Luty w Forcie Sokolnickiego

2024-01-24

Zapraszamy na warsztaty witrażu. Ze szkła odratowanego z okien i drzwi żoliborskich domów, barwionego minerałami pochodzącymi z wnętrza Ziemi. Przynieś znalezione i odratowane kawałki szkła, luster i porcelany. Połącz te kawałki rzeczywistości w piękne artefakty, pełne światła i barw natury. To wszystko w technice Tiffany-ego, z miedzianą taśmą, cięciem, łamaniem i szlifowaniem. W dwa dni doświadczysz dwoistości materii i energii: krzemu i światła. Prowadzenie: Agnieszka Saks

 • 08.lut 13:00 i 18:00 Spotkanie z makramą – podkładka na stół
 • Zapisy poprzez portal StrefaZajec.pl ruszają 10 dni przed zajęciami

Makrama to technika wiązania ozdobnych sznurków. Dzięki niej wprowadzisz styl BOHO do swojego domu, wykonasz różnorodne dodatki wnętrzarskie takie jak kwietniki, bransoletki czy torebki. Warsztaty makramy to również doskonała metoda na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy.

Przesiej swoją szafę i przynieś ulubione bluzy, koszulki i spodnie na spotkanie z sitodrukiem. Przez gęste sito naniesiemy graficzne motywy, inspirowane żoliborskim krajobrazem. Powstaną niepowtarzalne i wyjątkowe kreacje w recyrkulacyjnym stylu PięknoPola. Prowadzenie: Agnieszka Saks

Eau de Żoli to spotkanie, na którym będziesz kreatorką(rem) zapachów. Stworzysz wyjątkowe dzieło, inspirowane wspomnieniem olfaktorycznym z zielonej dzielnicy, którą odwiedził David Bowie, zapachem patchouli i kadzidła… zapachem kontrkultury. Spróbujesz zacytować intrygującą woń, tkwiącą w wspomnieniu o żoliborskim spacerze. A może wykonasz eliksir Żoliborza z inspiracją Fortu Sokolnickiego, zapachu kamienia, mchu, drewna? Tworząc szkic do receptury posłużysz się wyłącznie tym, co stworzyły rośliny – absolutami, ekstraktami i olejkami eterycznymi. Odwołasz się do pradawnych metod sztuki perfumiarstwa. Prowadzenie: Agnieszka Saks

 • 19.lut 19:00 Nie-Pokój / malarstwo, szklane diagramy / Ida Jarmoszewicz i Agnieszka Saks

Wystawę można odwiedzać od poniedziałku do piątku w godz. 15:00 – 19:00 oraz podczas odbywających się wydarzeń. Wstęp wolny

Dawno, dawno temu, w jednym z najodleglejszych królestw, żył sobie rycerz bez konia… Tak, tak: rycerz bez konia. Powiecie: każdy rycerz ma przecież swojego konia! I będzie to poniekąd prawda: tylko że ten akurat nie miał. I bardzo był przez to nieszczęśliwy. Czy koń znajdzie rycerza? Czy rycerz znajdzie konia? Oto jest pytanie… Baśń o rycerzu bez konia autorstwa Marty Guśniowskiej, zrealizowana przez Teatr Barnaby, to wartkie i prześmieszne przedstawienie marionetkowe o samotnym rycerzu i samotnym koniu, którzy szukają się nawzajem. Spektakl jest realizowany na autorskiej scence, która potrafi zaskoczyć niczym zaczarowany kapelusz, a w role głównych bohaterów wcielają się lalki – marionetki.

Scenariusz: Marta Guśniowska
Lalki: Robert Poryziński
Animacja: Marcin Marzec
Muzyka: Marcin Marzec

 • 20.lut / 18:00 / Retroklub: Od „Sklepów cynamonowych” Bruno Schulza do projektanta Martina Margieli
 • Wstęp wolny

Wykład – esej z lekturą i ilustracjami” “Czy to możliwe, że współczesna moda światowa rodzi się w opowiadaniach polskiego pisarza? O powinowactwach nie z wyboru, ale być może z konieczności pomiędzy prozą Brunona Schulza a koncepcją mody Martina Margieli.

Dr Janusz Noniewicz, kierownik Katedry Mody warszawskiej ASP. Z wykształcenia literaturoznawca zajmujący się recepcją „Dziadów” Adama Mickiewicza (z tej okazji nazywany przez znajomych dziadologiem). Pracował jako dziennikarz w takich tytułach jak A4, magazyn KMAG. Był redaktorem naczelnym polskiej wersji albumu Superbrands.

 • 22.lut / 13:00 i 18:00 / Spotkanie z makramą – modny brelok węzłem żeberkowym
 • Wstęp wolny. Zapisy poprzez portal StrefaZajec.pl ruszają 10 dni przed wydarzeniem.

Makrama to technika wiązania ozdobnych sznurków. Dzięki niej wprowadzisz styl BOHO do swojego domu, wykonasz różnorodne dodatki wnętrzarskie takie jak kwietniki, bransoletki czy torebki. Warsztaty makramy to również doskonała metoda na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy.

Mieć czy nie mieć? Zdecydowanie – miedź! Najlepiej w postaci własnoręcznie wykonanej bransolety. Czekamy na chętnych do cięcia, gięcia i młotkowania. Zachęcamy do przygotowania wzorów i symboli, które będą przeniesione na powierzchnię metalu metodą wytrawiania. Powstała w ten sposób bransoleta może być rodzajem amuletu. Miedź symbolizuje miłość i równowagę. Jest niezbędna w procesie odradzania się krwi w organizmie. Pierwiastek ten może wchłaniać się przez skórę poprzez kontakt z miedzianą biżuterią. Naprawdę Cu-downie:) Prowadzenie: Agnieszka Saks

Karolina Beimcik to klasycznie wykształcona skrzypaczka i wokalistka jazzowa, która czerpie inspiracje z kultury Środkowo-Wschodniej Europy. Jest absolwentką wydziału jazzu na Queens College University w Nowym Jorku, a także magistrem kulturoznawstwa na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Otrzymała II nagrodę na festiwalu Drugiego Programu Polskiego Radia Nowa Tradycja, Grand Prix na festiwalu Niemen Non Stop, Nagrodę Specjalną Telewizji TVP Kultura, nagrodę Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, oraz II nagrodę na Międzynarodowych Spotkaniach Wokalistów Jazzowych w Zamościu.

Wystąpią:
Karolina Beimcik – wokal, skrzypce
Jan Smoczyński – piano
Michał Jaros – kontrabas

 • 24.02 / sobota / Japoński Weekend w Forcie Sokolnickiego
 • Zapisy na warsztaty poprzez Strefę Zajęć od 30 stycznia

Shodo – warsztaty kaligrafii japońskiej

 • Dzień i Godzina: sobota, 12:00 – 15:00
 • Prowadzenie: Robert Bąk
 • Czas trwania: 3  godz. 
 • Grupa: 12 os. 
 • Wiek: 18+
 • Koszt warsztatu: 30 zł

Shodo – kaligrafia japońska, dosł. „droga pisma”. W Japonii zaliczana jest do sztuk pięknych. Shodo to sztuka wyrażająca ducha słowa za pomocą pędzla i tuszu. Pisanie ręczne w ogóle, a kaligrafowanie w szczególności ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala udoskonalić umiejętności manualne, daje szczególne doznania estetyczne i pomaga wypracować nawyki związane z koncentracją. Przetwarzając myśli w wytworzony manualnie ciąg znaków nasz umysł dokonuje szeregu czynności obejmujących m.in. analizę informacji oraz wybór formy przekazu.

Robert Bąk – jestem absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zawodowo zajmuję się ilustrowaniem i projektowaniem graficznym. Prywatnie jestem miłośnikiem japońskiej kultury – od lat, przy wsparciu mistrzów kaligrafii z Japonii zgłębiam tajniki shodo, od 1996 r. trenuję aikido. W wolnych chwilach uczę się języka japońskiego i oglądam japońskie kino historyczne. Japońską kaligrafią zainteresowałem się już w czasie moich studiów na ASP ale tak naprawdę zacząłem się uczyć tej sztuki kilkanaście lat temu. Wtedy zacząłem lekcje u mojej pierwszej japońskiej nauczycielki shodo Sensei Yoshimi Nakayasu (5 dan Shodo Kenyuukai). W szkole Murasaki u Sensei Nakayasu uczyłem się 5 lat. Następnie praktykowałem u Sensei Kazuko Harima. Obecnie uczę się u Senseia Ryotaro Sakamoto (8 dan) w szkole, która działa pod patronatem Stowarzyszenia Ichijukai i mistrza Ryuso Koshio. Jestem posiadaczem stopnia 4 dan shodo.

Warsztaty kulinarne z formowania onigiri z Niigata Onigiri

 • Dzień i Godzina: sobota, 12:00 – 13:30
 • Prowadzenie: Niigata Onigiri
 • Czas trwania: 1.5 godz.
 • Grupa: 12 os.
 • Koszt warsztatu: 30 zł


Podczas naszego spotkania przeniesiemy się na chwilę do Japonii, aby poznać kawałek tamtejszej kultury kulinarnej, porozmawiamy o historii onigiri w Japonii i w Polsce. Podczas warsztatów: dowiecie się co to jest onigiri i jak się je robi, poznacie proces przygotowania japońskiego ryżu, będziecie mogli spróbuje klasycznych japońskich nadzień (umeboshi, natto, kombu, tuna mayo, sake itp.), uformujecie 4 onigiri w różnych kształtach. Prosimy o zabranie pudełka/lunch boxu.

Warsztaty szycia nowoczesnego kimona cz. 1

 • Dzień i Godzina: sobota, 12:00 – 16:00
 • Prowadzenie: Krzysztof Skorupka
 • Czas trwania: 4 godz.
 • Grupa: 10 os.
 • Koszt warsztatu: 100 zł – zawiera wszystkie niezbędne materiały

Kimono to najbardziej kultowy symbol Japonii, a jego kolory i wzory są przykładem japońskiej wrażliwości i estetyki. Powstało w dalekiej przeszłości jako rodzaj bielizny a następnie stało się ubraniem zewnętrznym, bogato barwionym i haftowanym. Współcześnie nosi się je wyłącznie na specjalne okazje, takie jak: wesela, ceremonie parzenia herbaty, oficjalne imprezy i pogrzeby. Odpowiedni styl i kolor kimona zależy od okazji, wieku, stanu i pozycji społecznej noszącej je osoby.

Uczestnicy zajęć zapoznają się z krótką historią kimona, poznają budowę i rodzaje kimon współcześnie prezentowanych i użytkowanych. Wykonując samodzielnie proste formy kimona przejdą do samodzielnego krojenia i szycia z wykorzystaniem metod ręcznego montażu, a także przy użyciu maszyn krawieckich. Podejmowane w trakcie realizacji decyzje dotyczące etapów realizacji oraz wyboru wykończeń pozwolą uczestnikom warsztatów rozwinąć zainteresowanie modą i kulturą, oraz pogłębić wiedzę na temat tworzenia form jako sposób na samodzielną interpretację współczesnego ubioru.

Dr Krzysztof Skorupka – projektant, konstruktor, pedagog. Absolwent Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Finalista i laureat konkursów krajowych i międzynarodowych w dziedzinie projektowania ubioru m.in.: Smirnoff, Złota Nitka, Yk2 Gorizia Italia, Oscary Mody, Bilderwelk Berlin. Współpracuje z największymi markami odzieżowymi w ramach przygotowania kolekcji i ich wdrożenia do produkcji masowej. Członek ZPAP- SZTUKA UŻYTKOWA.

Realizuje projekty indywidualne jak i dla instytucji kulturalnych i naukowych. Od 2015 roku prowadzi zajęcia w Pracowni Konstrukcji i Technologii Ubioru oraz Realizacji Projektu Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swojej działalności zawodowej i naukowej zwraca szczególną uwagę na nierozerwalny związek pomiędzy projektem (dzieło), a rzemiosłem (realizacja produktu) co stanowi o sensie, powodzeniu, jakości i sukcesie twórczym jak i zawodowym. To subtelne a zarazem znaczące połączenie jest gwarancją powodzenia w realizacji i działaniu twórczym i zawodowym. Wartości estetyczne jak i potrzeby wyższe muszą znaleźć swoje odwzorowanie w jasności i prostocie kompozycji zrozumiałe dla odbiorcy, który w ogromnym stopniu decyduje o koncepcji i sensie twórczym.

 • 25.02 / niedziela / Japoński Weekend Rzemieślniczy
 • Zapisy na warsztaty poprzez Strefę Zajęć od 30 stycznia

Warsztat introligatorski – szycie japońskie

 • Dzień i Godzina: niedziela, 12:00 – 16:00
 • Prowadzenie: Łukasz Zbieranowski 
 • Czas trwania: 4 godz.
 • Grupa: 12 os. 
 • Wiek: 18+
 • Koszt warsztatu: 30 zł

W ramach warsztatów uczestnicy poznają zasady tradycyjnego szycia japońskiego. Na podstawie inspiracji oraz poznanych zasad wykonają własne przeszycie i wykorzystają je w swoim notesach. Każdy uczestnik własnoręcznie wykona oprawę notesów. 

Łukasz Zbieranowski – znany Fajny Chłopak z Łodzi. Psycholog / projektant graficzny / introligator. Projektuje identyfikacje wizualne, okładki książek i plakaty. Wyżywa się graficznie w założonej przez siebie marce Nieladaco i Totalna Dzicz. Lubi sięgać po retro i do swojego pierwszego wykształcenia. Relacje człowiek-człowiek, człowiek-świat, świat-człowiek + wrażliwość + umiejętności graficzne tworzą rozpoznawalną mieszankę jego stylu.

Warsztaty szycia nowoczesnego kimona cz. 2

 • Dzień i Godzina: niedziela, 12:00 – 16:00
 • Prowadzenie: Krzysztof Skorupka
 • Czas trwania: 4 godz.
 • Grupa: 10 os.

Kimono to najbardziej kultowy symbol Japonii, a jego kolory i wzory są przykładem japońskiej wrażliwości i estetyki. Powstało w dalekiej przeszłości jako rodzaj bielizny a następnie stało się ubraniem zewnętrznym, bogato barwionym i haftowanym. Współcześnie nosi się je wyłącznie na specjalne okazje, takie jak: wesela, ceremonie parzenia herbaty, oficjalne imprezy i pogrzeby. Odpowiedni styl i kolor kimona zależy od okazji, wieku, stanu i pozycji społecznej noszącej je osoby.

Uczestnicy zajęć zapoznają się z krótką historią kimona, poznają budowę i rodzaje kimon współcześnie prezentowanych i użytkowanych. Wykonując samodzielnie proste formy kimona przejdą do samodzielnego krojenia i szycia z wykorzystaniem metod ręcznego montażu, a także przy użyciu maszyn krawieckich. Podejmowane w trakcie realizacji decyzje dotyczące etapów realizacji oraz wyboru wykończeń pozwolą uczestnikom warsztatów rozwinąć zainteresowanie modą i kulturą, oraz pogłębić wiedzę na temat tworzenia form jako sposób na samodzielną interpretację współczesnego ubioru.

Dr Krzysztof Skorupka – projektant, konstruktor, pedagog. Absolwent Wydziału Tkaniny i Ubioru Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Finalista i laureat konkursów krajowych i międzynarodowych w dziedzinie projektowania ubioru m.in.: Smirnoff, Złota Nitka, Yk2 Gorizia Italia, Oscary Mody, Bilderwelk Berlin. Współpracuje z największymi markami odzieżowymi w ramach przygotowania kolekcji i ich wdrożenia do produkcji masowej. Członek ZPAP- SZTUKA UŻYTKOWA. Realizuje projekty indywidualne jak i dla instytucji kulturalnych i naukowych.

Od 2015 roku prowadzi zajęcia w Pracowni Konstrukcji i Technologii Ubioru oraz Realizacji Projektu Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W swojej działalności zawodowej i naukowej zwraca szczególną uwagę na nierozerwalny związek pomiędzy projektem (dzieło), a rzemiosłem (realizacja produktu) co stanowi o sensie, powodzeniu, jakości i sukcesie twórczym jak i zawodowym. To subtelne a zarazem znaczące połączenie jest gwarancją powodzenia w realizacji i działaniu twórczym i zawodowym. Wartości estetyczne jak i potrzeby wyższe muszą znaleźć swoje odwzorowanie w jasności i prostocie kompozycji zrozumiałe dla odbiorcy, który w ogromnym stopniu decyduje o koncepcji i sensie twórczym.

Warsztat wiedzy o herbacie matcha

 • Dzień i Godzina: niedziela, 12:00 – 14:30
 • Prowadzenie: Martyna Kubiak
 • Czas trwania: 2.5 godz.
 • Grupa: 12 os.
 • Koszt warsztatu: 30 zł

Matcha, japońska herbata, która staje się coraz bardziej popularna w Europie a dla wielu jest idealnym zamiennikiem kawy. To drobno sproszkowana zielona herbata, którą ubija się z wodą, tworząc całkowicie wyjątkowy napój-zawiesinę.

Harmonogram warsztatów:

 • rozgrzewający napój powitalny
 • wstęp do Japońskiej herbaty Matcha
 • z czego powstaje (degustacja liści Tencha)
 • jak jest uprawiana
 • co odróżnia ją od innych herbat
 • po czym rozpoznać, że jest dobrej jakości (porównanie oraz degustacja na przykładach 3 produktów)
 • nauka przygotowania herbaty matcha, dwie odsłony („klasycznie” z użyciem wody sam ubijesz zielony proszek używając bambusowej łyżeczki (chashaku), sitko (furui), miotełki (chasen), w klasycznej misce (chawan) oraz „nowocześnie” w wersji matcha latte.
 • wagashi, słodki poczęstunek

Martyna Kubiak – zawsze uwielbiała zieloną herbatę jednak jej przygoda z liściem herbaty rozpoczęła się w 2012 roku, kiedy to po raz pierwszy odwiedziła Hong Kong, następnie Koreę, Japonię, Gruzję, Wietnam, Tajwan i Tajlandię. Aktywna członkini i uczennica drogi herbaty w tradycji Urasenke, przynależąca do Stowarzyszenia Drogi Herbaty Urasenke Tankōkai Sunshinkai. Współzałożycielka Stowarzyszenia Klubu Herbaty “Zaparzaj”. Organizatorka Festiwalu “Zaparzaj!”. Organizatorka Poznańskich Dni Ceramiki i Herbaty.

Kintsugi – japońska metoda naprawy potłuczonych naczyń

 • Dzień i Godzina: niedziela, godz. 16:30-19:30
 • Prowadzenie: Justyna Skowyrska-Górska 
 • Czas trwania: 3 godz.
 • Grupa: 12 os. 
 • Wiek: 18+
 • Koszt warsztatu: 50 zł

Kintsugi to japońska technika i sztuka naprawy potłuczonych wyrobów glinianych, polegająca na łączeniu elementów wyrobu laką z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro, platyna. Efektem końcowym jest odtworzenie zniszczonego przedmiotu i dodatkowe ozdobienie go żyłami szlachetnych metali. Tradycja kintsugi przypisuje  naprawionemu przedmiotowi większą wartość artystyczną, niż posiadał przed zniszczeniem

Justyna Skowyrska-Górska – malarka, ceramik, pedagog, animatorka kultury, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale malarstwa ze specjalizacją z ceramiki. W swojej pracy skutecznie łączy doświadczenie pedagoga, z umiejętnościami artysty-plastyka.

 • 26.02 / 18:00 / Fort Sokolnickiego – niewykły budynek i losy ludzi z nim związanych – prelekcja
 • Wstęp wolny

Fort Sokolnickiego, niegdyś fort Siergieja i baszta Sergiusza, noszący od 1921 r. imię generała wojsk polskich Michała Sokolnickiego, weterana wojny polsko-rosyjskiej 1792 r., Powstania Kościuszkowskiego i Wojen Napoleońskich, jest punktem węzłowym łączącym zupełnie odmienne epoki w dziejach Warszawy. Powstały w latach 1849-1851 u schyłku ponurej epoki cara Mikołaja I, w ciągu następnych stu pięćdziesięciu lat był punktem oporu, więzieniem, szpitalem, schronem, magazynem, archiwum cywilnym i wojskowym, domem mieszkalnym, muzeum, ośrodkiem sztuki. Jeszcze przed wojną częściowo splantowane, jego wały i esplanady zamieniły się w park imienia Stefana Żeromskiego. Po trudnym technicznie remoncie i zarazem częściowej przebudowie stał się jednym z najważniejszych obiektów dla tożsamości dzielnicy Żoliborz. Ukazuje potencjał fortyfikacyjnego dziedzictwa Warszawy, które pozostaje kontrowersyjne, więc i ciekawe. Wykład na jego temat będzie próbą opowiedzenia o tym niezwykłym budynku i losach ludzi, którzy byli z nim związani. Wykład odbywa się w ramach projektu Społeczne Archiwum Fortu. Partner: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Mazowieckiej “”Masław””.

Paweł Brudek (ur. 1980) – doktor nauk humanistycznych; pracownik naukowy Muzeum Powstania Warszawskiego, badacz historii I wojny światowej, pasjonat militarnych dziejów Warszawy w XIX i XX wieku. Od 2010 r. działa w ramach Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Mazowieckiej „Masław”, prowadząc spacery po mniej znanych terenach i obiektach stolicy.”

 • 27.02 / 18:00 / Antena Krzyku / Dezerter – spotkanie autorskie / Marczyński Grabowski
 • Wstęp wolny
 • UWAGA! Liczba miejsc jest ograniczona (50 miejsc siedzących)

Żoliborski Dom Kultury zaprasza na spotkanie autorskie z Arkiem Marczyńskim, twórcą wydawnictwa Antena Krzyku i Krzysztofem Grabowskim – autorem tekstów i perkusistą zespołu Dezerter.
Wydarzenie będzie skupione wokół dwóch ważnych książek: “”Antologia Anteny Krzyku”” oraz “”Przyjeżdżajcie, będzie super”” z projekcją archiwalnych zdjęć, nagrań i fragmentów filmów dokumentalnych. Rozmowę poprowadzi Maciej Szajkowski.

𝐃𝐄𝐙𝐄𝐑𝐓𝐄𝐑:
Jeden z najważniejszych zespołów zaangażowanego rocka. Powstał w 1981 roku na Żoliborzu – w technikum elektronicznym przy ul. Gen. Zajączka (jeszcze pod nazwą SS-20). Grał próby i koncerty w Kinie Tęcza oraz w Elektroniku.

𝐀𝐍𝐓𝐄𝐍𝐀 𝐊𝐑𝐙𝐘𝐊𝐔:
Inicjatywa powołana do życia w 1984 roku przez Arka Marczyńskiego, skupiona wokół szeroko pojętej muzyki niezależnej. Na przestrzeni ostatnich 40 lat Antena Krzyku stała się oficyną absolutnie kultową, zyskując renomę i rozpoznawalność zarówno w Polsce, jak i w wielu krajach na całym świecie. Ta międzynarodowość jest zresztą jednym z kluczowych elementów w działalności labelu, a poza wydawaniem szeregu ważnych artystów z krajowej alternatywy, katalog Anteny pełen jest głośnych nazwisk ze sceny europejskiej oraz północnoamerykańskiej.
Główne gatunki w jakich porusza się Antena Krzyku to punk, post-punk, awangarda, post-rock, elektronika, noise, a czasem także jazz. W swojej długiej i wielowątkowej historii wytwórnia wydawała też własną gazetę, organizowała trasy koncertowe oraz regularnie inicjowała nowe zjawiska muzyczno-kulturowe.

𝐀𝐥𝐛𝐮𝐦 𝐀𝐧𝐭𝐨𝐥𝐨𝐠𝐢𝐚 𝐊𝐫𝐳𝐲𝐤𝐮
W opublikowanym przez fundację Wrocławska Niezależna Scena Muzyczna albumie zaprezentowane są początki działalności Anteny – siedem numerów zina Antena Krzyku, fragmenty materiałów zina Bez Alternatywy, archiwalne zdjęcia oraz materiały tekstowe przygotowane przez Wojciecha Kozielskiego osnute wokół wizyt w naszym kraju takich zespołów jak Nomeansno, The Ex, De Kift, Verbal Assault, False Prohets, Soulside.

𝐀𝐫𝐞𝐤 𝐌𝐚𝐫𝐜𝐳𝐲𝐧́𝐬𝐤𝐢 – od 1984 redaktor naczelny zina Antena Krzyku (1986-1990), a potem na przełomie lat 90 czasopisma Antena Krzyku, szef wydawnictwa Antena Krzyku, które działa do tej pory specjalizując się wydawaniu muzyki alternatywnej. Krzysztof Grabowski – na polskiej scenie niezależnej, to instytucja. Muzyk Dezertera, grafik, autor tekstów, pisarz, prowadzący audycje w Radiu Nowy Świat. Tym razem wziął na warsztat koncertowe doświadczenia Dezertera z czasów minionych i tych najnowszych, gdy podróżowanie po Polsce z zespołem było walką z materią. Zbiór anegdot opowiadających przygody związane z podróżowaniem z punk rockiem po świecie. Czasem zabawne, czasem smutne, ale zawsze interesujące z garścią przemyśleń.

𝐌𝐨𝐝𝐞𝐫𝐚𝐭𝐨𝐫 𝐬𝐩𝐨𝐭𝐤𝐚𝐧𝐢𝐚:
𝐌𝐚𝐜𝐢𝐞𝐣 𝐒𝐳𝐚𝐣𝐤𝐨𝐰𝐬𝐤𝐢 – Propagator muzyki folkowej i kultury etnicznej, współzałożyciel i członek licznych zespołów polskiej sceny world music/folk (Kapela ze Wsi Warszawa, R.U.T.A., wcześniej Village Kollektiv, Masala) i punk-rockowych (Antidotum), współpracujący z pismami Gadki z Chatki, Antena Krzyku i Nigdy Więcej. Współzałożyciel oficyny wydawniczej Opensources.
W 2012 roku otrzymał Paszport „Polityki” za 2011 rok w dziedzinie muzyki rozrywkowej. W 2013 roku nominowany do nagród Instytutu Muzyki i Tańca Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość roku”.

 • 28.lut / 18:00 / Tango: Odczarowanie 3 – Horacio Godoy
 • Wstęp wolny

Tym razem skoncentrujemy się na temacie ewolucji tanga, zarówno w kontekście artystycznym, jak i komercyjnym. Naszym wyjątkowym gościem będzie Horacio „Pebete” Godoy. Jeden z najbardziej wpływowych Maestros w współczesnym tangu. Organizator najważniejszej milongi z Buenos Aires, słynna La Viruta Tango Club. Wspólnie z Maestro będziemy mieli szanse zrozumieć, jakie zmiany zaszły w tangu pod wpływem biznesu, jakie kontrowersje towarzyszyły tej ewolucji, a także jak artyści szukali równowagi między utrzymaniem autentyczności tanga, a dostosowaniem się do wymogów rynku. Prowadzenie: Jose Iglesias Vigil z 4tangos.

 • 29.lut / 13:00 / Retroklub: robimy świece sojowe
 • Wstęp wolny, obowiązują zapisy: retroklub@zoliborskidomkultury.pl
 • Wydarzenie skierowane do seniorów i seniorek

Świece sojowe wzbogacają wnętrze, ale także mają bogatą moc aromaterapeutyczną. Zrób coś dla siebie i przyjdź naucz się z nami jak je robić. Na te kilka chwil przeniesiemy się do świata naszch zmysłów, a olejki eteryczne, które mamy dla Was pozwolą zachować zapachy na dłużej i zabrać je do domu. Każdy nauczy się i wykona 2 świece.

Agnieszka Saks – absolwentka Europejskiej Akademii Sztuk Pięknych. Specjalizuje się w grafice warsztatowej i szuka inspiracji w naturze. Posiada wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu warsztatów plastycznych dla wszystkich grup wiekowych. Uczy wielu technik plastycznych: rysunku, malarstwa, grafiki warsztatowej, rzeźby, witrażu. Lubi podkreślać, że jej działalność pedagogiczna i artystyczna to coś więcej niż praca – to jej pasja.

Może Cię również zainteresować…