Listopad w Forcie Sokolnickiego

2023-11-05
  • 03.11 / 19:00 /  Jazz Fort: Jerzy Małek Trio
  • Wstęp wolny

Muzyka tria to fuzja wielu stylów muzycznych połączonych ze sobą nieposkromioną jazzową improwizacją. Jerzy Małek to jeden z czołowych polskich trębaczy jazzowych, również kompozytor. W ostatnich dwóch dekadach zdobył uznanie jako twórca własnej muzyki, lider autorskich projektów oraz sideman. Dzięki współpracy z takimi artystami jak: Michał Urbaniak, Zbigniew Namysłowski, Wojciech Karolak, Zbigniew Wegehaupt, Marek Dyjak i innymi znanymi artystami dał się poznać – jako znakomity trębacz, kompozytor i aranżer. Jerzu Małek został również doceniony za całokształt działalności artystycznej zdobywając nominacje do Nagrody Fryderyk 2012r. w dwóch kategoriach: Najlepszy Kompozytor Jazzowy i Jazzowy Muzyk Roku.

JERZY MAŁEK TRIO:
Jerzy Małek – trąbka
Piotr Wyleżoł – fortepian
Sebastian Frankiewicz – perkusja

Malarstwo na jedwabiu przynosi ukojenie i zadaje szyku. Na warsztatach stworzysz piękną barwną chustę w rozmiarze 90 x 90 cm. Ten unikatowy artefakt ubarwi Twoja garderobę na jesień. Prowadzenie: Agnieszka Saks

Co to jest wirtualna woda? Czy wystarczy zakręcać wodę w czasie mycia zębów, żeby ratować kurczące się zasoby? Co to jest ślad węglowy i wodny i jak je obliczyć? A może jest coś, co każdy z nas może zrobić już dziś w kierunku bardziej świadomego i ekologicznego życia? W czasie warsztatów poruszymy tematy związane z dietą (fleksitariańską, wegetariańską, wegańską i planetarną), odpowiedzialną modą i podróżami.  Tu nie ma lania wody, bo będziemy iść mocno w głąb!

Spotkanie poprowadzi Małgorzata Zawilska – Rospędek, pasjonatka upraszczania życia, sąsiedzkiej współpracy i zmniejszania osobistego śladu wodnego. Prowadzi bloga “Inżynier w zielonych okularach”, gdzie dzieli się wypróbowanymi sposobami na bardziej ekologiczne i etyczne życie dla każdego. Autorka książki dla dzieci o oczyszczaniu ścieków i oszczędzaniu wody pt. “Dokąd płynie moja kupa?”

  • 07.11 / 18:00 / Ogrodnictwo w Wielkim Mieście: Herbatki ziołowe
  • Wstęp wolny
  • Zapisy poprzez Strefę Zajęć uruchamiane 10 dni przed zajęciami: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/54398

Warsztaty robienia naturalnych herbatek ziołowych dedykowanych różnym potrzebom. W ramach spotkania odbędą się: miniwykład z recepturami, mieszanie dedykowanych różnym potrzebom herbat, powstaną np. herbatka na dobry sen, herbatka pobudzająca, herbatka wzmacniająca odporność. Prowadzenie: Fundacja alter eko.

  • 11.11 / 13:00 / Świętujmy Razem! – wydarzenie w ramach Święta Niepodległości / Koncert Holeviaters
  • Wstęp wolny

Holeviaters polski zespół, charakteryzujący się niecodziennym połączeniem szeroko pojętej muzyki folk z brzmieniem swingowych standardów, ballad jazzowych. Repertuar zespołu oparty jest na utworach muzyki Łuku Karpat zaaranżowanych na styl rozkwitającego w latach 30-40 swingu i jazzu. Otwartość na poszukiwania inspiracji kieruje grupę w zaskakujące kojarzenie utworów z odmiennych sobie gatunków. Doszukując się podobieństw w harmonii, linii melodycznej sprytnie spajają ze sobą tradycyjną muzykę ludową ze znanymi amerykańskimi kompozycjami jazzowymi . Niebywały warsztat gry instrumentalnej połączony z charyzmatycznym, żywiołowym folklorem daje poczucie ciągłej tanecznej euforii. Poprzez muzykę i wizerunek lansowany na złotą epokę tych gatunków, grupa zabiera w podróż do przeszłości wszystkich pasjonatów dalekich wypraw. Wykonywane gatunki to Swing & Folk, Retro Folk, Pieśni Patriotyczne, Kolędy i Pastorałki.

Założycielami grupy HOLEVIATERS są Anna Malacina – Karpiel (wokalistka zespołu) oraz Krzysztof Czech (skrzypek). Grupa powstała w 2013 r. Skład:

Anna Malacina – Karpiel – wokal
Zbigniew Bałdys – gitara
Krzysztof Czech – skrzypce
Bartłomiej Stuchlik – kontrabas
Janusz Korczyk – akordeon
Lukasz Walczak – perkusja”

Makrama to technika wiązania ozdobnych sznurków. Dzięki niej wprowadzisz styl BOHO do swojego domu, wykonasz różnorodne dodatki wnętrzarskie takie jak kwietniki, bransoletki czy torebki. Warsztaty makramy to również doskonała metoda na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy. Poznają rodzaje sznurków i dowiedzą się, jak dobierać je do poszczególnych prac. Prowadząca: Ewa Szymanek – animatorka Centrum Lokalnego Żoliborz.

Eau de Żoli to spotkanie, na którym będziesz kreatorką(rem) zapachów. Stworzysz wyjątkowe dzieło, inspirowane wspomnieniem olfaktorycznym z zielonej dzielnicy, którą odwiedził David Bovie, zapachem patchouli i kadzidła… zapachem kontrkultury. Spróbujesz zacytować intrygującą woń, tkwiącą w wspomnieniu o żoliborskim spacerze. A może wykonasz eliksir Żoliborza z inspiracją Fortu Sokolnickiego, zapachu kamienia, mchu, drewna? Tworząc szkic do receptury posłużysz się wyłącznie tym, co stworzyły rośliny – absolutami, ekstraktami i olejkami eterycznymi. Odwołasz się do pradawnych metod sztuki perfumiarstwa.
Prowadzenie: Agnieszka Saks

  • 21.11 / 18:00 / Tango: Odczarowanie
  • Wstęp wolny

Nie musisz umieć tańczyć tango, żeby przyjść do Żoliborskiego Domu Kultury i spotkać się z młoda, argentyńską  parą mistrzów milongi 2023 – Morena Márquez i Lucio Galván. Myślisz, że tango jest dla wtajemniczonych i tylko dla seniorów?  Nic bardziej mylnego. Zapraszamy na otwarte spotkanie o kulturze tanga przy kawie. Spotkanie poprowadzi Jose Iglesias Vigil.(4tangos). Porozmawiamy o tym czym jest współczesne tango, dlaczego warto poznawać tę kulturę, na czym polegają milongi i odczarujemy kilka tangowych mitów. Specjalnie tez dla Was Morena i Lucio pokażą krótkie show.

Makrama to technika wiązania ozdobnych sznurków. Dzięki niej wprowadzisz styl BOHO do swojego domu, wykonasz różnorodne dodatki wnętrzarskie takie jak kwietniki, bransoletki czy torebki. Warsztaty makramy to również doskonała metoda na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy. Poznają rodzaje sznurków i dowiedzą się, jak dobierać je do poszczególnych prac. Prowadząca: Ewa Szymanek – animatorka Centrum Lokalnego Żoliborz.

Jak zachować tajemnicze aromaty natury? Poprzez złączenie ich z roztopionym woskiem roślin. Na warsztatach wykonamy sojowe świece z botanicznymi ekstraktami oraz woskowe praliny do kominków zapachowych.
Z wegańskim przesłaniem: Agnieszka Saks

Warsztaty tworzenia naturalnych kosmetyków – opcji własnoręcznie zrobionych prezentów na bazie botanicznych surowców. W ramach spotkania odbęda się : miniwykład, poznacie aromaty, zrobimy naturalne perfumy i zapachowe soli do kapieli.
Prowadzenie: Fundacja alter eko.

A gdyby tak zwyczajny dywan stał się dla nas światem utkanym z rozmaitych dźwięków, rytmów i figur tanecznych? Gdyby tak ponownie uwierzyć, że świat można zaczarować i choć na chwile stać się dzieckiem obok swego dziecka. Gdyby tak dać się porwać niezwykłej przygodzie na zaczarowanym muzycznym dywanie…

„Muzykowanie na dywanie” to seria interaktywnych koncertów muzyczno-tanecznych dla najmłodszych. Każdy koncert jest wyjątkową i niepowtarzalną muzyczną przygodą mającą swój dominujący motyw tematyczny, który inspiruje do kreatywnych zabaw i animacji przy muzyce granej na żywo. Tym razem, w Żoliborskim Domu Kultury, artyści zapraszają dzieci i rodziców do wspólnej Jesiennej podróży. Koncerty z cyklu „Muzykowanie na dywanie” to zawsze zaproszenie do wspólnej zabawy – śpiewania, grania na małych i dużych instrumentach oraz do tańca i animacji ruchowych. To znakomity sposób by podczas intrygującej i atrakcyjnej zabawy, wykształcić w dzieciach poczucie grupowej wspólnoty, empatię oraz swobodę wyrażania ich emocji i osobowości.

Koncert poprowadzą dwie wspaniałe osobowości sceniczne – Maria Foryś, znana z programu „You can dance – po prostu tańcz” oraz Marta Florek, znana z programu „The Voice of Poland”. Jednoczesnie obie są aktorkami na stałe goszczacymi na deskach scenicznych wielu teatrów. Obie prowadzone są również aktywnymi mamami oraz pedagogami – rozumieją więc doskonale potrzeby najmłodszych zarówno z perspektywy rodzica jak i nauczyciela. Pozostali członkowie zespołu to muzycy z bogatym doświadczeniem, instrumentaliści topowych polskich zespołów muzycznych: Piotr Iwański – kierownik muzyczny | piano, Maciej Wojcieszuk | perkusja, Michał Mościcki – bas | kontrabas.

Zapraszamy na warsztaty witrażu. Ze szkła odratowanego z okien i drzwi żoliborskich domów, barwionego minerałami pochodzącymi z wnętrza Ziemi. Przynieś znalezione i odratowane kawałki szkła, luster i porcelany. Połącz te kawałki rzeczywistości w piękne artefakty, pełne światła i barw natury. To wszystko w technice Tiffany-ego, z miedzianą taśmą, cięciem, łamaniem i szlifowaniem. W dwa doświadczysz dwoistości materii i energii: krzemu i światła.
Prowadzenie: Agnieszka Saks

Może Cię również zainteresować…