękodziełem
Szydełkujesz? Robisz na drutach? Haftujesz? Szyjesz? A może nie umiesz, ale chcesz się nauczyć? Zapraszamy na otwarte spotkania z rękodziełem! Będziemy wspólnie tworzyć, a przy tym rozmawiać, pić herbatę i dzielić się twórczymi umiejętnościami. Jeśli zalegają Ci w domu włóczki/niteczki/tkaniny lub inne materiały – przynieś, a wspólnie wymyślimy, jak je wykorzystać. Wstęp wolny
- 2,9,16,23,30 środa 14:00-17:00 Spontaniczna Pracownia Plastyczna
Z inicjatywy naszych utalentowanych seniorek Zosi, Uli, Eli uwalniamy przestrzeń CLŻ na spontaniczną działalność plastyczną! Przynieś swoje ulubione materiały (kredki, węgiel, papier lub podobrazie). Zapewniamy sztalugi i wspaniałą atmosferę przy kawie i herbacie. Tworzymy międzypokoleniową grupę artystyczną. Mile widziane osoby w każdym wieku! Wstęp wolny
- 2,9,16,23,30 środa 16:00-18:00 Ochotnicy ogrodnicy
Zaangażuj się w budowanie ogrodu społecznego przy CLŻ! Wspólnie planujemy nasadzenia i zbieramy plony! Przy okazji zdobywając nowe kompetencje i budząc fantastyczne relacje w otoczeniu zieleni! Wstęp wolny
- 2,9,16,23,30 środa 17:30-20:00 Środowo Planszowo
Jeśli w 5 sekund zgadniesz kim są tajniacy, którzy zdołali wsiąść do pociągu wyprzedzając pędzące żółwie i omijając eksplodujące kotki, to znaczy, że to spotkanie jest dla Ciebie!
Zapraszamy co środę na planszówki do Centrum Lokalnego Żoliborz. Bierzcie znajomych, nasza bogata kolekcja tytułów (także tych ukrytych w opisie😉) już na Was czeka! Można dołączyć w każdej chwili.” Wstęp wolny
- 3,10,17,24,31 czwartek 12:30-15:00 Planszówki 60+
Zapraszamy wszystkie osoby 60+, które chcą w miłej atmosferze ćwiczyć pamięć i nawiązywać nowe przyjaźnie przy wspólnej zabawie oraz kubku kawy lub herbaty. Gry planszowe zostały dopasowane pod kątem wspierania sprawności umysłu przez specjalistki ze Stowarzyszenia Rozwiń Się. Wstęp wolny
- 4,11,18,25 piątek 11:00-12:00 Miłograjki dla dzieci 1,5-3
Autorskie zajęcia umuzykalniające Miłki Majczyno, łączące elementy zajęć gordonowskich z piosenkami związanymi z porami roku i cyklem życia. Zajęcia rozwijają umiejętność aktywnego słuchania i wrażliwość muzyczną poprzez zapoznawanie maluchów ze znanymi utworami muzyki klasycznej. Podczas MIŁOGRAJEK wykorzystywane są ćwiczenia i zabawy muzyczno-ruchowe przy akompaniamencie skrzypiec, czasem również innych instrumentów. Wesołą i kolorową atmosferę zapewniają rozmaite rekwizyty, m.in. chusta Klanzy, piłki, chustki animacyjne, dzwonki diatoniczne i bum bum rurki, a poszczególne ćwiczenia i piosenki dostosowane są do wieku i etapu rozwoju maluchów.
MIŁOGRAJKI kierowane są do starszych maluchów: 1,5-3 lat, ale mogą w nich również uczestniczyć młodsze dzieci przed ukończeniem 1go roku życia. Zajęcia te wymagają aktywnego uczestnictwa opiekunów, opierają się na wspólnych pląsach i nuceniu, a wszystko to w świetnej i wesołej atmosferze.
Warsztat trwa ok 45-55min, podczas których dzieci mają konatkt z takimi instrumentami jak: marakasy, janczary, tamburyno, dzwonki, a także m.in. kalimba, tank drum, lira, ukulele i ocean drum.
Od prowadzącej: Miłka Majczyno – Jestem osobą serdeczną i spontaniczną, odznaczającą się dużą otwartością na otaczający świat, a przez życie prowadzi mnie muzyka. Posiadam formalne wykształcenie muzyczne – gram na skrzypcach i fortepianie, jestem też absolwentką Animacji Kultury (Sztuki Społeczne) i Kulturoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz stypendystką Ministra Kultury i Sztuki za cykl podcastów dla dzieci „DobraMOC”. Od lat dokształcam się zawodowo w kierunku pracy z maluchami, jestem certyfikowaną gordonistką, a obecnie finalizuję studia podyplomowe z pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Od ponad 10 lat prowadzę zajęcia umuzykalniające z muzyką na żywo i zajęcia gordonowskie w różnych miejscach: domach kultury, stowarzyszeniach, w prywatnych klubach oraz przedszkolach. Od 2015 roku prowadzę umuzykalnienie dla Zespołu Żłobków m.st. Warszawy, pracuję też dla wielu innych placówek, m.in. dla Klubów Przyjaznych Rodzinie, Sinfonii Varsovii (projekt „”Obudź w sobie orkiestrę) oraz dla Żoliborskiego Domu Kultury, gdzie prowadzę sąsiedzką orkiestrę i Chór Mam.” Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem. https://www.strefazajec.pl/course/view/id/66724
- 4,11,18,25 piątek 12:00-14:00 Spotkanie z położną
- Wstęp wolny dla osób z Żoliborza, pozostałe w ramach NFZ
Cześć młode i przyszłe mamy! Zapraszamy Was na spotkania z charyzmatyczna położną – Agnieszką Popławska-Topor, która co piątek, w samo południe, bez tematów tabu i krzty pruderii wprowadzi Was w temat macierzyństwa, a czasem nawet tacierzyństwa! Przez ostatnie miesiące w CLŻ Agnieszka przeprowadziła przez ciąże do szczęśliwego rozwiązania kilkadziesięcioro rodziców. Chcesz do nich dołączyć? Dla osób z Żoliborza wstęp wolny. Reszta – zapisy przez NFZ!
O prowadzącej: Agnieszka Popławska-Topor pracuje jako położna od ponad dwóch dekad. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w szpitalach na sali porodowej, w położnictwie i na oddziale noworodków. Od kilku lat pracuje jako położna środowiskowa w Centrum Medycznym CMP przy ul. Elbląskiej 14. W swojej pracy spotyka się z osobami w ciąży w ramach edukacji przedporodowej oraz odwiedza je w domu jak już Maluszki przyjdą na świat. Prywatnie jest niedoskonałą mamą dwóch szalonych, inteligentnych, troskliwych i jakże kochanych nastolatków.”
- 1, 10, 15.10.2024 wtorek 17:00-19:00 Sztuka Emocji – warsztaty arteterapeutyczne
- Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem
Rozpoczynamy bezpłatny cykl 3 spotkań dla osób, które: mają trudności w radzeniu sobie z emocjami, szukają przestrzeni na wyrażenie siebie i swoich emocji, chcą poradzić sobie z ciężkimi doświadczeniami poprzez sztukę. *** Realizacja w ramach projektu „Wespół na Żoli” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Edycja 2024.
- 01.paź wtorek 19:30-21:00 Żoliborskie psychowtorki: Relacje na karuzeli, czyli jak tworzymy więzi z innymi
- Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem https://www.strefazajec.pl/course/view/id/66729
Jeżeli zechcesz posłuchać tego, co my wiemy i podzielić się z nami tym, co Ty wiesz, a wszystko to w swobodnej i bezpiecznej atmosferze, serdecznie Cię zapraszamy co drugi wtorek do CLŻ. Tym razem temat naszego spotkania to Relacje na karuzeli, czyli jak tworzymy więzi z innymi. Podczas tego spotkania porozmawiamy, jakie stosujemy wzorce zachowań i jak one wpływają na nasze relacje z innymi. Zastanowimy się, jak budować zdrowe i trwałe więzi, unikając destrukcyjnych schematów. Często nasza wysoka wrażliwość, lęki czy strach przed odrzuceniem sprawiają, że unikamy bliskości z innymi, choć w głębi serca pragniemy budować głębokie, autentyczne więzi. Zastanowimy się, dlaczego tworzenie zdrowych więzi bywa tak trudne i skąd bierze się nasz lęk przed bliskością. Przeanalizujemy, jak nasze doświadczenia i schematy kształtują sposób, w jaki wchodzimy w relacje, oraz jak zmiany zachodzące w nas z wiekiem mogą prowadzić do zamknięcia się na nowe doświadczenia relacyjne. Przyjrzymy się różnym stylom przywiązania i zastanowimy się, jak zdrowo funkcjonować w relacjach, jak budować solidne oraz trwałe relacje.
Prowadzące:
Justyna Bors – ukończyła psychologię w specjalności psychologia kliniczna. Obecnie pracuje w przedszkolu z dziećmi w spektrum autyzmu oraz w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Współpracuje z fundacją Razem, w której prowadzi warsztaty psychoedukacyjne oraz wsparcie psychologiczne.
Anna Frączkowska – związana z Fundacją „”Nagle Sami””. Staż odbyła w “Niebieskiej Linii”, jako asystent osoby pokrzywdzonej, w Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz w Powiślanskiej Fundacji Społecznej, w których prowadziła m.in warsztaty psychoedukacyjne. Doświadczenie zdobywala również w Fundacji „”Razem””. Atualnie uczestniczka 4-letniego szkolenia psychoterapeutycznego w szkole psychoterapii “Dialog”, akredytowanej przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.”
- 03.paź czwartek 18:00-20:00 Czytanie i gadanie na Żoli
- Wstęp wolny
Uwielbiasz czytać książki? A może wcale nie lub nigdy nie masz na to czasu? Trudno znaleźć dobrą lekturę, chwilę spokoju, ciszę w domu? Bez względu na to, czy ostatnią książkę przeczytałaś wczoraj, czy kilka lat temu wpadnij na sąsiedzkie spotkania czytelnicze w Centrum Lokalnym Żoliborz. Nie musisz być przygotowane, czytać całej książki przed spotkaniem. Co więcej nie musisz w ogóle nic czytać przed spotkaniem. Będziemy to robić wspólnie – na miejscu! W przyjacielskiej atmosferze przyjrzymy się wybranym fragmentom i pogadamy o nich. Co nam zrobiły w środeczku? Czy nam się podobały, czy nie? Co nam się w nich podobało? Albo po prostu będziemy czerpać ze wspólnego czytania i spędzania czasu. Na spotkaniu przeczytamy fragmenty powieści “Łakome” Małgorzaty Lebdy. W osobnym poście umieścimy wybrane fragmenty, które będą wydrukowane i dostępne również na spotkaniu. Można je przeczytać wcześniej, ale będziemy je czytać również na miejscu wspólnie, więc nie jest to konieczne dla uczestnictwa. Można przyjść na chwilę, wpaść na dłużej lub zajść tylko na herbatkę. 🙂 Spotykamy się w Centrum Lokalnym Żoliborz o godz. 18.00. Zapewniamy kawę, herbatkę, ciasteczka. Przychodźcie tłumnie! 🙂 Będzie nam bardzo miło jak wpadniecie. ***Realizacja w ramach projektu „Wespół na Żoli” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Edycja 2024.
- 04.paź piątek 17:00-19:30 FabLab: O koncepcie Smart Karmnika, F16, itp. rozmawiamy z naukowcami ITWL
- Wstęp wolny
Podczas pierwszego spotkania z serii FabLab będziemy rozmawiać z naukowcami z Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych, Michałem Dziendzikowskim i Kamilem Kowalczykiem. Opowiedzą o swojej pracy, F16 oraz o koncepcji inteligentnego karmnika, która powstała na Żoliborzu. Planujemy slajdy i inne materiały, które pomogą lepiej zrozumieć te tematy. O nas: Szkoła od podstaw to inicjatywa rodziców SP 396 na ulicy German. FabLab, jedna z naszych propozycji na rok szkolny 2024/2025, to przestrzeń do tworzenia i eksperymentowania, współtworzona przez rodziców, uczniów, nauczycieli oraz lokalną społeczność naszej dzielnicy.
Biogramy naukowców:
Michał Dziendzikowski – matematyk, fizyk, doktor inżynierii mechanicznej w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych. Pracuje nad rozwojem algorytmów systemów monitorowania konstrukcji.
Kamil Kowalczyk – absolwent wydziału MEiL PW, doktor inżynierii mechanicznej w Instytucie Technicznym Wojsk Lotniczych. Pracuje nad rozwojem aparatury oraz oprogramowania systemów monitorowania stanu konstrukcji.
- 05.paź sobota 11:00-13:00 Wymiana puzzli
- Wstęp wolny
Znudziły CI się puzzle, które masz w domu? Masz ochotę na nowe, ale nie chcesz co chwila kupować? Chcesz spotkać braci i siostry w układaniu? Przyjdź na wymianę puzzli! Rozkładamy puzzle na stolikach i wymieniamy pudełko za pudełko! Nie trzeba się zapisywać i anonsować przyjścia. Kawa, herbata i ciastka czekają na miejscu 🙂 Pamiętajcie, że w naszej przestrzeni nie ma możliwości sprzedaży. Interesuje nas tylko barter lub oddaż! Jak to się zaczęło? Zdaniem wielu w układaniu puzzli najprzyjemniejszy jest proces układania. Gdy obraz jest ułożony – tracimy zainteresowanie i szukamy nowego. A wy co robicie z puzzlami, gdy je ułożycie? Pewnie trochę zawadzają, co? Dlatego w odpowiedzi na głosy zainteresowanych sąsiadka Karolina zaproponowała nam spotkanie z wymianą i tak oto narodził się comiesięczny cykl, w którym możecie przynieść swoje puzzle i wymienić na inne.
- 05.paź sobota 11:00-13:00 Wykład o bioróżnorodności
- Wstęp wolny
Różnorodność biologiczna jest kluczowym elementem stabilności ekosystemów. Tylko takie systemy mają szansę przetrwać susze, powodzie, choroby. W dobie zmian klimatu istotnym zadaniem jest budowanie różnorodności. Jak robić to w skali lokalnej? Opowiemy o tym podczas wykładu, który połączymy ze spacerem tropem lokalnej różnorodności biologicznej. Wykład prowadzi Kamila Musiatowicz. ***Realizacja w ramach projektu „”Ogród przyjazny życiu””. Projekt jest realizowany w ramach Funduszu Edukacji Ekologicznej we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy i Staromiejskim Domem Kultury. Projekt jest zgodny z dokumentem m. st. Warszawy „Zielona Wizja Warszawy”: https://eko.um.warszawa.pl/-/zielona-wizja-warszawy”
- 05.paź sobota 13:30-19:30 Żoliborskie RPGranie – Zew Cthulhu w międzywojennej Warszawie z Szymonem
- Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem link: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/66730
Specjalnie dla miłośników role-playing game, czyli gier fabularnych, w trakcie których uczestnicy wcielają się w fikcyjne postacie i przeżywają najciekawsze przygody w niezwykłych fantastycznych światach, uruchamiamy comiesięczne granie w RPG w Centrum Lokalnym Żoliborz. Tym razem zagramy w Zew Cthulhu w międzywojennej Warszawie ze Strażnikiem Tajemnic Szymonem. Zapraszamy wszystkich chętnych na jednorazową przygodę detektywistyczną w nadprzyrodzonych klimatach. Przedwieczna groza, starożytne mity, tajemnicze kulty… Jak to dobrze że to wszystko rozgrywa się w Stanach, a nie na naszym, polskim podwórku, prawda? Prawda? Poznajcie Warszawę lat 20. XX wieku – miasto bawiące się w cieniu nadchodzącej tragedii. Jeszcze piękne i żywe, ale już skazane na zagładę. Przenieście się w czasie do 1926 roku i przejdźcie ulicami stolicy młodego kraju. Gdy w tle rozgrywają się wielkie historyczne wydarzenia, Badacze odkrywają mroczne, zacienione zakamarki Warszawy, gdzie czają się złowrogie kulty, rozciągając wokół swoje macki. Nikt nie wie, jak daleko nimi sięgają…”
- 08.paź wtorek 18:00-19:30 Joga kundalini
- Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem. link: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/66732
Tym razem na warsztacie jogi kundalini porozmawiamy o tym, czy nasz umysł musi produkować tyle myśli i jakie joga ma sposoby na to, aby go zatrzymać. Zrobimy również praktykę i medytację, która pomoże wyciszyć się naszej głowie. Do zobaczenia na macie! O prowadzącej: Agata Strukow – nauczycielka kundalini jogi (jej duchowe imię Kamal Teja) i jogi hormonalnej. Swoją przygodę z jogą zaczynała od hatha jogi, ale to kundalini joga skradła jej serce na tyle, że postanowiła stanąć z drugiej strony maty i dzielić się swoim doświadczeniem. Z zawodu jest lekarzem i bardzo ją cieszy, że współczesna nauka (biologia, psychologia, medycyna, fizyka kwantowa) potwierdza wiele doświadczeń przekazywanych przez joginów.
- 10.paź / czwartek / 16:30-18:30 / Wycieczka do ogrodu społecznego Służewskiego Domu Kultury
- Wstęp wolny
Ule, ogród kwiatowo-warzywno-ziołowy, dzika łąka, a nawet kozy! Te i inne wspaniałości czekają na Was we Wspólnym Ogrodzie Służewskiego Domu Kultury. Zapraszamy na zwiedzanie z oprowadzaniem. Widzimy się na miejscu o 16:30, ul. Bacha 15. ***Realizacja w ramach projektu „”Ogród przyjazny życiu””. Projekt jest realizowany w ramach Funduszu Edukacji Ekologicznej we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy i Staromiejskim Domem Kultury. Projekt jest zgodny z dokumentem m. st. Warszawy „Zielona Wizja Warszawy”: https://eko.um.warszawa.pl/-/zielona-wizja-warszawy
- 11.paź piątek 18:00-19:30 Impro z teatrem Piętro 2.5 – „A plan jest taki…” – heist improwizowany
- Wydarzenie dla osób dorosłych
- Wstęp wolny’
PIĘTRO 2.5 zaprasza na A PLAN JEST TAKI… HEIST IMPROWIZOWANY! Na Twoich oczach zrodzi się historia w klimacie filmowego heistu*. Misternie zaplanowane intrygi, dopracowane w najmniejszych szczegółach włamania, nieoczywiste sojusze i nagłe zwroty akcji – nie będzie nawet chwili na nudę! Kto, co, skąd i w jaki szalony sposób ukradnie? Tego dowiemy się razem z Wami, bo bohaterowie i fabuła powstaną już podczas spektaklu na bazie inspiracji od publiczności. Jedyna pewna rzecz to zaskoczenie! *Heist – podgatunek filmu kryminalnego opowiadający o grupie ludzi, którzy próbują coś ukraść. Skupia się na planowaniu i przeprowadzeniu kradzieży oraz ucieczce z miejsca przestępstwa. Charakteryzuje się złożoną fabułą i wieloma zwrotami akcji (na podstawie: Wikipedia.org)
- 12.paź sobota 11:00-13:00 Greenwashing czyli jak nie dać się oszukać ekokłamcom
- Wstęp wolny
Wykład Wojciecha Słomki „Zależy Ci na środowisku? Starasz się wybierać produkty dobre dla naszej planety? Jednak jak rozpoznać, że to co wydaje się być ekologiczne naprawdę takie jest..? O zjawisku greenwashingu, czyli o tym jak oszukują nas producenci, opowie nam Wojciech Słomka (lekarz roślin i specjalista ds. ochrony środowiska). ***Realizacja w ramach projektu „”Ogród przyjazny życiu””. Projekt jest realizowany w ramach Funduszu Edukacji Ekologicznej we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy i Staromiejskim Domem Kultury. Projekt jest zgodny z dokumentem m. st. Warszawy „Zielona Wizja Warszawy”: https://eko.um.warszawa.pl/-/zielona-wizja-warszawy”
- 12.paź sobota 14:30-17:30 Gramy w Blood on the Clocktower, czyli w Mafię na sterydach! #3
- Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/66790
Miłośnikom gier dedukcyjnych i psychologicznych zapewne nie trzeba przedstawiać znanej na całym świecie Mafii. Blood on the Clocktower to wariacja na temat tradycyjnej formuły – każdy gracz ma unikalną rolę, nikt nie odpada, a nad rozgrywką czuwa enigmatyczny Narrator. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spróbować sił w sztuce blefu i obserwacji, a klimat grozy jest im niestraszny. Rozgrywka odbędzie się po polsku w grupie do 10 osób. Wcześniejsza znajomość gry nie jest wymagana, zasady zostaną wytłumaczone przed rozpoczęciem zabawy.
- 13.paź niedziela 15:00-17:00 Wycieczka do Ogrodu Powszechnego
- Wstęp wolny
W niedzielne popołudnie wybierzemy się na prawy brzeg miasta, gdzie na Kamionku mieści się Ogród Powszechny. Poznamy w praktyce jak zajmujący się nim wolontariusze kwestionują utarte schematy dotyczące zieleni, ludzi i miasta. Zbiórka pod budynkiem teatru. Ogród Powszechny to wspólna inicjatywa Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera w Warszawie, Fundacji Strefa WolnoSłowa, Goethe Institut i mieszkańców Pragi-Południe. To ogród społecznościowy oraz przestrzeń dla działań artystycznych. To miejsce wymiany wiedzy, doświadczeń i umiejętności. Miejsce dyskusji i działania. (Opis ze strony Teatru Powszechnego) ***Realizacja w ramach projektu „”Ogród przyjazny życiu””. Projekt jest realizowany w ramach Funduszu Edukacji Ekologicznej we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy i Staromiejskim Domem Kultury. Projekt jest zgodny z dokumentem m. st. Warszawy „Zielona Wizja Warszawy”: https://eko.um.warszawa.pl/-/zielona-wizja-warszawy
- 15.paź wtorek 19:30-21:00 Żoliborskie psychowtorki: Jak oswoić lęk, czyli jak żyć i działać pomimo trudnych emocji
- Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem
Jeżeli zechcesz posłuchać tego, co my wiemy i podzielić się z nami tym, co Ty wiesz, a wszystko to w swobodnej i bezpiecznej atmosferze, serdecznie Cię zapraszamy co drugi wtorek do CLŻ. Spotkanie będzie poświęcone nieprzyjemnej emocji: lękowi, który może paraliżować nasze działania. Zastanowimy się, skąd się bierze lęk, jaka jest jego funkcja i jak skutecznie funkcjonować pomimo jego. Czym jest lęk? Jak go rozpoznać? Jak sobie z nim radzić, kiedy czujemy, że nam przeszkadza? Czy lęk może być też pomocny? Spotkanie będzie poświęcone zrozumieniu mechanizmów powstawania lęku, jego funkcji oraz jego wpływu na nasze życie codzienne. Uczestnicy poznają różne strategie i techniki radzenia sobie z lękiem, które pozwolą na efektywne funkcjonowanie, nawet w sytuacjach wywołujących silne emocje. Spotkanie będzie również okazją do nauki, jak akceptować trudne emocje i wykorzystywać je jako źródło lepszego zrozumienia siebie.
Prowadzące:
Justyna Bors – ukończyła psychologię w specjalności psychologia kliniczna. Obecnie pracuje w przedszkolu z dziećmi w spektrum autyzmu oraz w poradni psychologiczno-pedagogicznej. Współpracuje z fundacją Razem, w której prowadzi warsztaty psychoedukacyjne oraz wsparcie psychologiczne.
Anna Frączkowska – związana z Fundacją „”Nagle Sami””. Staż odbyła w “Niebieskiej Linii”, jako asystent osoby pokrzywdzonej, w Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz w Powiślanskiej Fundacji Społecznej, w których prowadziła m.in warsztaty psychoedukacyjne. Doświadczenie zdobywala również w Fundacji „”Razem””. Atualnie uczestniczka 4-letniego szkolenia psychoterapeutycznego w szkole psychoterapii “Dialog”, akredytowanej przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne.
- 17.paź czwartek 18:00-20:00 Spacer do ogrodu społecznego Fundacji Kraina
- Wstęp wolny
Zapraszamy na wyprawę do ogrodu społecznego w Parku Morskie Oko. Dowiemy się co za niespodzianki kryją się w parku tuż przy Polach Mokotowskich. Zaczynamy o 18:00. Adres Puławska 53B, ogrodu szukajcie przy siedzibie Fundacji Itaka. ***Realizacja w ramach projektu „”Ogród przyjazny życiu””. Projekt jest realizowany w ramach Funduszu Edukacji Ekologicznej we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy i Staromiejskim Domem Kultury. Projekt jest zgodny z dokumentem m. st. Warszawy „Zielona Wizja Warszawy”: https://eko.um.warszawa.pl/-/zielona-wizja-warszawy”
- 17.paź czwartek 17:30-19:30 Warsztaty ze scrapbookingu: Artist Trading Cards (ATC) „Zapraszamy na warsztat tworzenia Artist Trading Cards (ATC)!
- Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem
Chcesz spróbować swoich sił w tworzeniu unikalnych, miniaturowych dzieł sztuki? A może już znasz ATC i chcesz rozwijać swoje umiejętności? Ten warsztat jest dla Ciebie! Co to są Artist Trading Cards (ATC)? ATC to małe, ręcznie robione karty o wymiarach 64 x 89 mm, które artyści tworzą, aby się nimi wymieniać. Każda karta jest unikalna i wyraża indywidualny styl twórcy. Podczas warsztatu: Dowiesz się, jak zaprojektować i wykonać własne ATC; Wykorzystasz różnorodne materiały plastyczne; Otrzymasz wskazówki od instruktora. Dla kogo? Warsztaty są odpowiednie zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych, którzy chcą wzbogacić swoje umiejętności rękodzielnicze.
- 18.paź piątek 18:00-19:30 Żoliborzanie Piszą #5. Biografia: Spotkanie autorskie z Anną Pragłowską
- Wstęp wolny
Tym razem spotkamy się z Anną Pragłowską, autorką licznych książek, w tym dwóch pozycji biograficznych o Janie Szczepaniku „”Zapomniany wynalazca”” oraz „”Obrazy i barwy. O wynalazkach i życiu Jana Szczepanika””. Pisarka opowie o specyfice tworzenia książki biograficznej ,trudnościach i wyzwaniach w pracy nad tego typu literaturą oraz o samej postaci Jana Szczepanika, wynalazcy samouka żyjącego na przełomie XIX i XX wieku; spotkanie poprowadzi Sabina Mazur Spotkanie poprowadzi autorka cyklu „Żoliborzanie piszą” – Sabina Mazur. „Żoliborzanie piszą”, to cykl spotkań z osobami z naszej dzielnicy, które zajmują się pisarstwem, zarówno profesjonalnie, jak i dopiero stawiając swoje pierwsze kroki. Zaprasza mieszkanka Żoliborza – Sabina Mazur.
- 19, 20.10 sobota/niedziela 10:00-16:00 WenDo! dla nastolatek
- Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem
Wendo to system samoobrony stworzony przez Irenę Kwiatkowską, który jest dostosowany głównie do potrzeb kobiet. Główne założenia wendo obejmują techniki obrony przed napastnikiem oraz strategie zwiększające bezpieczeństwo i pewność siebie. System ten skupia się nie tylko na fizycznych aspektach obrony, ale także na mentalnych przygotowaniach, takich jak unikanie potencjalnych zagrożeń i radzenie sobie w stresujących sytuacjach. Wendo łączy elementy samoobrony z technikami psychologicznymi, aby uczestniczki mogły skuteczniej bronić się w różnych sytuacjach. To holistyczne podejście sprawia, że wendo jest popularne wśród kobiet, które chcą poczuć się bardziej pewnie i niezależnie w codziennym życiu. ***Realizacja w ramach inicjatywy z Budżetu Młodzieżowego.
- 19.paź sobota 18:00-21:00 Oumuamua umca umca, czyli kosmiczno-fantatystyczna potańcówka
- Wstęp wolny
Dokładnie 19 października 2017 r. po raz pierwszy zaobserowano Oumuamua – tajemniczy obiekt, który z dużą prędkością przeleciał przez Układ Słoneczny. Czym był „”pierwszy posłaniec”” z innego systemu planetarnego? Lodową kometą? Odłamkiem planety, a może wrakiem statku obcych? Już się nie dowiemy! Ale żeby uczcić spotkanie ludzkości z tą kosmiczną osobliwością zapraszamy Was na imprezę taneczną, która przywodzi na myśl zetknięcie się z obcymi cywlizacjami. Bedą przede wszystkim syntezatorowe brzmienia lat 80. – new wave, new romantic, italo disco, hi-nrg. A także polskie fanatastyczno-kosmiczne wizje m.in. Bajmu, Zdzisławy Sośnickiej, czy Kombi. Jak zwykle w CLŻ: kameralnie, sąsiedzko, bez używek i agresji. Za to z poczęstunkiem i w życzliwej atmosferze. Prowadzi DJ Leszek.
- 22.paź wtorek 12:00-15:00 Warsztaty kolażu dla mam z dziećmi 0-2
- Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem
Zapraszamy na warsztaty kolażu skierowane do mam z małymi dziećmi (do 2 lat). Jeśli chciałabyś w spokojnej i luźnej atmosferze wyżyć się twórczo, spotkać się z innymi mamami, wymienić doświadczenia, napić kawy lub herbaty – te warsztaty są dla Ciebie. Bez pośpiechu, w przestrzeni Centrum Lokalnego Żoliborz, będziemy wycinać, rwać, kleić – i nawzajem pomagać sobie w skończeniu prac oraz opiece nad bobasami. Kolaż jest wdzięczną techniką, nie wymaga specjalnych umiejętności plastycznych ani długich godzin pracy, dzięki czemu idealnie sprawdzi się na naszych warsztatach. CLŻ posiada kącik dla dzieci z matą i zabawkami, w toalecie znajduje się przewijak, w kuchni można podgrzać mleko. To idealna przestrzeń na spotkanie dla mam z maluchami. Martyna Leszek-Pawłoska: Absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Zajmuje się grafiką użytkową, w tym projektowaniem opakowań, identyfikacji wizualnych oraz okładek książek. Prywatnie mama Tosi i Poli.
- wtorek 18:00-20:00 Wykład o gadach i jaszczurkach
- Wstęp wolny
Chcesz dowiedzieć się więcej o gadach i jaszczurkach, mieszkających w sąsiedztwie? Wpadaj do nas do Centrum Lokalnego Żoliborz. Projekt jest realizowany w ramach Funduszu Edukacji Ekologicznej we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy i Staromiejskim Domem Kultury. Projekt jest zgodny z dokumentem m. st. Warszawy „Zielona Wizja Warszawy”: https://eko.um.warszawa.pl/-/zielona-wizja-warszawy”
- 24.paź czwartek 18:00-20:00 Czytanie i gadanie na Żoli
Uwielbiasz czytać książki? A może wcale nie lub nigdy nie masz na to czasu? Trudno znaleźć dobrą lekturę, chwilę spokoju, ciszę w domu?
Bez względu na to, czy ostatnią książkę przeczytałaś wczoraj, czy kilka lat temu wpadnij na sąsiedzkie spotkania czytelnicze w Centrum Lokalnym Żoliborz. Nie musisz być przygotowane, czytać całej książki przed spotkaniem. Co więcej nie musisz w ogóle nic czytać przed spotkaniem. Będziemy to robić wspólnie – na miejscu! W przyjacielskiej atmosferze przyjrzymy się wybranym fragmentom i pogadamy o nich. Co nam zrobiły w środeczku? Czy nam się podobały, czy nie? Co nam się w nich podobało? Albo po prostu będziemy czerpać ze wspólnego czytania i spędzania czasu. Na spotkaniu przeczytamy dwa opowiadania ze zbioru “Ciężar skóry” Małgorzaty Rejmer. W osobnym poście umieścimy fragmenty, które będą wydrukowane i dostępne również na spotkaniu. Można je przeczytać wcześniej, ale będziemy je czytać również na miejscu wspólnie, więc nie jest to konieczne dla uczestnictwa. Można przyjść na chwilę, wpaść na dłużej lub zajść tylko na herbatkę. 🙂
Realizacja w ramach projektu „Wespół na Żoli” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Edycja 2024.
- 25.paź piątek 16:00-19:30 Darmowe naprawy z drukarki 3D
Masz popsutą lampkę, odkurzacz, parasolkę, wiatrak, skrzynkę do narzędzi albo biżuterii, rower, wózek, maszynę do pisania, statyw, ekspres do kawy, klawiaturę, krzesło, albo cokolwiek innego, do czego trudno znaleźć części zastępcze? Przynieść je do Maćka, a on od ręki zaprojektuje i wydrukuje to, co będzie potrzebne. Masz coś innego, co można by łatwo ulepszyć, ale nie możesz samemu wyprodukować poprawki? Przynieś swój przedmiot – może też uda się coś do niego wydrukować. Naprawy będą dostępne tylko dla tych przedmiotów, które da się naprawić albo ulepszyć z pomocą druku 3D. Nie masz pewności czy w Twoim przypadku będzie to możliwe? Wpadnij ze swoim problemem i zobaczymy co da się zrobić. Nie prowadzimy zapisów godzinowych. Wystarczy pojawić się z usterką podczas dyżuru. Jeśli naprawa będzie wymagała druku, który będzie potrzebował więcej czasu może nie być możliwości jego wykonania, bądź odbiór będzie możliwy w ciągu kolejnych kilku dni u animatorów w godzianch pracy CLŻ. Spotkanie poprowadzi Maciej Płoński. Na codzień pracuje w świecie IT, ale od kiedy kupił swoją pierwszą drukarkę to stale odkrywa nowe zastosowania dla drukowanych produktów. Przez ostatnie 2 lata prowadził także własną markę z wyposażeniem wnętrz w ramach której projektował i sprzedawał zegary, lampki czy wazony – wszystko wyprodukowane na drukarkach 3d.” wstęp wolny
- 26.paź sobota 11:00-14:00 Dziaderskie śniadanie sąsiedzkie
- wstęp wolny
Zbliżają się okres zwany przez naszych przodków Dziadami. Duchy, upiory, strzygi i szeptuchy klikają wychodzą z szafy i już kilkają w przycisk „lubię to!”. Na stołach pojawią się najstraszliwsze kreatury kulinarne. Nie zabraknie też, ostrego jak brzytwa, dyniowego spice latte. Ale tak naprawdę nic Wam nie grozi! U nas jest zawsze miło i domowo. Przynieś ze sobą do wspólnego stołu coś, co lubisz lub nie przynoś nic, bo jak wieść gminna niesie, podobno z naszych śniadań nikt nigdy nie wyszedł… o głodzie! Razem usiądziemy do stołu, poznamy się i wspólnie spędzimy kawałek soboty.
- 26.paź sobota 14:30-16:30 Weekendowe dbanie o siebie – olejki do twarzy
- Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem
W dobie pośpiechu, ważnych spraw i terminów, każdy i każda z nas potrzebuje zatrzymać się i zadbać o swoje ciało i duszę. Raz w miesiącu zamieniamy CLŻ w magiczną przestrzeń, gdzie tworzymy naturalne kosmetyki. Jest to wydarzenie sąsiedzkie, dlatego przynieś ze sobą coś na wspólny, warsztatowy stół. Informacje o potrzebnych produktach wysyłamy kilka dni przed zajęciami.
- 29.paź wtorek 18:00-19:30 Klub Podróżnika Żoliborzanie Odkrywają Świat: Kazachstan – slajdowisko
- Wstęp wolny
Żoliborzanie odkrywają świat”, to cykl dedykowany, zarówno miłośnikom wakacyjnych wojaży, jak i globtroterom. Podczas każdego ze spotkań wybierzemy się w inny zakątek naszego kraju, kontynentu lub wypłyniemy na szerokie wody świata. Porozmawiamy o społeczeństwie, kulturze, zabytkach, kuchni oraz ciekawostkach dotyczących omawianych miejsc. Tym razem o swojej podróży na suchego przestwór oceanu opowiedzą sami animatorzy CLŻ – Luda i Leszek! Jeśli chcesz podzielić się z nami swoimi doświadczeniami z ciekawych wypraw – napisz do Klaudii, a my zorganizujemy Twoją prelekcję.
Spotykamy się w każdy ostatni wtorek miesiąca. Czekamy na Wasze wiadomości: klaudia.ziemianska@wp.pl. Do zobaczenia na szlaku! Organizatorzy wydarzenia: Klaudia Ziemiańska i Centrum Lokalne Żoliborz.
- 31.paź czwartek 17:30-19:30 Warsztaty ze scrapbookingu: album na zdjęcia w technice origami
- Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem
Zapraszamy na kreatywne warsztaty tworzenia albumu na zdjęcia w technice origami! Chcesz stworzyć wyjątkowy album na zdjęcia własnoręcznie? Lubisz pracę z papierem i interesuje Cię sztuka origami? Nasze warsztaty są idealnym miejscem, aby nauczyć się, jak połączyć te dwie pasje! Podczas warsztatów: Nauczysz się, jak wykonać oryginalny album na zdjęcia w technice origami; Poznasz krok po kroku, jak składać strony i tworzyć kreatywne kompozycje; Otrzymasz wszystkie niezbędne materiały i wsparcie od instruktora. Nie musisz mieć wcześniejszego doświadczenia z origami – warsztat jest otwarty dla każdego, kto chce spróbować swoich sił w tej pięknej technice. Wszystkie materiały są zapewnione. Przyjdź, twórz i zabierz do domu unikalny album na Twoje ulubione wspomnienia!