„Opowiedzcie nam o…” – sąsiedzkie spacery wydobywcze po Żoliborzu.

2023-02-20

Drodzy sąsiedzi i sąsiadki, mieszkańcy i mieszkanki Żoliborza! W marcu zapraszamy Was na dwa sąsiedzkie spacery po naszej dzielnicy – opowiedzcie nam o tym, jak Wy Żoliborz postrzegacie, wspominacie i wykorzystujecie! 

  • Dwa sąsiedzkie wydarzenia odbędą się w dniach 5 i 12 marca w godzinach 12:00-13:30. Poprowadzi je Pola Rożek – badaczka, animatorka kultury. Od 8 lat pracuje z instytucjami kultury nad otwieraniem się na współpracę z mieszkańcami i ich pomysły. Prowadzi badania etnograficzne, bada lokalne historie i ich związki z lokalną przyrodą i krajobrazem, animuje małe społeczności. Jest dawną mieszkanką Żoliborza.
  • Udział w spacerach nie wymaga wcześniejszych zapisów. Oba wydarzenia zaczynamy w Centrum Lokalnym Żoliborz (ul. Rydygiera 6b). Spacer prowadzony będzie w języku polskim.

Program wydarzeń:


„Opowiedzcie nam o parkach, czyli spacer wokół lokalnych zielonych miejsc Żoliborza” (5.03.2023, start o godzinie 12:00).

Jak spędzacie czas w przestrzeniach parkowych Żoliborza? Jak postrzegacie lokalną przyrodę? Może macie swoje ulubione zielone miejsca? Ciekawi jesteśmy kto i jak je użytkuje – pomóżcie nam się tego dowiedzieć! Opowiedzcie nam o lokalnej zieleni z Waszej perspektywy. Spacer będzie miał charakter swobodnej rozmowy z elementami krótkich ćwiczeń animacyjno-przyrodniczych. Trasa spaceru przebiegać będzie przez Park Sady Żoliborskie, Park im. Żołnierzy „Żywiciela” oraz aleję Wojska Polskiego. Planowana trasa ma 3,5 km.

Celem spaceru jest rozpoznanie potencjałów terenów zielonych znajdujących się w zasięgu krótkiego spaceru od Centrum Lokalnego Żoliborz i poznanie, jak społeczność sąsiedzka je postrzega oraz jak użytkuje.

„Opowiedzcie nam o Waszych ważnych miejscach, czyli spacer wokół lokalnych punktów usługowych i kulturotwórczych Żoliborza” (12.03.2023, start o godzinie 12:00).

Jak spędzacie czas na Żoliborzu? Gdzie chodzicie na zakupy, gdzie się relaksujecie, które miejsca tworzą tożsamość Żoliborza? Jakie są wasze ulubione punkty usługowe, kulturotwórcze? Jesteśmy ich ciekawi – pomóżcie nam je rozpoznać, opowiedzcie nam o nich! Spacer będzie miał charakter swobodnej rozmowy z elementami prostych zadań animacyjno-badawczych. Trasa spaceru odbędzie się wokół bliskiej okolicy Centrum Lokalnego Żoliborz i placu Grunwaldzkiego – m.in. ulicami Rydygiera, Broniewskiego, Krasińskiego. Planowana trasa ma 3,5 km.

Celem spaceru jest rozpoznanie ważnych dla mieszkańców miejsc usługowych oraz kulturotwórczych, będących elementem lokalnej tożsamości, a jednocześnie znajdujących się w zasięgu krótkiego spaceru od Centrum Lokalnego Żoliborz.

Do udziału w spacerze zachęcamy każdą osobę mieszkającą, pracującą lub uczącą się na terenie warszawskiego Żoliborza. Do wspólnego spacerowania zapraszamy osoby w każdym wieku – seniorów i seniorki, rodziców z dziećmi, młodzież, osoby dorosłe. Na spacer można wybrać się w towarzystwie sąsiadek ii sąsiadów, ale mile widziane są także osoby z psami. 

Spacer jest częścią projektu badawczego realizowanego przez Fundację Ładne Historie na zlecenie Żoliborskiego Domu Kultury w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy. 

Może Cię również zainteresować…