Z niezwykłej współpracy dwóch chórów – Chóru Uniwersytetu SWPS oraz Chóru Tourdion z Kopenhagi – powstał iście gwiezdny repertuar, który wybrzmi pod kopułą Fortu Sokolnickiego już 20 maja!
Przygotowane kompozycje z różnych stron świata będą wyśpiewane w wielu językach – utwory artystów takich jak Ola Gjeilo, Jussi Chydenius, czy Eriks Esenvalds i słowa wierszy Sary Teasdale wypełnią przestrzeń poruszając serca i zmysły. Nad tembrem niemalże sześćdziesięciu głosów panować będzie dwóch Dyrygentów: Ewa Mackiewicz i Per Rathje, a by dopełnić ich brzmienie na scenie, gościnnie wystąpią również soliści.
Zapraszamy Państwa na wieczór pełen zarówno muzyki, jak i ciszy, otulony w tajemnicę zapadającego wieczoru.
Program koncertu:
Chór Uniwersytetu SWPS:
Jussi Chydenius – Deep in the night
Ola Gjeilo – Ave generosa
Jussi Chydenius – I Am the Great Sun
Gunnar Eriksson – Norvegian lullaby
Ēriks Ešenvalds – Only in sleep
Ola Gjeilo – Northern Lights
Frank Ticheli – Earth song
Ēriks Ešenvalds – Stars
Tourdion:
Henry Purcell – Man that Is Born of a Woman
Tomás Luis de Victoria – O Magnum Mysterium
Lajos Bárdos – Libera Me
Knut Nystedt – Peace I leave with you
Edvard Grieg – Ave Maris Stella
Max Reger – Nachtlied
Niels W. Gade – Morgensang fra Elverskud
Wilhelm Stenhammar – I seraillets have
Poul Schierbeck – I Danmark er jeg født
Anonim – Tourdion
+ Morten Lauridsen – O Magnum Mysterium
Chór Kameralny Tourdion z Kopenhagi – zespół z ponad 50-letnim dorobkiem i bogatym repertuarem, w którym dominują utwory klasyczne od renesansu aż po współczesność. Chór wykonuje głównie utwory a cappella, ale na koncie ma również współwykonania dużych dzieł oratoryjnych, takich jak Das Deutsche Requiem J. Brahmsa czy Wielka msza h-moll J. S. Bacha. Uczestniczył w prestiżowych wydarzeniach muzycznych, ostatnio m.in. w Międzynarodowej Konferencji Experimentarium (2020) oraz w Nocy Kultury Musikhuset (2022). Zespołem kieruje dyrygent z 40-letnim doświadczeniem – Per Rathje.
Per Rathje – dyrygent, kompozytor, absolwent muzykologii w Instytucie Muzykologii w Kopenhadze oraz dyrygentury chórów i orkiestr w Konserwatorium Muzycznym w Kopenhadze.
Chór Uniwersytetu SWPS – 40-osobowy zespół otwarty, składający się zarówno z profesjonalistów, jak i amatorów. Istnieje od 2001 r. Początkowo uświetniał oprawę uroczystości uczelni, jednak z czasem jego członkowie zaczęli podejmować i realizować nowe formy wypowiedzi artystycznej oraz docierać do większego grona słuchaczy. Zespół ma na koncie udział w licznych projektach chóralnych (Video Games Live, wykonanie VIII Symfonii G. Mahlera czy Carmina Burana C. Orffa), a także wiele nagród zdobytych w krajowych i zagranicznych konkursach (m.in. III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Ochrydzie w Macedonii, 2010). W ostatnich latach promuje polską kulturę, koncertując poza granicami kraju (np. Szwecja, 2017; Hiszpania, 2019). Chór występował z takimi osobowościami muzycznymi jak Łukasz Borowicz, Gabriel Chmura czy Michał Klauza. Wraz z trio Bastarda, nagrał krążek „Kołowrót”, uznany przez dziennikarzy magazynu JazzPRESS i RadioJAZZ.FM za najlepszą płytę jazzową 2021 roku, a w konkursie Folkowy Fonogram Roku 2021 – za drugą najlepszą płytę folkową roku. Dyrygentką chóru jest Ewa Mackiewicz-Pilich.
Ewa Mackiewicz-Pilich – dyrygentka, absolwentka Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina na kierunku teoria muzyki oraz prowadzenie zespołów muzycznych, a także Podyplomowych Studiów w zakresie dyrygentury chóralnej w UMFC w Warszawie. Współpracowała z wieloma warszawskimi zespołami chóralnymi, m.in. Zespołem Wokalnym „Subtilior Ensemble”, Chórem Uniwersytetu Warszawskiego, Chórem Archikatedry Warszawskiej pw. św. Jana, Chórem Polonia, Chórem Katedry Prawosławnej pw. św. Marii Magdaleny. Pracuje także jako instruktorka emisji głosu: początkowo z Państwowym Zespołem Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” (2009–2010), później z Zespołem Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej (od 2010).
***
20 maja // 19:30
Fort Sokolnickiego
Wstęp wolny