Misja Sokolnicki – rodzinna gra terenowa/wytwórnia proporców

2023-11-06

Świętujmy razem Narodowe Święto Niepodległości.

  • Termin – 11.11.2023
  • Godziny – 12:30-14:30
  • Start – wejście do Parku Żeromskiego od pl. Wilsona

zapisy: https://tiny.pl/clbxv

Zachęcamy do rejestracji zespołów, rodzin, par – zapisuje się tylko kapitan drużyny.

🔴Biada, biada nam wszystkim!
Patron Fortu w Parku Żeromskiego wzywa wszystkich śmiałków. W wyniku nieszczęśliwego zbiegu zdarzeń Michał Sokolnicki rozpadł się na pięć części. Czy zdecydowały o tym jego eksperymenty naukowe, czy może zbyt męcząca kariera wojskowa – nie wiadomo.
Fakt faktem Sokolnicki potrzebuje pomocy by stać się ponownie jednością i niczym Kapitan Planeta uratować powagę święta narodowego – 11 listopada!

🔴Gracze ruszają na misję ratunkową, której celem będzie odnalezienie wszystkich wcieleń bohatera i przywrócenie im poczucia sensu. Każde oblicze to jeden punkt i zadanie do wykonania, które nawiązuje do różnorodnych pasji Sokolnickiego, jego celów i narzędzi działania na rzecz wolnej Polski.

🇵🇱Oblicza

🟢Wojskowy – to oblicze przygotowuje szturm na fortecę na wzniesieniu. Zasłużony wojskowy inżynier, teoretyk i praktyk, uczestnik niejednego zrywu narodowego jest w kropce. Zapętlona scena ataku na fortyfikacje nie daje mu spokoju. Gracze muszą mu z tym pomóc i pokonać tor przeszkód. Bez dobrego planu i współpracy się nie obędzie. Tor przeszkód rozłożony na wzniesieniu w Parku będzie składał się z połączonych ze sobą wyzwań – trójwymiarowej sieci, wielkich klocków i miękkich poduch. Przed manewrami trzeba jednak przygotować plan podejścia!

🟢Wynalazca – Sokolnicki pasjami badał możliwości ówczesnej technologii. Jako inżynier z wykształcenia inspirował się techniką wojskową by zmieniać świat cywilny. By odzyskać spójność potrzebuje wsparcia w dokończeniu nowego systemu wodnego dla okolicznego miasteczka. Dzięki temu będzie mógł w spokoju zapomnieć o tej nierozwiązanej sprawie z przeszłości. Gracze muszą zbudować system irygacyjny z rur. Trudność polega na dopasowaniu odpowiednich elementów oraz utrzymania ich w adekwatnym spadku. Rurami musi przelecieć piłeczka pingpongowa i w ten sposób odtworzyć wynalazek innego innowatora – Rube Goldberga.

🟢Przyrodnik – młody Sokolnicki uwielbiał naturę i jej różnorodność, która stanowiła dla niego inspirację w życiu dorosłym. To oblicze ma jednak problem niedopasowania. Michał chciałby znać dokładnie lokalne gatunki występujące w Parku ale posiada tylko fragmentaryczną wiedzę na ten temat. Gracze mogą mu pomóc i zdobyć dla niego próbki roślin oraz dowiedzieć się jakie typy fauny i flory występują w tym biomie. W tym celu mogą skorzystać z rozsianych po okolicy podpowiedzi – nazwy gatunków po polsku i w łacinie.

🟢Szlachcic – uczestnik niejednej towarzyskiej fety zapomniał jak poprawnie się przygotować do oficjalnego spotkania. Siedzi zasępiony i nie wie jak dobrze się odpowiednio zachować. Gracze wspólnie z nim muszą wybrać najciekawsze przyśpiewki, kroki taneczne i toasty. Wszystko w akompaniamencie wirtualnego zespołu muzycznego i w wyobrażonej sali balowej. Pomocą będą ryciny, fragmenty historycznych memuarów i teksty piosenek.

🟢Obywatel – Sokolnicki zawsze walczył o wolną i konstytucyjną Polską. To oblicze zatrzymało się na momencie przed wystąpieniem w klubie republikańskim. Zaangażowany w rozwój nowoczesnego systemu politycznego działacz potrzebuje pomocy w przygotowaniu popisu oratorskiego. Gracze mogą znaleźć argumenty za demokracją i przekonać do tej idei niewidzialny tłum. Mogą korzystać z pomocy – rekwizytów i strojów dostępnych na punkcie.

Za wykonane zadania gracze zbierają fragmenty do zadania finałowego. Do niego gracze kierują się po zaliczeniu wszystkich pięciu zadań.

🔴Finał – Fort Sokolnickiego

🇵🇱Po zaliczeniu wszystkich punktów gracze stają przed dwuetapowym wyzwaniem. Gracze spotykają finałowe oblicze Sokolnickiego pogubione do reszty. Muszą opowiedzieć ostatniemu obliczu o wszystkich napotkanych wersjach Sokolnickiego. Która z nich była dla nich najbliższa i czemu? Po tym wstępie gracze rozpoczynają finał.

⚪Pierwsze zadanie polega na rozwiązaniu testu Miejsca Pospolitej (wspólnie z rodzicami) i odpowiedzeniu sobie samemu na pytanie – który model patriotyzmu jest im osobiście najbliższy ale w lekkiej, zabawowej formie. Karty miejsc zostaną wydrukowane w formacie A3 i rozklejone po Forcie – to dodatkowa aktywacja i forma zabawy w poszukiwanie gdzie one się znalazły. Rodzice wspólnie z dziećmi odpowiadają na pytania i zapisują swoje odpowiedzi.

https://www.nck.pl/upload/2020/03/5-miejsca-pospolitej.pdf

🔴Finałem rodzinnej gry terenowej będzie
Wytwórnia Proporców Patriotycznych :

🇵🇱Flagi i proporce mają głębokie znaczenie i wartość symboliczną dla ludzi na całym świecie. Reprezentują tożsamość, wartości, historię i dumę narodową, a także służą jako narzędzie komunikacji i rozpoznawania. Są także elementem manifestacji poglądów jednostki lub grup.

W ramach aktywności wykorzystamy – projektowanie graficzne, praktyczne zastosowanie zmiany grafiki bitmapowej w wektorową, cięcie ploterem CNC, termotransfer, szycie na maszynie do szycia. Istotnym elementem będzie wspólnotowe projektowanie w grupie/zespole.

🟢Uczestnicy gry Misja Sokolnicki na poszczególnych stacjach gry otrzymują koperty z elementami słowno-graficznymi, które nawiązują do tematyki danej stacji, a które wykorzystają w finalnych działaniach do przygotowania własnego, indywidualnie zaprojektowanego proporca – będącego emanacją zebranych podczas gry przemyśleń i rozważań na temat wymiarów patriotyzmu oraz poznanych oblicz generała Sokolnickiego.

🟢Z elementów zebranych na stacjach zespoły przygotowują projekt własnego proporca.
W kopertach z artefaktami będą zarówno litery, hasła, ikony odnoszące się do stanowiska, elementy graficzne z których przygotują szkic projektu proporca.
Następnie projekt zostanie sfotografowany i w aplikacji zamieniony na grafikę wektorową, którą następnie wytniemy na ploterze CNC.
⚪Przygotowana grafika na folii będzie przygotowana do transferu a następnie przeniesiona, przy pomocy termoprasy na wcześniej przygotowany proporzec.
Aktywność zakończona jest połączeniem wszystkich elementów i stworzeniem proporca na tyczce, który zabierany jest do domu przez zespół.
Prowadzenie gry : Marcin Mitzner
Wytwórnia Proporców: Paweł Sielczak

 

 

Może Cię również zainteresować…