Marzec w Forcie Sokolnickiego

2024-02-22
 • poniedziałek-środa / 15:00-19:00 oraz podczas odbywających się wydarzeń
 • Nie-Pokój/malarstwo, szklane diagramy/Ida Jarmoszewicz i Agnieszka Saks
 • Wstęp wolny

W ramach wspólnej wystawy, ida Jarmoszewicz i Agnieszka Saks mierzą się z tym, co ukryte i wyparte. Fascynacja przemijaniem, śmiercią, chorobą i stanami poza normą, prowadzi artystki do stosowania rozmaitych strategii: od dyskretnego podglądania i przeglądania się w innych, przez szukanie form w ciele, przeobrażanie pamiątek innych czasów, czy przeglądanie rycin medycznych i dialog z pracami innych artystów. W centrum tych poszukiwań pozostaje ciało wystawiane na nieuchronne procesy zmian, dotknięte chorobą, wojną, nierzadko przywoływane w skrajnej formie lub rozłożone na pojedyncze organy. Prezentowane na wystawie prace malarskie Idy Jarmoszewicz oraz grawerowane szkła i lustra, suchoryty i miedzioryty Agnieszki Saks, chodź wychodzą od niepokojów, pozwalają na przeglądanie się w nich i oswajanie z tym, co nieuniknione.

 • Sobota / 02.03 / 12:00 – 13:30 / PięknoPole – Od pól i rogatek, po twierdzę i park – historia przemian Fortu Sokolnickiego
 • Wstęp wolny

Prelekcja o historii powstania Fortu Sokolnickiego i dynamice zmian, jakim podlegał w swojej historii. Co działo się w dawnym forcie, czy szpitalu? Skąd obecnie wyrasta kultura w krajobrazie zielonej dzielnicy. Inspirujący, wspomnieniowy, historyczny spacer wokół fortu z przewodnikiem warszawskim – Piotrem Hummelem.

Piotr Hummel – historyk, przewodnik miejski i popularyzator historii. Warszawa jest obiektem jego badań naukowych w ramach studiów doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim. Fascynują go przemiany społeczne i urbanistyczne XIX-wiecznego miasta, a w szczególności stosunki sąsiedzkie mieszkańców Warszawy. Współpracuje z wieloma instytucjami i fundacjami. Pomysłodawca i współzałożyciel projektu WAWstep (http://wawstep.pl/) oraz Muzeum Kamienicy.

 • Sobota / 02.03 / 11:00-15:00 / Wiosenny Żoli Retro Bazar 5.0
 • Wstęp wolny (w przypadku wystawców obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie)

Zapraszamy do udziału w WIOSENNEJ garażówce w Forcie Sokolnickiego! Jest to okazja do wiosennych porządków w szafach, znalezienia nowych wiosennych ubrań, dodatków, ale i nie tylko…! Nie marnujemy, nie wyrzucamy, ale odsprzedajemy lub wymieniamy. To już nasze 5 spotkanie.

Chętnych wystawców zapraszamy do:

 1. Wysyłam zgłoszeń w terminie do 25 lutego na adres mailowy: emartynek@zoliborskidomkultury.pl . Potwierdzenia uczestnictwa wyślemy do 26.02, opłaty za udział należy dokonać do 28.02.
 2. W treści maila należy podać: rodzaj sprzedawanych przedmiotów oraz swój numer telefonu.
 3. Zgłaszający oświadcza, że zapoznał się z regulaminem wyprzedaży garażowej oraz klauzulą RODO, dostępnych na stronie www.zoliborskidomkultury.pl

Do stworzenia stoisk zostaną dopuszczone tylko te osoby, które wysłały zgłoszenie, otrzymały potwierdzenie uczestnictwa oraz dokonały opłaty za udział (10 zł).

 • Niedziela / 03.03 / 19:15 – 20:45 PięknoPole: Jedwab i morwa na dziko – malarstwo na jedwabiu
 • Koszt: 120 zł. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Pięknopole zaprasza na herbatkę z liści morwy. A z morwy tez jedwab, na którym stworzymy piękna kompozycje inspirowane pracami Georgii O’Keeffe. Prowadzenie: Agnieszka Saks

Makrama to technika wiązania ozdobnych sznurków. Dzięki niej wprowadzisz styl BOHO do swojego domu, wykonasz różnorodne dodatki wnętrzarskie takie jak kwietniki, bransoletki czy torebki. Warsztaty to również doskonała metoda na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy.

 • 03 / 19:15 – 20:45 / PięknoPole: Eau de Żoli – olfaktoryczne eliksiry
 • Koszt: 120 zł. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Eau de Żoli to spotkanie, na którym będziesz kreatorką(rem) zapachów. Stworzysz wyjątkowe dzieło, inspirowane wspomnieniem olfaktorycznym z zielonej dzielnicy, którą odwiedził David Bowie, zapachem patchouli i kadzidła… zapachem kontrkultury. Spróbujesz zacytować intrygującą woń, tkwiącą w wspomnieniu o żoliborskim spacerze. A może wykonasz eliksir Żoliborza z inspiracją Fortu Sokolnickiego, zapachu kamienia, mchu, drewna? Tworząc szkic do receptury posłużysz się wyłącznie tym, co stworzyły rośliny – absolutami, ekstraktami i olejkami eterycznymi. Odwołasz się do pradawnych metod sztuki perfumiarstwa. Prowadzenie: Agnieszka Saks.

 • Sobota / 9.03 / 11:00-15:00 / Społeczne Archiwum Fortu – dyżur przy skanerze

Poszukujemy zdjęć i dokumentów związanych z Fortem Sokolnickiego i jego okolicą, np. Parkiem Żeromskiego. Tworzymy Społeczne Archiwum Fortu – prosimy o przyniesienie pamiątek z Waszych rodzinnych archiwum, a zeskanujemy je i zdigitalizujemy. Razem dowiemy się więcej o miejscu ważnym na mapie naszej dzielnicy. Liczymy na pomoc Żoliborzan! Skanowaniu będzie też towarzyszyło robienie kolaży.

 • Czwartek / 14.03 / 17:00 / Doniczki hand made
 • Wstęp wolny. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Masz dużo roślin i zawsze brakuje ci doniczek? Na warsztatach nauczysz się jak zrobić doniczkę z… zaprawy do płytek!

Choć aura za oknem jeszcze zimowa, to nas ogarnia słoneczna radość. Będziemy wspólnie wywoływać WIOSNĘ! Wsłuchamy się w dźwięki lasu, sprawdzimy kto i dlaczego mieszka na łące, dowiemy się jakie trele, gamy i pasaże wyśpiewują ptaki o poranku, a na koniec, urządzimy sobie jedyny i niepowtarzalny Wiosenny Bal. Będzie to muzyczno- taneczna opowieść pełna muzycznych zagadek i ciekawostek. Wyczarujemy dla Was nie tylko WIOSNĘ ale przede wszystkim, mamy zamiar wyczarować mnóstwo radości i pozytywnej energii.

Makrama to technika wiązania ozdobnych sznurków. Dzięki niej wprowadzisz styl BOHO do swojego domu, wykonasz różnorodne dodatki wnętrzarskie takie jak kwietniki, bransoletki czy torebki. Warsztaty to również doskonała metoda na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy.

 • Czwartek / 21.03 / 16:30 / Retroklub: oprowadzanie po wystawie Herbalife w Fundacji Galerii Foksal
 • Wstęp wolny, obowiązują zapisy: retroklub@zoliborskidomkultury.pl lub 517 161 789

Wystawa prezentuje prace Cezarego Bodzianowskiego, które są swoistymi interwencjami w zastaną rzeczywistość. W sposób niezwykle inteligentny i subtelny uwydatniają niezamierzone konteksty. Miejsce: Fundacja Galerii Foksal, ul. Górskiego 1A

 • Czwartek / 21.03 / 18:00 / Wojciech Bogumił Jastrzębowski – mieszkaniec Marymontu, który wymyslił zjednoczoną Europę
 • Wstęp wolny

Spotkanie z okazji 20-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejkiej. Wojciech B. Jastrzębowski – botanik, konstruktor gnomografu pozwalającego rysować zegary słoneczne na nierównych i zacienionych powierzchniach, opisał klimat Warszawy, ogrodnik, krajoznawca, w latach 1836-1858 profesor Instytutu Agronomiczno – Leśnego w Marymoncie. Autor projektu Konstytucji dla Europy, będącej Traktatem o Wiecznym Przymierzu Między Narodami Ucywilizowanymi, stanowiąc najbardziej profetyczny program jedności Europy. Podczas spotkania odbędzie się pokaz fragmentów “Wielkiego samorządowego czytania Polskiego Projektu Konstytucji dla Europy W. B. Jastrzębowskiego z 1831 r.”. Spotkanie poprowadzi Olgierd Łukaszewicz. Partnerzy: My Obywatelele Unii Europejskiej Fundacja im. W.B. Jastrzębowskiego, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Oddział Żoliborz-Bielany, Dzielnica Żoliborz.

 • Czwartek / 21.03 / 19:15 – 20:45 / PięknoPole: 김치 Kimchi dla każdego
 • Koszt: 50 zł. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Kimchi to koreańska kiszonka o ponadtysiącletniej historii. Czas potrzebny na jej przygotowanie i spożycie jest jednak znacząco krótszy. Na warsztatach nauczycie się, jak zrobić tradycyjne kimchi z kapusty pekińskiej i innych warzyw. Słoik kimchi własnej roboty – na wynos i na zdrowie! Prowadzenie: Agnieszka Saks.

 • Piątek / 22.03 / 19:00 / Jazz Fort: Konstantin Goryachiy Organ Trio
 • Bilety: 20 zł. Dostępne na Biletyna.pl od 19.02

Konstantin Goryachiy – najbardziej znany białoruski pianista i organista jazz funkowy. Gra w stylach jazz, funk, fusion, soul, R&B. Grał w zespole “Apple Tea”, w 2015 roku nagrał płytę zatytułowaną “On The Bridge”. Skład: Konstantin Goryachiy – organy Hammonda, Pavel Velichko – gitara, Anton Nemahai – perkusja.

 • Sobota–niedziela / 23–24.03 / 11:00 – 16:00 / PięknoPole: Witraż z ziemi i ze światła
 • Koszt: 220 zł. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Zapraszamy na dwudniowe warsztaty witrażu. Ze szkła odratowanego z okien i drzwi żoliborskich domów, barwionego minerałami pochodzącymi z wnętrza Ziemi. Przynieś znalezione i odratowane kawałki szkła, luster i porcelany. Połącz te kawałki rzeczywistości w piękne artefakty, pełne światła i barw natury. To wszystko w technice Tiffany-ego, z miedzianą taśmą, cięciem, łamaniem i szlifowaniem. W dwa dni doświadczysz dwoistości materii i energii: krzemu i światła. Prowadzenie: Agnieszka Saks.

 • Sobota–niedziela / 23–24.03 / Przerób-my – wiosenne targi kreatywne
 • Wstęp dla gości oraz udział we wszystkich atrakcjach jak warsztaty czy porady eksperckie jest BEZPŁATNY!

Co czeka na gości na naszych wiosennych targach kreatywnych? Projekty bezpośrednio od Twórców, m.in.: wyposażenie i dodatki do wnętrz – torby, torebki, akcesoria – unikalna ceramika – autorska biżuteria – niepowtarzalne zabawki. Warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych – bezpłatne i bez zapisów. Pokazy i inspiracje do wiosennych domowych prze-róbek Przerób-My to też spotkania z ekspertami DIY- przyjdź, zapytaj, poradź się.

 • Czwartek / 28.03 / Żoliborska szkółka roślin cz. 1
 • Wstęp wolny. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Zapraszamy na pierwszą część spotkania Żoliborskiej szkółki roślin. Uważasz, że nie masz ręki do roślin? Nie poddawaj się! Na warsztatach poznasz łatwe w opiece gatunki, a także nauczysz się je rozmnażać tworząc własną sadzonkę. Jest to warsztat dwudniowy. Na drugiej części (16.04) odwiedzisz swoją sadzonkę i zobaczysz, co z niej wyrosło! Dowiesz się o najczęstszych błędach popełnianych podczas uprawy roślin i zabierzesz gotową sadzonkę do domu.

 • Czwartek / 28.03 / 18:00 / Retroklub: recepty na długowieczność – spotkanie w formie klubu dyskusyjnego z elementami wykładu
 • Wstęp wolny, obowiązują zapisy: retroklub@zoliborskidomkultury.pl lub 517 161 789

Czy wiecie, gdzie na świecie ludzie żyją najdłużej? Jaki styl życia prowadzą i czym się kierują na co dzień. Podczas spotkania porozmawiamy między innymi o filozofii życia osób mieszkających na Okinawie i Sardynii. Dowiecie się, co zrobić, aby długo i szczęśliwie żyć.

Prowadzenie: Damian Kalita – projektant relacji, od 12 lat zajmujący się projektami poprawiającymi jakość życia osób starszych

Może Cię również zainteresować…