Maj w Forcie Sokolnickiego

2024-04-25
 • 07.05 / wtorek / 18:00-20:00 / Warsztaty twórcze – Wespół na Żoli
 • Wstęp wolny

Masz pomysł na inicjatywę kulturalną i chcesz zdobyć dofinansowanie do swoich działań? Koniecznie przyjdź na warsztaty! Żoliborski Dom Kultury w tym roku pozyskał środki z Narodowego Centrum Kultury na dofinansowanie wybranych inicjatyw kulturalnych, które mieszkańcy dzielnicy Żoliborz będą mogli zaproponować w otwartym konkursie. Nabór zostanie ogłoszony w drugiej połowie maja 2024 roku, zanim to jednak nastąpi, musimy wspólnie zadecydować, jakiego rodzaju pomysły warto wesprzeć. Zapraszamy Was do udziału w warsztatach, w trakcie których będziemy rozmawiać o problemach, potrzebach i zasobach dotyczących sytuacji kulturalnej w naszej dzielnicy. Wspólnie postaramy się wypracować rekomendacje które pozwolą na opracowanie regulaminu finansowania inicjatyw zaproponowanych przez mieszkańców. Czekamy na Ciebie i Twoje pomysły!

Warsztaty poprowadzą eksperci z Fundacji Obserwatorium.

***
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Dom Kultury+ Edycja 2024.

 • 9.05 / czwartek / 19:15-20:45 / PięknoPole: Jedwab i morwa na dziko – malarstwo na jedwabiu
 • Wstęp: 120 zł. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Pięknopole zaprasza na herbatkę z liści morwy. A z morwy tez jedwab, na którym stworzymy piękna kompozycje inspirowane pracami Georgii O’Keeffe. Prowadzenie: Agnieszka Saks

 • 09.05 / czwartek / 17:00 / Filcowy kotek 
 • Wstęp wolny. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem 

Filcowanie to jedna z najstarszych technik rękodzielniczych. Metoda filcowania na sucho, jest techniką wykorzystywaną do tworzenia tkanin filcowych bez użycia wody. Jest to proces, który polega na mechanicznym łączeniu włókien wełnianych za pomocą igiełki filcowej.

Podstawowym materiałem używanym do filcowania na sucho jest wełna, choć czasami wykorzystuje się także inne włókna naturalne lub syntetyczne. Proces rozpoczyna się od ułożenia warstwy włókien wełnianych na podłożu, następnie za pomocą specjalnej igiełki filcowej, której końcówki posiadają haczykowate narożniki, włókna są wpychane i łączone ze sobą. Z okazji pierwszych, otwierających zajęć z filcowania w Forcie Sokolnickiego, zrobimy uroczego kotka.

 • 13.05 / poniedziałek / 18:00 / Wirtualny spacer śladami Węgrów po Warszawie – wykład
 • Wstęp wolny

Czy wiecie, że w Warszawie mamy całkiem sporo miejsc związanych z węgierską kulturą i historią? W samym ścisłym centrum stolicy naliczyliśmy blisko dziesięć miejsc pamięci, a nazwiska Węgrów – zasłużonych również dla Polski – noszą liczne ulice i szkoły.

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę po Warszawie szlakiem węgierskich pamiątek. Poznacie wiele ciekawostek związanych z kontaktami polsko-węgierskimi na przestrzeni wieków, a Waszym przewodnikiem będzie doskonały gawędziarz, polonista i historyk dr hab. Gábor Lagzi, dyrektor Instytutu Liszta – Węgierskiego Centrum Kultury w Warszawie.

Dowiecie się też, jak poprawnie wymawiać węgierskie nazwiska. A najodważniejsi mogą się nawet nauczyć kilku przydatnych zwrotów po węgiersku.

 • 14.05 / wtorek / 19:00 / Zadziorny Klub Filmowy – Migracje
 • Wstęp wolny

Dlaczego ludzie decydują się na migracje? Jak radzić sobie z różnicami kulturowymi? Jak nie zamykać się na inne osoby i jednocześnie zachować własną tożsamość? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas majowego spotkania Zadziornego Klubu Filmowego.

O projekcie: Różnimy się, mamy różne poglądy i różnie patrzymy na świat. Często wkurzają nas te same kwestie, ale nie zawsze z tych samych powodów. W rozładowaniu napięcia może pomóc nam kino, które prowokuje prawdziwy dialog. Dołącz do naszego klubu filmowego, w którym spotykamy się, żeby porozmawiać, poznać różne punkty widzenia i zobaczyć, że tak naprawdę więcej nas łączy niż dzieli.
Spotykamy się raz w miesiącu, żeby porozmawiać o konkretnym temacie. Prowadzący wybiera kilka filmów krótkometrażowych, które stanowią punkt wyjścia do dyskusji. Odnosząc się do seansu prowadzimy dialog moderowany przez prowadzącego. Każda osoba może wypowiadać się swobodnie przy zachowaniu zasady wzajemnego szacunku. Spotkanie nie ma na celu rozstrzygnięcia sporu, jest próbą odbycia rozmowy ukierunkowanej na szukanie różnic i podobieństw poglądów. Za selekcję filmów i moderowanie dyskusji odpowiada Maciej Misztal.

Maciej Misztal – pomysłodawca i dyrektor Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Absolwent organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej w Szkole Filmowej w Katowicach oraz kulturoznawstwa na UKSW. Kurator pokazów filmowych na wielu festiwalach. Od ponad 7 lat rozwija autorską metodę pracę w widownią kinową polegającą na budowaniu lokalnych społeczności za pomocą wykorzystania zjawiska kinempatii. Pomysłodawca i kurator projektu Warsaw Short Framing. Kierownik produkcji nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych oraz wielu audycji telewizyjnych, w tym koprodukcji międzynarodowych. Twórca i animator kina offowego. Instruktor warsztatów filmowych. Odznaczony Medalem Prezydenta Miasta Lublin.

 • 14.05 / wtorek / 19:15-20:45 / PięknoPole: Eau de Żoli – olfaktoryczne eliksiry
 • Wstęp: 120 zł. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Eau de Żoli to spotkanie, na którym będziesz kreatorką(rem) zapachów. Stworzysz wyjątkowe dzieło, inspirowane wspomnieniem olfaktorycznym z zielonej dzielnicy, którą odwiedził David Bowie, zapachem patchouli i kadzidła… zapachem kontrkultury. Spróbujesz zacytować intrygującą woń, tkwiącą w wspomnieniu o żoliborskim spacerze. A może wykonasz eliksir Żoliborza z inspiracją Fortu Sokolnickiego, zapachu kamienia, mchu, drewna? Tworząc szkic do receptury posłużysz się wyłącznie tym, co stworzyły rośliny – absolutami, ekstraktami i olejkami eterycznymi. Odwołasz się do pradawnych metod sztuki perfumiarstwa. Prowadzenie: Agnieszka Saks

 • 15.05 / środa / 18:00 / Street art zaangażowany społecznie – warsztaty międzykulturowe
 • Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

W trakcie warsztatu uczestniczki i uczestnicy poznają zasady odbijania szablonów na tkaniny, przy użyciu specjalnych, akrylowych farby do tkanin i wałków. Następnie ma miejsce wykład połączony z pokazem slajdów na temat murali i street artu zaangażowanych społecznie. Podczas zajęć przedstawiamy historię tej formy sztuki, pokazujemy murale w Galeriach Tybetańskiej, Romskiej, Czeczeńskiej, Ukraińskiej oraz Galerii Witamy w domu. To wspaniały sposób, by poprzez sztukę i działania artystyczne, zainteresować młodzież i dorosłych tematyką społeczną.

Prowadzenie: Dariusz Paczkowski – Artysta i aktywista społeczny, od 1987 r. tworzy zaangażowane społeczne graffiti i street art. Współpracownik wielu organizacji pozarządowych. Za swoją działalność otrzymał liczne wyróżnienia. Jego prace znalazło się na okładkach wielu książek, wydawnictw i albumów płytowych. Jego prace prezentowane są na ekspozycjach stałych: Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu, Spichlerzu Polskiego Rocka w Jarocinie. Prezentowane były także w Muzeum Sztuki Nowoczesne w Warszawie. Od ponad 20 lat prowadzi warsztaty z różnymi grupami inspirując do działania i rozwoju. Dyrektor artystyczny warszawskich streetartowych Galerii: Tybetańskiej, Romskiej, Czeczeńskiej, Ukraińskiej oraz Galerii Witamy w domu.

 • 16.05 / czwartek / 13:00 i 18:00 / Spotkanie z makramą – żółw | poziom zaawansowany
 • Wstęp: 10 zł. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Na warsztatach wymagana jest znajomość podstawowych węzłów z makramy.
Makrama to technika wiązania ozdobnych sznurków. Dzięki niej wprowadzisz styl BOHO do swojego domu, wykonasz różnorodne dodatki wnętrzarskie takie jak kwietniki, bransoletki czy torebki. Warsztaty makramy to również doskonała metoda na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy.

 • 16.05 / czwartek / 18:00 / Retroklub: idziemy na spacer, kierunek Żoliborz. Ten Oficerski
 • Wstęp wolny, obowiązują zapisy. Tel: 517161789, mail: retroklub@zoliborskidomkultury.pl
 • Spotkanie dedykowane seniorom i seniorkom

Panna Warszawiannna, przewodniczka warszawska zabierze nas w niezwykły świat wiejskich willi inspirowanych szlacheckimi dworkami, śmiałych koncepcji urbanistyki lat 20-tych oraz nowatorskich rozwiązań przestrzennych. To “Kolonia Oficerska” przeznaczona dla generalicji i wysoko postawionych wojskowych, przyjemne i dobrze pomyślane miejsce do życia. Spacer powiedzie nas żoliborskimi zielonymi uliczkami pamiętającymi międzywojnie.

 • 16.05 / czwartek / 18:00 / Tango: Odczarowanie 4. Murat Erdemsel. Muzyka-Taniec-Sztuki piękne
 • Wstęp wolny

Spotkanie w formie wykładu, podczas którego Murat Erdemsel, artysta plastyk i Maestro tanga zaprosi nas do odkrywania harmonii z twórczą wędrówką pomiędzy muzyką, tańcem a plastyką. Oprócz teorii zaprezentowane zostaną także praktyczne ćwiczenia. Spotkanie będzie prowadzone w języku angielskim i polski. Prowadzenie: Jose Iglesias Vigil.

Murat Erdemsel, jeden z najbardziej uznanych mistrzów na międzynarodowej scenie tanga, urodził się w Stambule i ma włoskie oraz chorwackie korzenie. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w specjalizacji fresków i malowaniu ściennym potem kontynuował studia w Nowym Jorku, a także w Washington D.C. Obecnie mieszka w Szwajcarii. Jest aktywnie zaangażowany w projekt Motion Capture ze Szwedzkim Instytutem Designu na temat tworzenia wizualizacji z tańca. Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie w nauczaniu i występowaniu.

 • 18.05 / sobota / 19:00 / W poszukiwaniu dawnego Marymontu – spacer z okazji Nocy Muzeów
 • Wstęp wolny

Zaginiona kraina między Żoliborzem i Bielanami, opisywana m.in. przez Marka Hłaskę. Spróbujemy odnaleźć ślady dawnego Marymontu, z którego niestety niewiele już zostało. Dowiemy się m.in. skąd się wziął park Kaskada, gdzie jest góra Marii i co zostało z pałacyku królowej, gdzie założono jedną z pierwszych w Europie szkół rolniczych, co stworzył fabrykant rękawiczek nad wielkim stawem na Rudawce i kim był „elegant z marymonckiej mąki”. Współorganizator: Fundacja Retro im. M. Fogga.

 • 21.05 / wtorek / 18:00 / Żoliborski Klub Literacki – spotkanie z Alicją Wejner
 • Wstęp wolny

Spotkanie z Alicja Werner – dawniej dziennikarką, dziś, od lat – projektanktką i malującą pisarką. Autorka m.in. takich ksiażek jak: Była sobie matka, 8.etap, Pilota zamienię, Lustro pełne zakamarków. Spotkanie poprowadzi Bogdan Falicki.

 • 21.05 / wtorek / 18:00-19:00 / PięknoPole: Uwaga, śmieciarka jedzie – spotkanie z Dominiką Szaciłło
 • Wstęp wolny

Od jednego postu do tysięcy ton rzeczy uratowanych przed wysypiskiem. Inicjatywa, która zaczęła się spontanicznie w 2013 roku, dziś ratuje ponad 35 tyś. ton rzeczy przed wysypiskiem, każdego roku. Nasza jedna czynność ma mały wpływ, ale jeśli powtarzamy ją wielokrotnie, a inni się przyłączą, możemy zmienić świat. Zapraszamy na opowieść o sukniach ślubnych, klapkach bez pary i przeterminowanym mleku w proszku. “W pojedynkę możemy zrobić tak mało; razem możemy zrobić tak wiele.” – Helen Keller.

Prowadzenie: Dominika Szaciłło. Projektantka wzornictwa przemysłowego, mama i żona. W 2013 roku stworzyła Uwaga, śmieciarka jedzie – społeczność, w której, aktualnie, ponad 940 tyś osób ratuje rzeczy przed śmietnikiem. Ze względu na naturalny, ogromny wzrost inicjatywy, zdecydowała się na powołanie Fundacji Uwaga Śmieciarka Jedzie, aby na podstawie zasięgów, społeczności i wiedzy, zdobytej podczas prowadzenia grup, zmienić system zarządzania odpadami w Polsce. Wraz z mężem dąży do samowystarczalności żywieniowej i uprawia warzywa bez chemii i nawozów sztucznych. Absolwentka Szkoły Liderów XVI
Ashoka Fellow.

 • 21.05 / wtorek / 18:00 / Retroklub: robimy biżuterię z filcu
 • Wstęp wolny, obowiązują zapisy. Tel: 517161789, mail: retroklub@zoliborskidomkultury.pl
 • Spotkanie dedykowane seniorom i seniorkom

Filcowanie to jedna z najstarszych metod rękodzielniczych, polegająca na łączeniu włókien w zwartą masę. Na warsztatach osoby uczestniczące stworzą unikalne kolczyki lub naszyjnik metodą filcowania na sucho. Prowadzenie: Ewa Szymanek – od lat pasjonuje się sztuką oraz rękodziełem. We wszystkim potrafi dostrzec piękno.

 • 21.05 / wtorek / 18:00 / Wycinanka żydowska
 • Wstęp wolny. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem 

Wycinanka to sztuka, która szczególnie rozkwitła wśród Żydów Europy Wschodniej w XIX wieku i była ściśle związana z życiem religijnym, m.in. ze świętami i progami życia. Wycinanki tworzyli też Żydzi z Włoch, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Ludowa wycinanka żydowska zanikła, ale po latach stała się inspiracją dla artystów i odrodziła się – już w innej formie, nawiązującej jednak do tradycji. Podczas prezentacji uczestnicy zapoznają się z jej historią, symboliką i techniką wykonania, a następnie wykonają własną wycinankę.

Monika Krajewska – artystka i edukatorka; tworzy wycinanki inspirowane tradycją żydowską. Niektóre jej prace, zwłaszcza mizrachy, są bliskie tradycyjnej formie, inne, np. cykle „Tatry i Psalmy” czy „Płonące”, są własną interpretacją żydowskich tekstów i symboli. Technikę wycinania łączy z kolażem, frotażem i fotografią. Wiele jej prac powstało z okazji narodzin, uroczystości bar/bat micwy oraz ślubów; inne były użyte w grafice książkowej (np. Sidur Ec Chaim) i na muralach, są też w synagogach, muzeach i kolekcjach prywatnych. Jest autorką albumów fotograficznych o cmentarzach żydowskich „Czas kamieni” i „A Tribe of Stones”, artykułów i wystaw. Prowadzi warsztaty i wykłady ukazujące tradycję żydowską poprzez sztukę.

 • 23.05 / czwartek / 17:00 / Gips polimerowy – podstawka
 • Wstęp wolny. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem 

Warsztaty z gipsu polimerowego to wyjątkowa okazja dla osób zainteresowanych sztuką rzeźbienia i tworzenia trójwymiarowych dzieł sztuki. Gips polimerowy, znany także jako masa samoutwardzalna, to materiał, który łączy w sobie właściwości gipsu z elastycznością polimerów, co czyni go doskonałym do modelowania i formowania. Jest to wyrób ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Gips polimerowy, po utwardzeniu, jest wytrzymały i trwały, co oznacza, że stworzone podczas warsztatów dzieła mogą być trwałym elementem dekoracyjnym w domu lub prezentem dla bliskich.

 • 24.05 / piątek / 18:00 / Międzykulturowy speed friending
 • Wstęp wolny

Zapraszamy na międzykulturowe spotkanie zapoznawcze. Poznajmy się, porozmawiajmy, podszlifujmy swój język, nawiążmy nowe międzykulturowe znajomości. Prowadzenie: Michalina Jarmuż

 • 25.05 / sobota / 11:00 / Warsztaty stolarskie dla mam – taca do serwowania
 • Wstęp 40 zł. Zapisy poprzez StrefaZajec.pl na 10 dni przed wydarzeniem.

Zajęcia przeznaczone dla osób, które chcą własnoręcznie wykonać drewnianą tacę do serwowania. Każda z uczestniczek robi własną tacę. Zaczynamy od poznania zasad BHP, a następnie przechodzimy do mierzenia, cięcia, szlifowania i skręcania poszczególnych elementów. Gwarantowana spora dawka wiedzy, i praktycznej nauki obróbki drewna, a to wszystko w kameralnej grupie i dobrej atmosferze. Prowadzenie: Dama z wiertaką.

 • 25.05 / sobota / 12:00 / Muzyczny poranek na Żoliborzu: Dzień Mamy
 • Wstęp: 15 zł. Bilety do kupienia na Biletyna.pl od 1 maja

MUZYCZNY PORANEK to seria interaktywnych koncertów muzyczno-tanecznych dla najmłodszych. Każde spotkanie jest wyjątkową i niepowtarzalną muzyczną przygodą mającą swój dominujący motyw tematyczny, który inspiruje do kreatywnych zabaw i animacji przy muzyce granej na żywo.

Tym razem artyści z Żoliborskiego Domu Kultury zapraszają do interaktywnej muzycznej zabawy i wspólnego świętowania Dnia Mamy – śpiewania, grania na małych i dużych instrumentach oraz do tańca i animacji ruchowych. Koncert z okazji Dnia Mamy będzie potrójnym świętem muzyki, dziecięcej radości i szczęścia rodziców, bo właśnie muzyka uspokaja, daje dużo dobrej energii, a przede wszystkim łączy ludzi ze sobą we wspólnym rytmie.

Koncert poprowadzi Maria Foryś a będą jej towarzyszyć wspaniali instrumentaliści: Piotr Iwański – kierownik muzyczny | piano, Maciej Wojcieszuk | perkusja, Michał Mościcki – bas | kontrabas.

 • 28.05 / wtorek / 16:00 / Wiosenne warsztaty mozaikowe dla dzieci
 • Wstęp wolny. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Wiosenne warsztaty mozaikowe dla dzieci to kreatywna i radosna okazja do wyrażenia się poprzez sztukę. Podczas tych warsztatów dzieci będą miały możliwość odkrycia magicznego świata mozaiki, połączonego z inspiracją wiosenną tematyką. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci w wieku 7-9 lat.

 • 29.05 / środa / 18:00 Haftowana biżuteria
 • Zajęcia odpowiednie są dla dorosłych oraz młodzieży (wiek 15+)
 • Wstęp wolny. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Podczas warsztatów stworzymy uroczą parę kolczyków z motywami kwiatowymi. Roślinne wzory wyszywać będziemy metodami haftu płaskiego, wypukłego oraz rokoko. Skorzystamy z małego tamborka, igły oraz kolorowych nitek. Do wyboru będzie mnóstwo barwnej muliny. Powstały wzór wkleimy na ozdobne, metalowe zawieszki, które będą bazą naszych kolczyków. Na miejscu otrzymacie wszystkie niezbędne materiały, dokładne przeszkolenie oraz spędzicie miło czas w gronie twórczych sąsiadek.

KIM JEST PROWADZĄCA? Natalka jest Ukrainką mieszkającą w Polsce od kilku lat. Jej pasją jest rękodzieło, wszystko czego się dotknie zamienia w piękne dzieło sztuki. Jej ulubionym materiałem do pracy są surowce z drugiego obiegu.

Może Cię również zainteresować…