Listopad w Centrum Lokalnym Żoliborz

2024-11-04

 

  • 6, 13, 20, 27 / środa / 12:30-14:00 / Otwarte spotkania z rękodziełem
  • Wstęp wolny

Szydełkujesz? Robisz na drutach? Haftujesz? Szyjesz? A może nie umiesz, ale chcesz się nauczyć? Zapraszamy na otwarte spotkania z rękodziełem! Będziemy wspólnie tworzyć, a przy tym rozmawiać, pić herbatę i dzielić się twórczymi umiejętnościami. Jeśli zalegają Ci w domu włóczki/niteczki/tkaniny lub inne materiały – przynieś, a wspólnie wymyślimy, jak je wykorzystać.

  • 6, 13, 20, 27 / środa / 14:00-17:00 / Spontaniczna Pracownia Plastyczna
  • Wstęp wolny

Z inicjatywy naszych utalentowanych seniorek Zosi, Uli, Eli uwalniamy przestrzeń CLŻ na spontaniczną działalność plastyczną! Przynieś swoje ulubione materiały (kredki, węgiel, papier lub podobrazie). Zapewniamy sztalugi i wspaniałą atmosferę przy kawie i herbacie. Tworzymy międzypokoleniową grupę artystyczną. Mile widziane osoby w każdym wieku!

  • 6, 13, 20, 27 / środa / 16:00-18:00 / Ochotnicy ogrodnicy
  • Wstęp wolny

Zaangażuj się w budowanie ogrodu społecznego przy CLŻ! Wspólnie planujemy nasadzenia i zbieramy plony! Przy okazji zdobywając nowe kompetencje i budząc fantastyczne relacje w otoczeniu zieleni!

  • 6, 13, 20, 27 / środa / 17:30-20:00 / Środowo Planszowo
  • Wstęp wolny

Jeśli w 5 sekund zgadniesz kim są tajniacy, którzy zdołali wsiąść do pociągu wyprzedzając pędzące żółwie i omijając eksplodujące kotki, to znaczy, że to spotkanie jest dla Ciebie! Zapraszamy co środę na planszówki do Centrum Lokalnego Żoliborz. Bierzcie znajomych, nasza bogata kolekcja tytułów (także tych ukrytych w opisie) już na Was czeka! Można dołączyć w każdej chwili.

  • 7, 18, 28.11 / 18:00 / Duchy Żoliborza – decydujące starcie
  • Wstęp wolny
  • Finałem projektu będzie aktorska gra miejska realizowana w całej dzielnicy i dla wszystkich mieszkańców – 30.11 godz. 19:00 Fort Sokolnickiego.

Stwórz z nami wyjątkową lokalną grę miejską. Wspólnie, sąsiedzko opracujemy scenariusz i zrealizujemy grę związaną z faktami, legendami i ważnymi postaciami dla historii Żoliborza. Będziemy rozmawiać o tradycjach, anegdotach, mitach, dykteryjkach i lokalnych ploteczkach. Odkryjemy sekrety mrocznych zaułków historii, zanurzymy się dawnych obyczajach,a to wszystko w towarzyskim szlifie, galantnie i wytwornie. Nie siedź w domu – przyjdź na warsztaty i dołącz twórczej grupy która wykreuje detektywistyczne działania, przygodowe interakcje czy mrożące krew w żyłach sytuacje. A to wszystko złoży się na sensacyjną grę miejską pod nazwą Duchy Żoliborza–decydujące starcie. W trakcie otwartych spotkań warsztatowych będziemy opracowywać kolejne elementy gry a finalnie przeprowadzimy ją już pod koniec listopada. Będzie więc dużo okazji do wspólnej zabawy, projektowania strojów, rekwizytów, treści i interakcji.

  • 7, 14, 21, 28 / czwartek / 12:30-15:00 / Planszówki 60+
  • Wstęp wolny

Zapraszamy wszystkie osoby 60+, które chcą w miłej atmosferze ćwiczyć pamięć i nawiązywać nowe przyjaźnie przy wspólnej zabawie oraz kubku kawy lub herbaty. Gry planszowe zostały dopasowane pod kątem wspierania sprawności umysłu przez specjalistki ze Stowarzyszenia Rozwiń Się.

  • 8, 15, 22, 29.11 / piątek / 11:00-12:00 Miłograjki dla dzieci 1,5-3
  • Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/66724
  • Warsztat trwa ok 45–55min, podczas których dzieci mają konatkt z takimi instrumentami jak: marakasy, janczary, tamburyno, dzwonki, a także m.in. kalimba, tank drum, lira, ukulele i ocean drum.

Autorskie zajęcia umuzykalniające Miłki Majczyno, łączące elementy zajęć gordonowskich z piosenkami związanymi z porami roku i cyklem życia. Zajęcia rozwijają umiejętność aktywnego słuchania i wrażliwość muzyczną poprzez zapoznawanie maluchów ze znanymi utworami muzyki klasycznej. Podczas MIŁOGRAJEK wykorzystywane są ćwiczenia i zabawy muzyczno-ruchowe przy akompaniamencie skrzypiec, czasem również innych instrumentów. Wesołą i kolorową atmosferę zapewniają rozmaite rekwizyty, m.in. chusta Klanzy, piłki, chustki animacyjne, dzwonki diatoniczne i bum bum rurki, a poszczególne ćwiczenia i piosenki dostosowane są do wieku i etapu rozwoju maluchów. MIŁOGRAJKI kierowane są do starszych maluchów: 1,5-3 lat, ale mogą w nich również uczestniczyć młodsze dzieci przed ukończeniem 1go roku życia. Zajęcia te wymagają aktywnego uczestnictwa opiekunów, opierają się na wspólnych pląsach i nuceniu, a wszystko to w świetnej i wesołej atmosferze.

  • 8, 15, 22, 29.11 / piątek / 12:00-14:00 / Spotkanie z położną
  • Dla osób z Żoliborza wstęp wolny. Reszta – zapisy przez NFZ!

Cześć młode i przyszłe mamy! Zapraszamy Was na spotkania z charyzmatyczna położną – Agnieszką Popławska-Topor, która co piątek, w samo południe, bez tematów tabu i krzty pruderii wprowadzi Was w temat macierzyństwa, a czasem nawet tacierzyństwa! Przez ostatnie miesiące w CLŻ Agnieszka przeprowadziła przez ciąże do szczęśliwego rozwiązania kilkadziesięcioro rodziców.

Chcesz zrobić coś oryginalnego? Przyjdź na warsztaty scrapbookingu, podczas których stworzymy unikalną kartkę pokolorowaną kredkami akwarelowymi! Motywem przewodnim będzie stempel autorstwa znanego artysty Michaela Powella. Podczas zajęć uczestnicy nauczą się technik pracy z akwarelowymi kredkami oraz dowiedzą się, jak w kreatywny sposób wykorzystać stemple do tworzenia oryginalnych projektów. To doskonała okazja, aby rozwijać swoje umiejętności rękodzielnicze i spędzić czas w twórczej atmosferze. Dołącz do nas i stwórz coś wyjątkowego! Czekamy na Ciebie!

Prowadząca: Anastazja – jest pasjonatką scrapbookingu, którym zajmuje się od 15 lat. Przez 3 lata aktywnie prowadziła zajęcia z papierowego rękodzieła, skierowane zarówno do dorosłych, jak i dzieci. W 2016 roku ukończyła kurs Koreańskiej Sztuki Papieru (quilling, poziom 2). Z przyjemnością dzieli się swoją pasją i bogatym doświadczeniem, inspirując innych do twórczej pracy z papierem.”

  • 05.lis / wtorek / 18:00-20:00 / Żoliborskie psychowtorki: „Jak to powiedzieć?” Czyli jak mówić, aby nas usłyszano
  • Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem https://www.strefazajec.pl/course/view/id/67493

Jeżeli zechcesz posłuchać tego, co my wiemy i podzielić się z nami tym, co Ty wiesz, a wszystko to w swobodnej i bezpiecznej atmosferze, serdecznie Cię zapraszamy co drugi wtorek do CLŻ. Słowa mają niezwykłą moc. Mogą budować mosty porozumienia, ale też tworzyć przepaście nieporozumień. Potrafią dodawać sił i inspirować, ale mogą również ranić i pozostawiać trwałe ślady. Nawet jeśli jesteśmy uzbrojeni w asertywność i pewność siebie, zdarza się, że napotykamy na trudności w porozumieniu się. Na spotkaniu zgłębimy więc, jak to, co mówimy, oraz sposób, w jaki to robimy, wpływa na nas samych i na innych. Porozmawiamy o sztuce skutecznej i przyjaznej komunikacji. Zastanowimy się, jak unikać pułapek komunikacyjnych, jak świadomie dobierać słowa oraz jak wyrażać siebie w sposób, który umożliwia pełne zrozumienie i budowanie bardziej autentycznych relacji.

Halo aktywni i świadomi Rodzice! A w szczególności rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 396 przy ul. Anny German. Zapraszamy Was na warsztaty, które pomogą lepiej zrozumieć współczesne tendencje wychowawcze i wspólnie zastanowić się nad codziennymi wyzwaniami w wychowaniu dzieci. Kto organizuje warsztaty? Warsztaty są naszą sąsiedzką inicjatywą!

  • Do współpracy zapraszamy Magdalenę Leczkowską – eksperta programowego Instytutu Educare.
  • Projekt realizowany jest we współpracy z Centrum Lokalne Żoliborz (CLŻ).
  • Projekt realizowany w ramach programu Inicjatywy Sąsiedzkie, finansowanego ze środków m.st. Warszawa. Realizatorem programu jest Fundacja Stocznia.

Dlaczego warto wziąć udział? Nie szukamy szybkich rozwiązań, lecz staramy się zrozumieć różne perspektywy. Wartością warsztatów jest poznanie się, wymiana doświadczeń i pogłębiona dyskusja na tematy wychowania.

Weź udział w terenowej grze miejskiej zawierającej elementy pochodów i gry na orientację. Rozwiąż zadania i zagadki o ptakach i innych zwierzętach mieszkających w Twojej okolicy wygraj wiedzę i atrakcyjne nagrody. Poznaj innych ludzi zainteresowanych przyrodą i przyrodę z innej strony baw się z nami dobrze!

  • 09.lis / sobota / 13:00-18:00 / Żoliborskie RPGranie – Świat Dysku z Szymonem
  • Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem https://www.strefazajec.pl/course/view/id/67505

Co by było, gdyby się okazało, że świat jest ogromnym dyskiem, opartym na czterech olbrzymich słoniach, stojących na gargantuicznym wiecznym żółwiu A’Tuinie, dryfującym przez kosmos? Przekonajmy się… Witajcie w Świecie Dysku, a dokładniej w jednej z jego metropolii – Ankh-Morpork. Poeci próbowali opisać Ankh-Morpork. Bez sukcesów. Może z powodu niepojętej, gorliwej żywotności miasta, a może dlatego, że miasto z milionem mieszkańców i bez żadnej kanalizacji jest zbyt mało subtelne dla poetów, którzy preferują żonkile i trudno im się dziwić. Dlatego powiedzmy tylko, że Ankh-Morpork jest tak pełne życia jak dojrzewający ser w upalny dzień, głośne jak klątwa w katedrze, jaskrawe jak plama oleju, barwne jak siniak i szumiące od działalności, interesów, ruchu i czystej, rozbuchanej aktywności niczym zdechły pies na kopcu termitów. W imieniu Mistrza Gry – Szymona zapraszamy na przygodę w tym ciekawym mieście. W Świat Dysku RPG śmiałków czeka rozgrywka jako dumni i rzetelni stróże prawa na usługach Straży Miejskiej!

  • 12.lis / wtorek / 12:00-15:00 / Warsztaty kolażu dla mam z dziećmi 0-2
  • Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Zapraszamy na warsztaty kolażu skierowane do mam z małymi dziećmi (do 2 lat). Jeśli chciałabyś w spokojnej i luźnej atmosferze wyżyć się twórczo, spotkać się z innymi mamami, wymienić doświadczenia, napić kawy lub herbaty – te warsztaty są dla Ciebie. Bez pośpiechu, w przestrzeni Centrum Lokalnego Żoliborz, będziemy wycinać, rwać, kleić – i nawzajem pomagać sobie w skończeniu prac oraz opiece nad bobasami. Kolaż jest wdzięczną techniką, nie wymaga specjalnych umiejętności plastycznych ani długich godzin pracy, dzięki czemu idealnie sprawdzi się na naszych warsztatach. CLŻ posiada kącik dla dzieci z matą i zabawkami, w toalecie znajduje się przewijak, w kuchni można podgrzać mleko. To idealna przestrzeń na spotkanie dla mam z maluchami. Prowadząca: Martyna Leszek-Pawłoska – Absolwentka Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. Zajmuje się grafiką użytkową, w tym projektowaniem opakowań, identyfikacji wizualnych oraz okładek książek. Prywatnie mama Tosi i Poli.

Tym razem warsztaty jogi kundalini poświęcimy uwalnianiu stresu. Zrobimy kriję – zestaw asan – która usprawni pracę nadnerczy, a po relaksie medytację wzmacniającą efekty ćwiczeń. W czasie całego warsztatu będziemy się skupiać na oddechu, który jest nieocenionym lekarstwem na stres. Do zobaczenia na macie!

O prowadzącej: Agata Strukow – nauczycielka kundalini jogi (jej duchowe imię Kamal Teja) i jogi hormonalnej. Swoją przygodę z jogą zaczynała od hatha jogi, ale to kundalini joga skradła jej serce na tyle, że postanowiła stanąć z drugiej strony maty i dzielić się swoim doświadczeniem. Z zawodu jest lekarzem i bardzo ją cieszy, że współczesna nauka (biologia, psychologia, medycyna, fizyka kwantowa) potwierdza wiele doświadczeń przekazywanych przez joginów.

  • 14.lis czwartek 18:00-20:00 Czytanie i gadanie na Żoli – Wspólne sąsiedzkie spotkania czytelnicze: “Strefa zgniotu”
  • Wstęp wolny

Uwielbiasz czytać książki? A może wcale nie lub nigdy nie masz na to czasu? Trudno znaleźć dobrą lekturę, chwilę spokoju, ciszę w domu? Bez względu na to, czy ostatnią książkę przeczytał_ś wczoraj, czy kilka lat temu wpadnij na sąsiedzkie spotkania czytelnicze w Centrum Lokalnym Żoliborz. Nie musisz być przygotowan_, czytać całej książki przed spotkaniem. Co więcej nie musisz w ogóle nic czytać przed spotkaniem. Będziemy to robić wspólnie – na miejscu! W przyjacielskiej atmosferze przyjrzymy się wybranym fragmentom i pogadamy o nich. Co nam zrobiły w środeczku? Czy nam się podobały, czy nie? Co nam się w nich podobało? Albo po prostu będziemy czerpać ze wspólnego czytania i spędzania czasu. Na spotkaniu przeczytamy fragmenty książki “Strefa zgniotu” Elizy Kąckiej. W osobnym poście umieścimy fragmenty, które będą wydrukowane i dostępne również na spotkaniu. Można je przeczytać wcześniej, ale będziemy je czytać również na miejscu wspólnie, więc nie jest to konieczne dla uczestnictwa. Można przyjść na chwilę, wpaść na dłużej lub zajść tylko na herbatkę. 🙂

***
Realizacja w ramach projektu „Wespół na Żoli” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Edycja 2024.”

  • 15.lis / piątek / 18:00-19:30 / Żoliborzanie Piszą #6. Dla dzieci: Spotkanie autorskie z Łukaszem Knyziakiem
  • Wstęp wolny

Kolejne spotkanie z cyklu „Żoliborzanie piszą” tym razem z Łukaszem Zygmuntem Knyziakiem – autorem książek dla dzieci. Na spotkaniu, autor opowie, jak zaczęła się jego przygoda z pisaniem. Przeczyta fragment „Baśni o Jasiu i Francesce”, od której wszystko się zaczęło. Poruszy ciekawostki związane z ilustracjami w jego książeczkach i opowie, jak wygląda proces samodzielnego wydania własnej książki, zachęcając przy tym dzieci do wiary we własne marzenia, nawet jeśli wydają się nie do osiągnięcia. Zapraszamy mamy i tatusiów z pociechami 5+. „Żoliborzanie piszą”, to cykl spotkań z osobami z naszej dzielnicy, które zajmują się pisarstwem, zarówno profesjonalnie, jak i dopiero stawiając swoje pierwsze kroki. Zaprasza mieszkanka Żoliborza – Sabina Mazur.

  • 16.lis / sobota / 11:00–13:00 / Szkoła od podstaw: warsztaty Współczesna Pedagogika
  • Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem https://www.strefazajec.pl/course/view/id/67507

Halo aktywni i świadomi Rodzice! A w szczególności rodzice uczniów Szkoły Podstawowej nr 396 przy ul. Anny German. Zapraszamy Was na warsztaty, które pomogą lepiej zrozumieć współczesne tendencje wychowawcze i wspólnie zastanowić się nad codziennymi wyzwaniami w wychowaniu dzieci.  Kto organizuje warsztaty? Warsztaty są naszą sąsiedzką inicjatywą!

  • Do współpracy zapraszamy Magdalenę Leczkowską – eksperta programowego Instytutu Educare.
  • Projekt realizowany jest we współpracy z Centrum Lokalne Żoliborz (CLŻ).
  • Projekt realizowany w ramach programu Inicjatywy Sąsiedzkie, finansowanego ze środków m.st. Warszawa. Realizatorem programu jest Fundacja Stocznia.

Dlaczego warto wziąć udział? Nie szukamy szybkich rozwiązań, lecz staramy się zrozumieć różne perspektywy. Wartością warsztatów jest poznanie się, wymiana doświadczeń i pogłębiona dyskusja na tematy wychowania.

  • 16.lis / sobota / 13:00-16:00 / Budujemy ogród deszczowy, czyli warsztat małej retencji wody o namacalnym efekcie
  • Wstęp wolny

Na warsztacie z małej retencji dowiesz się czym jest retencja, błękitno-zielona infrastruktura, czemu warto się tym zająć oraz jak powinny wyglądać najprostsze i najpopularniejsze elementy, czyli ogród (niecka) retencyjna i skrzynia lub beczka. Warsztat połączony z wykonaniem niecki retencyjnej przy Centrum Lokalnym Żoliborz. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat budowania ogrodów deszczowych w mieście, a przy okazji mieć realny wpływ na wygląd okolicy CLŻ, to wpadaj śmiało!

  • 16.lis / sobota / 16:00-18:00 / Integracja i wymiana nasion pomiędzy opiekunami i wolontariuszami ogrodów społecznych w Warszawie
  • Wstęp wolny

W zeszłych miesiącach spacerowaliśmy dużo po ogrodach społecznych Warszawy, poznaliśmy wolontariuszy, wolontariuszki, opiekunki i opiekunów ogrodów. I tak sobie pomyśleliśmy (powiedzieliśmy i napisaliśmy)…. A może tak spotkać się w większym gronie ze wszystkimi, porozmawiać, zintegrować, wymienić się nasionami? Zróbmy to! Działasz w jednym z ogrodów społecznych? Chcesz poznać inne osoby, które bawią się w ten sam sposób? Spotkajmy się i zainspirujmy od siebie nawzajem!

  • 19.lis / wtorek / 18:00-20:00 / Żoliborskie psychowtorki: „Nie” to odpowiedź pełnym zdaniem, czyli sztuka asertywności
  • Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Jeżeli zechcesz posłuchać tego, co my wiemy i podzielić się z nami tym, co Ty wiesz, a wszystko to w swobodnej i bezpiecznej atmosferze, serdecznie Cię zapraszamy co drugi wtorek do CLŻ. Umiejętność asertywnego wyrażania siebie to sztuka, która wymaga odwagi, samoświadomości i troski o wzajemną akceptację odrębności. W związku z czym na spotkaniu skoncentrujemy się na kluczowych aspektach wyznaczania granic w relacjach międzyludzkich. Nauczymy się, jak wyrażać swoje potrzeby i przekonania. Omówimy, jak mówić „nie” w sposób, który jest stanowczy, ale nie raniący. Jednocześnie jak lepiej rozumieć i akceptować odmowy ze strony innych, jak rozpoznać i uszanować granice innych. Spotkanie będzie przestrzenią do refleksji nad tym, jak asertywność wpływa na jakość naszych relacji oraz jak może stać się narzędziem budowania autentycznych, opartych na wzajemnym szacunku więzi.

  • 21.lis / czwartek / 17:30-19:30 / Warsztaty Scrapbookingu: Pudełko na prezent ozdobione kwiatami w technice Quilling
  • Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Znasz Quilling? apraszamy na warsztaty scrapbookingu, na których stworzymy wyjątkowe pudełko na prezent ozdobione kwiatami wykonanymi właśnie w tej technice! Podczas zajęć nauczysz się, jak za pomocą cienkich pasków papieru formować przepiękne kwiaty i kompozycje, które idealnie ozdobią twoje pudełko. To świetna okazja, aby poszerzyć swoje umiejętności, zrelaksować się w twórczej atmosferze i przygotować oryginalny upominek dla bliskiej osoby. Dołącz do nas i stwórz coś wyjątkowego! Czekamy na Ciebie!

  • 22.lis / piątek / 18:00-19:30 / Zajęcia z projektowania 3d w Fusion 360
  • Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Masz drukarkę 3d ale nie możesz się przekonać do projektowania własnych modeli? A może masz pomysł na szafkę i chcesz zobaczyć jak by wyglądała w wybranych kolorach? Tym i innym problemom można łatwo zaradzić, jeśli nauczymy się projektować modele 3d – niezależnie od tego czy coś z nimi dodatkowo zrobimy. Na tych zajęciach poznamy podstawy programu Fusion 360 – jest to prawdziwy kombajn, z którego da się wycisnąć bardzo wiele, ale niekiedy trudno przejść przed podstawy bez zrażania się do modelowania. Nie będziemy wchodzić w zaawansowane funkcje, skupimy się za to na prostych operacjach, tak aby każde z Was mogło potem bez większego problemu stworzyć własne modele. Zajęcia przeznaczone są dla osób w wieku 16+ które posługują się językiem angielskim i sprawnie obsługują komputer.

Będziemy rozmawiać po polsku, ale interfejs programu jest po angielsku, także jego znajomość może się przydać. Na zajęcia każdy uczestnik przychodzi z własnym laptopem. Myszka nie jest wymagana, ale może pomóc jeśli ktoś lubi jej używać. Przed przyjściem na zajęcia na laptopie należy zainstalować program Fusion 360. Aby to zrobić, ze strony https://www.autodesk.com/products/fusion-360/personal wybierz opcję pobrania programu dla użytku osobistego. Jest obowiązkowa rejestracja, ale nie ma obowiązku podawania danych karty ani dokonywania żadnych opłat.

Na początku zajęć każdy uczestnik musi być w stanie załadować program na swoim urządzeniu. W przypadku problemów możemy spróbować rozwiązać je przed zajęciami (polecam wtedy przyjść min 30min wcześniej) – ale z początkiem zajęć przechodzimy od razu do sedna. W przypadku problemów z uruchomieniem lub wydajnością sprzętu będzie można zostać i obejrzeć jak inni radzą sobie z wyzwaniem 🙂

  • 23.lis / sobota / 11:00-13:00 / Wymiana puzzli
  • Wstęp wolny

Znudziły Ci się puzzle, które masz w domu? Masz ochotę na nowe, ale nie chcesz co chwila kupować? Chcesz spotkać braci i siostry w układaniu? Przyjdź na wymianę puzzli! Rozkładamy puzzle na stolikach i wymieniamy pudełko za pudełko! Nie trzeba się zapisywać i anonsować przyjścia. Kawa, herbata i ciastka czekają na miejscu. Pamiętajcie, że w naszej przestrzeni nie ma możliwości sprzedaży. Interesuje nas tylko barter lub oddaż! Jak to się zaczęło? Zdaniem wielu w układaniu puzzli najprzyjemniejszy jest proces układania. Gdy obraz jest ułożony – tracimy zainteresowanie i szukamy nowego. A wy co robicie z puzzlami, gdy je ułożycie? Pewnie trochę zawadzają, co? Dlatego w odpowiedzi na głosy zainteresowanych sąsiadka Karolina zaproponowała nam spotkanie z wymianą i tak oto narodził się comiesięczny cykl, w którym możecie przynieść swoje puzzle i wymienić na inne.

  • 23.lis / sobota / 10:00-12:00 / Biodróż po Sadach Zoliborskich z Michałem Książkiem
  • Wstęp wolny

Biodróż wychodzi z założenia, że w miastach wszędzie obok Homo sapiens żyją jacyś mali Inni, którzy zasługują na uwagę czyli na świadome sąsiedztwo. Czasem, żeby ich dostrzec potrzebujemy lupy powiększającej, czasem lupy pomniejszającej. Innym znów razem zwyczajnej wrażliwości i uważności. Kiedy się to już uda, spędzamy godzinę w jednym miejscu przeżywając różne rodzaje zdziwień i zachwytów (np. zachwyt lipowy albo glebowy). Czas trwania biodróży – do 2 godzin. Adresaci: ten rodzaj wycieczki dedykowany jest dzieciom, dorosłym i seniorom. Miejsce akcji: pójdziemy gdzie nas oczy poniosą, ale nie za daleko. Raczej do jakiegoś „tutaj” niż odległego „tam”. Cały spacer czasem odbywa się na przestrzeni 100 m, pod jednym drzewem. Prowadzący: Michał Książek polski poeta, reportażysta, kulturoznawca, inżynier leśnik i ornitolog.


Realizacja w ramach projektu „”Ogród przyjazny życiu””. Projekt jest realizowany w ramach Funduszu Edukacji Ekologicznej we współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy i Staromiejskim Domem Kultury. Projekt jest zgodny z dokumentem m. st. Warszawy „Zielona Wizja Warszawy”: https://eko.um.warszawa.pl/-/zielona-wizja-warszawy”

  • 23.lis / sobota / 14:30-17:30 / Gramy w Blood on the Clocktower, czyli w Mafię na sterydach! #4
  • Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Miłośnikom gier dedukcyjnych i psychologicznych zapewne nie trzeba przedstawiać znanej na całym świecie Mafii. Blood on the Clocktower to wariacja na temat tradycyjnej formuły – każdy gracz ma unikalną rolę, nikt nie odpada, a nad rozgrywką czuwa enigmatyczny Narrator. Zapraszamy wszystkich, którzy chcą spróbować sił w sztuce blefu i obserwacji, a klimat grozy jest im niestraszny. Rozgrywka odbędzie się po polsku w grupie do 10 osób. Wcześniejsza znajomość gry nie jest wymagana, zasady zostaną wytłumaczone przed rozpoczęciem zabawy.

  • 26.lis / wtorek / 18:00-19:30 / Klub Podróżnika Żoliborzanie Odkrywają Świat: Wietnam i Tajwan – slajdowisko
  • Wstęp wolny

„Żoliborzanie odkrywają świat”, to cykl dedykowany, zarówno miłośnikom wakacyjnych wojaży, jak i globtroterom.
Podczas każdego ze spotkań wybierzemy się w inny zakątek naszego kraju, kontynentu lub wypłyniemy na szerokie wody świata. Porozmawiamy o społeczeństwie, kulturze, zabytkach, kuchni oraz ciekawostkach dotyczących omawianych miejsc. Tym razem zapraszamy na wielką, azjatycką przygodę. Jeśli chcesz podzielić się z nami swoimi doświadczeniami z ciekawych wypraw – napisz do Klaudii, a my zorganizujemy Twoją prelekcję. Spotykamy się w każdy ostatni wtorek miesiąca. Czekamy na Wasze wiadomości: klaudia.ziemianska@wp.pl. Do zobaczenia na szlaku! Organizatorzy wydarzenia: Klaudia Ziemiańska i Centrum Lokalne Żoliborz.

  • 29.lis / piątek / 16:00-19:30 / Darmowe naprawy z drukarki 3D
  • Wstęp wolny

Masz popsutą lampkę, odkurzacz, parasolkę, wiatrak, skrzynkę do narzędzi albo biżuterii, rower, wózek, maszynę do pisania, statyw, ekspres do kawy, klawiaturę, krzesło, albo cokolwiek innego, do czego trudno znaleźć części zastępcze? Przynieść je do Maćka, a on od ręki zaprojektuje i wydrukuje to, co będzie potrzebne. Masz coś innego, co można by łatwo ulepszyć, ale nie możesz samemu wyprodukować poprawki? Przynieś swój przedmiot – może też uda się coś do niego wydrukować. Naprawy będą dostępne tylko dla tych przedmiotów, które da się naprawić albo ulepszyć z pomocą druku 3D. Nie masz pewności czy w Twoim przypadku będzie to możliwe? Wpadnij ze swoim problemem i zobaczymy co da się zrobić. Nie prowadzimy zapisów godzinowych. Wystarczy pojawić się z usterką podczas dyżuru. Jeśli naprawa będzie wymagała druku, który będzie potrzebował więcej czasu może nie być możliwości jego wykonania, bądź odbiór będzie możliwy w ciągu kolejnych kilku dni u animatorów w godzianch pracy CLŻ.

  • 30.lis / sobota / 11:00-14:00 / Śniadanie Liściopadowe, tym razem wegańskie
  • Wstęp wolny

Myśląc, co by tu zjeść na śniadanie w LISTOPADZIE, nieprzypadkowo wpadliśmy na pomysł, że przecież LIŚCIE. Co prawdza na drzewach jest już coraz bardziej późno, ale na półkach sklepów na pewno znajdzie się coś zielonego. A zatem w tym miesiącu zapraszamy na sąsiedzkie śniadanie wegańskie. Przynieś coś, co lubisz, lub weź ze sobą składniki, a razem coś zgotujemy.

  • 30.lis / sobota / 17:00-19:00 / Impro z teatrem Piętro 2.5 – „A plan jest taki…” – heist improwizowany
  • Wstęp wolny

PIĘTRO 2.5 zaprasza na A PLAN JEST TAKI… HEIST IMPROWIZOWANY! Na Twoich oczach zrodzi się historia w klimacie filmowego heistu*. Misternie zaplanowane intrygi, dopracowane w najmniejszych szczegółach włamania, nieoczywiste sojusze i nagłe zwroty akcji – nie będzie nawet chwili na nudę! Kto, co, skąd i w jaki szalony sposób ukradnie? Tego dowiemy się razem z Wami, bo bohaterowie i fabuła powstaną już podczas spektaklu na bazie inspiracji od publiczności. Jedyna pewna rzecz to zaskoczenie!

* Heist – podgatunek filmu kryminalnego opowiadający o grupie ludzi, którzy próbują coś ukraść. Skupia się na planowaniu i przeprowadzeniu kradzieży oraz ucieczce z miejsca przestępstwa. Charakteryzuje się złożoną fabułą i wieloma zwrotami akcji (na podstawie: Wikipedia.org).

Może Cię również zainteresować…