Miesiąc Międzykulturowy w Żoliborskim Domu Kultury

2024-05-08

Zapraszamy na majowe międzykulturowe wydarzenia w Forcie Sokolnickiego!

  • 13.05 / poniedziałek / 18:00 / Wirtualny spacer śladami Węgrów po Warszawie – wykład
  • Wstęp wolny

Czy wiecie, że w Warszawie mamy całkiem sporo miejsc związanych z węgierską kulturą i historią? W samym ścisłym centrum stolicy naliczyliśmy blisko dziesięć miejsc pamięci, a nazwiska Węgrów – zasłużonych również dla Polski – noszą liczne ulice i szkoły. Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Warszawie szlakiem węgierskich pamiątek. Poznacie wiele ciekawostek związanych z kontaktami polsko-węgierskimi na przestrzeni wieków, a Waszym przewodnikiem będzie doskonały gawędziarz, polonista i historyk dr hab. Gábor Lagzi, dyrektor Instytutu Liszta – Węgierskiego Centrum Kultury w Warszawie. Dowiecie się też, jak poprawnie wymawiać węgierskie nazwiska. A najodważniejsi mogą się nawet nauczyć kilku przydatnych zwrotów po węgiersku.

  • 14.05 / wtorek / 19:00 / Zadziorny Klub Filmowy: Migracje
  • Wstęp wolny

Dlaczego ludzie decydują się na migracje? Jak radzić sobie z różnicami kulturowymi? Jak nie zamykać się na inne osoby i jednocześnie zachować własną tożsamość? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas majowego spotkania Zadziornego Klubu Filmowego. O projekcie: Różnimy się, mamy różne poglądy i różnie patrzymy na świat. Często wkurzają nas te same kwestie, ale nie zawsze z tych samych powodów. W rozładowaniu napięcia może pomóc nam kino, które prowokuje prawdziwy dialog. Dołącz do Filmowego Klubu Wkurzonych, w którym spotykamy się, żeby porozmawiać, poznać różne punkty widzenia i zobaczyć, że tak naprawdę więcej nas łączy niż dzieli.

Spotykamy się raz w miesiącu, żeby porozmawiać o konkretnym temacie. Prowadzący wybiera kilka filmów krótkometrażowych, które stanowią punkt wyjścia do dyskusji. Odnosząc się do seansu prowadzimy dialog moderowany przez prowadzącego. Każda osoba może wypowiadać się swobodnie przy zachowaniu zasady wzajemnego szacunku. Spotkanie nie ma na celu rozstrzygnięcia sporu, jest próbą odbycia rozmowy ukierunkowanej na szukanie różnic i podobieństw poglądów. Za selekcję filmów i moderowanie dyskusji odpowiada Maciej Misztal.

Maciej Misztal – pomysłodawca i dyrektor Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Absolwent organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej w Szkole Filmowej w Katowicach oraz kulturoznawstwa na UKSW. Kurator pokazów filmowych na wielu festiwalach. Od ponad 7 lat rozwija autorską metodę pracę w widownią kinową polegającą na budowaniu lokalnych społeczności za pomocą wykorzystania zjawiska kinempatii. Pomysłodawca i kurator projektu Warsaw Short Framing. Kierownik produkcji nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych oraz wielu audycji telewizyjnych, w tym koprodukcji międzynarodowych. Twórca i animator kina offowego. Instruktor warsztatów filmowych. Odznaczony Medalem Prezydenta Miasta Lublin.

W trakcie warsztatu uczestniczki i uczestnicy poznają zasady odbijania szablonów na tkaniny, przy użyciu specjalnych, akrylowych farby do tkanin i wałków. Następnie ma miejsce wykład połączony z pokazem slajdów na temat murali i street artu zaangażowanych społecznie. Podczas zajęć przedstawiamy historię tej formy sztuki, pokazujemy murale w Galeriach Tybetańskiej, Romskiej, Czeczeńskiej, Ukraińskiej oraz Galerii Witamy w domu. To wspaniały sposób, by poprzez sztukę i działania artystyczne, zainteresować młodzież i dorosłych tematyką społeczną. Prowadzenie: Dariusz Paczkowski – Artysta i aktywista społeczny, od 1987 r. tworzy zaangażowane społeczne graffiti i street art. Współpracownik wielu organizacji pozarządowych. Za swoją działalność otrzymał liczne wyróżnienia. Jego prace znalazło się na okładkach wielu książek, wydawnictw i albumów płytowych. Jego prace prezentowane są na ekspozycjach stałych: Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie. Prezentowane były także w Muzeum Sztuki Nowoczesne w Warszawie. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty z różnymi grupami inspirując do działania i rozwoju. Dyrektor artystyczny warszawskich streetartowych Galerii: Tybetańskiej, Romskiej, Czeczeńskiej, Ukraińskiej oraz Galerii Witamy w domu.

Wycinanka to sztuka, która szczególnie rozkwitła wśród Żydów Europy Wschodniej w XIX wieku i była ściśle związana z życiem religijnym, m.in. ze świętami i progami życia. Wycinanki tworzyli też Żydzi z Włoch, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Ludowa wycinanka żydowska zanikła, ale po latach stała się inspiracją dla artystów i odrodziła się – już w innej formie, nawiązującej jednak do tradycji. Podczas prezentacji uczestnicy zapoznają się z jej historią, symboliką i techniką wykonania, a następnie wykonają własną wycinankę.

Monika Krajewska – artystka i edukatorka; tworzy wycinanki inspirowane tradycją żydowską. Niektóre jej prace, zwłaszcza mizrachy, są bliskie tradycyjnej formie, inne, np. cykle „Tatry i Psalmy” czy „Płonące”, są własną interpretacją żydowskich tekstów i symboli. Technikę wycinania łączy z kolażem, frotażem i fotografią. Wiele jej prac powstało z okazji narodzin, uroczystości bar/bat micwy oraz ślubów; inne były użyte w grafice książkowej (np. Sidur Ec Chaim) i na muralach, są też w synagogach, muzeach i kolekcjach prywatnych. Jest autorką albumów fotograficznych o cmentarzach żydowskich „Czas kamieni” i „A Tribe of Stones”, artykułów i wystaw. Prowadzi warsztaty i wykłady ukazujące tradycję żydowską poprzez sztukę.

  • 24.05 / piątek / 18:00 / Międzykulturowy speed friending
  • Wstęp wolny

Zapraszamy na międzykulturowe spotkanie zapoznawcze. Poznajmy się, porozmawiajmy, podszlifujmy swój język, nawiążmy nowe międzykulturowe znajomości. Prowadzenie: Michalina Jarmuż

Запрошуємо на міжкультурні знайомства. Познайомимося, поговоримо, підшліфуємо мову, створимо нові міжкультурні контакти.

Podczas warsztatów stworzymy uroczą parę kolczyków z motywami kwiatowymi. Roślinne wzory wyszywać będziemy metodami haftu płaskiego, wypukłego oraz rokoko.
Skorzystamy z małego tamborka, igły oraz kolorowych nitek. Do wyboru będzie mnóstwo barwnej muliny. Powstały wzór wkleimy na ozdobne, metalowe zawieszki, które będą bazą naszych kolczyków.
Na miejscu otrzymacie wszystkie niezbędne materiały, dokładne przeszkolenie oraz spędzicie miło czas w gronie twórczych sąsiadek.
Zajęcia odpowiednie są dla dorosłych oraz młodzieży (wiek 15+). KIM JEST PROWADZĄCA? Natalka jest Ukrainką mieszkającą w Polsce od kilku lat. Jej pasją jest rękodzieło, wszystko czego się dotknie zamienia w piękne dzieło sztuki. Jej ulubionym materiałem do pracy są surowce z drugiego obiegu.

Może Cię również zainteresować…