Kwiecień w Centrum Lokalnym Żoliborz

2024-03-21
  • każda środa / 12:00-14:00 Otwarte spotkania z rękodziełem
  • Wstęp wolny

Szydełkujesz? Robisz na drutach? Haftujesz? Szyjesz? A może nie umiesz, ale chcesz się nauczyć? Zapraszamy na otwarte spotkania z rękodziełem! Będziemy wspólnie tworzyć, a przy tym rozmawiać, pić herbatę i dzielić się twórczymi umiejętnościami. Jeśli zalegają Ci w domu włóczki/niteczki/tkaniny lub inne materiały – przynieś, a wspólnie wymyślimy, jak je wykorzystać.

  • każda środa / 14:00-17:00 / Spontaniczna Pracownia Plastyczna 
  • Wstęp wolny

Z inicjatywy naszych utalentowanych seniorek Zosi, Uli, Eli uwalniamy przestrzeń CLŻ na spontaniczną działalność plastyczną! Przynieś swoje ulubione materiały (kredki, węgiel, papier lub podobrazie). Zapewniamy sztalugi i wspaniałą atmosferę przy kawie i herbacie. Tworzymy międzypokoleniową grupę artystyczną. Mile widziane osoby w każdym wieku!

  • każda środa / 16:00-18:00 / Ochotnicy ogrodnicy
  • Wstęp wolny

Zaangażuj się w budowanie ogrodu społecznego przy CLŻ! Wspólnie planujemy nasadzenia i zbieramy plony! Przy okazji zdobywając nowe kompetencje i budząc fantastyczne relacje w otoczeniu zieleni!

  • każda środa / 17:30-20:00 / Środowo Planszowo
  • Wstęp wolny

Jeśli w 5 sekund zgadniesz kim są tajniacy, którzy zdołali wsiąść do pociągu wyprzedzając pędzące żółwie i omijając eksplodujące kotki, to znaczy, że to spotkanie jest dla Ciebie! Zapraszamy co środę na planszówki do Centrum Lokalnego Żoliborz. Bierzcie znajomych, nasza bogata kolekcja tytułów (także tych ukrytych w opisie😉) już na Was czeka! Można dołączyć w każdej chwili.

  • każdy czwartek / 12:30-15:00 / Planszówki 60+
  • Wstęp wolny

Zapraszamy wszystkie osoby 60+, które chcą w miłej atmosferze ćwiczyć pamięć i nawiązywać nowe przyjaźnie przy wspólnej zabawie oraz kubku kawy lub herbaty. Gry planszowe zostały dopasowane pod kątem wspierania sprawności umysłu przez specjalistki ze Stowarzyszenia Rozwiń Się.

  • każdy czwartek / 16:00-18:30 / Szycie i tycie – pogotowie krawieckie i foodsharingowe / czyli ubrania i obiad z odzysku / upcykling przy jedzeniu
  • Wstęp wolny

Zapraszamy na spotkania upcyklingowe, na których ratujemy i przerabiamy stare ubrania oraz robimy przepyszne dania z odratowanych przez Anię i Marka produktów. Nie marnujemy! Wszystko wykorzystujemy!

  • każdy piątek / 12:00-14:00 / Spotkanie z położną
  • Wstęp wolny dla osób z Żoliborza, pozostałe w ramach NFZ

Cześć młode i przyszłe mamy!  Zapraszamy Was na spotkania z charyzmatyczna położną – Agnieszką Popławska-Topor, która co piątek, w samo południe, bez tematów tabu i krzty pruderii wprowadzi Was w temat macierzyństwa, a czasem nawet tacierzyństwa! Przez ostatnie miesiące w CLŻ Agnieszka przeprowadziła przez ciąże do szczęśliwego rozwiązania kilkadziesięcioro rodziców.

O prowadzącej: Agnieszka Popławska-Topor pracuje jako położna od ponad dwóch dekad. Swoje doświadczenie zawodowe zdobywała pracując w szpitalach na sali porodowej, w położnictwie i na oddziale noworodków. Od kilku lat pracuje jako położna środowiskowa w Centrum Medycznym CMP przy ul. Elbląskiej 14. W swojej pracy spotyka się z osobami w ciąży w ramach edukacji przedporodowej oraz odwiedza je w domu jak już Maluszki przyjdą na świat. Prywatnie jest niedoskonałą mamą dwóch szalonych, inteligentnych, troskliwych i jakże kochanych nastolatków.

  • 2.04 / wtorek / 18:00-19:30 / Sztuka dobrostanu – ruch, oddech, relaks: Nawodnienie – podstawa zdrowia i dobrego samopoczucia
  • Zapisy poprzez StrefaZajec.pl na 10 dni przed warsztatami: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/57006

Składamy się z wody w ok 70%. a woda jest podstawową życiodajną substancją.Wszystkie istotne procesy biochemiczne zachodzące w ludzkim organizmie mają miejsce w środowisku płynnym, a stan płynów ustrojowych w znacznej mierze jest uzależniony od ilości i jakości wody w nas. Mówi się, że ODPOWIEDNIE nawodnienie rozwiązuje większość zdrowotnych problemów, a dobrej jakości woda TO PODSTAWA PROFILAKTYKI ZDROWIA. Doświadcz jak odpowiednie nawodnienie zmieni jakość Twojego życia – Twoje samopoczucie, cerę, metabolizm i zdrowie.

Program:

  • Dlaczego woda jest tak ważna dla zdrowia i samopoczucia?
  • Woda a wydalanie toksyn
  • Woda a alergie
  • Woda a bóle głowy i migreny
  • Woda a stres
  • Woda a pamięć i koncentracja
  • Skóra i anty-aging
  • Odwodnienie – jak to wpływa na układy organizmu?
  • Czy wiesz co pijesz?
  • Jak pić wodę? Ile, kiedy, w jakiej temperaturze i jaką?
  • Prozdrowotne rytuały / nawyki dotyczące nawodnienia

O prowadzącej:  Sylwia Magdalena Buczak ze Sztuki Dobrostanu. Trenerka dobrostanu, instruktorka relaksacji, technik oddechowych, jogi, pilates core oraz zdrowego kręgosłupa. Arteterapeutka i Aromacoach. Prowadzi zajęcia i warsztaty z naturalnych sposobów przywracania równowagi psychofizycznej i osiągania dobrostanu. Wspiera w poprawie jakości życia, zdrowia, redukcji stresu i odkrywaniu pełni swojego potencjału. Wszechstronnie korzysta z technik pracy z ciałem, technik relaksacyjnych, technik oddechowych, aromaterapii, Ajurwedy i arteterapii tworząc autorskie projekty.

www.sztukadobrostanu.pl 
www.facebook.com/SztukaDobrostanu

  • 5.04 / piątek / 17:00-20:00 / Spotkania Sprawczości
  • Zapisy przez formularz

Nadchodzi kolejne Spotkanie Sprawczości! Tym razem spotkanie poprowadzi Aleksandra Woźniak – konsultantka biznesu, strateżka, ekspertka edukacyjna, mentorka młodzieży i podcasterka, która w części dialogowej i warsztatowej spotkania przybliży nam temat porażek. „Zastanawiałeś_aś się kiedyś dlaczego niektórzy ludzie przechodzą niezłomni przez trudy życia, a innych zmiata z planszy przy pierwszym niepowodzeniu? Co takiego mają w sobie te osoby, które czerpią siłę i moc z przeżytych porażek? Wiesz, że takiej postawy możesz się nauczyć i dołączyć do grona otwartych umysłów? 💡

Zapraszam Cię na spotkanie, które połączy formę wykładu, dyskusji i warsztatu. Podczas spotkania poznasz m.in. koncepcję growth mindset oraz fix mindset, popracujesz nad swoimi przekonaniami i poznasz metody radzenia sobie z niepowodzeniami w konstruktywny i rozwojowy sposób. Obiecuję, że wyjdziesz z tego spotkania z praktycznym narzędziem do samorozwoju, które zaprocentuje w Twoim codziennym życiu.” – tak o nadchodzącym Spotkaniu Sprawczości mówi nasza wyjątkowa gościni! 🌟

Spotkania sprawczości, to cykl wydarzeń poświęconych tematyce szerokorozumianej sprawczości dla każdego, kto jest otwarty na dialog, wymianę doświadczeń i interesuje się Edukacją Sprawczości! Ich celem jest wymiana doświadczeń oraz wypracowywanie wspólnych rozwiązań, wspólnie z osobą ekspercką. Zaprasza Fundacja Start-ED. „Wydarzenie ma na celu nie tylko wzmacnianie poczucia własnej sprawczości, ale także tworzenie przestrzeni do wymiany osobistych doświadczeń. Wiemy jak ważna dla młodych jest możliwość współdzielenia wyzwań w grupie rówieśniczej” – mówi Zofia Dorożalska, prezeska Fundacji Start-ED.

Organizator: Fundacja Start-ED

  • 6.04 / sobota / 12:00-14:00 / Wymiana puzzli
  • Wstęp wolny

Masz w domu puzzle, które zostały już kilka razy ułożone, przydałyby się nowe, a nie ma na półce tyle miejsca, żeby kolekcjonować wsyzstkie? Rozumiemy ten ból! Wpadaj do nas na wymianę! Rozkładamy puzzle na stolikach i wymieniamy pudełko za pudełko!

Zapraszamy na praktykę kundalini jogi z Kamal Teja  – Kundalini Joga w całości poświęconą prawidłowemu oddychaniu. Oddech jest czynnością oczywistą, jednak większość z nas wykonuje go nieprawidłowo. Dlaczego? Jak wrócić do prawidłowego toru oddychania i dlaczego warto to zrobić? Jakie praktyki wspierają prawidłowe oddychanie? O tym wszystkim będziemy mówić na warsztacie i będziemy praktykować świadomy oddech. Z kim się widzimy na macie?

O prowadzącej: Agata Strukow – nauczycielka kundalini jogi (jej duchowe imię Kamal Teja) i jogi hormonalnej. Swoją przygodę z jogą zaczynała od hatha jogi, ale to kundalini joga skradła jej serce na tyle, że postanowiła stanąć z drugiej strony maty i dzielić się swoim doświadczeniem. Z zawodu jest lekarzem i bardzo ją cieszy, że współczesna nauka (biologia, psychologia, medycyna, fizyka kwantowa) potwierdza wiele doświadczeń przekazywanych przez joginów.

  • 11.04 / czwartek / 17:00-20:00 / Turniej gry w SCRABBLE
  • Zapisy pod numerem: 517 161 789

Z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Scrabble wzywamy was na pojedynek na słowa! Gramy w Scrabble tak długo aż zostanie tylko jedno z nas! CWYCAZZIĘ STADIENO GDERNAO

  • 13.04 / sobota / 11:00-15:00 / Piknik „Żyj wolniej”
  • Wstęp na wydarzenie jest darmowy. Zachęcamy do przyniesienia własnych koców.

Celem wydarzenia jest szerzenie wiedzy na temat coraz częściej występującego lęku przed wykluczeniem. Według statystyk aż 94% osób w wieku 15-19 lat doświadcza FOMO (z ang. fear of missing out), czyli strachu przed odrzuceniem – zwłaszcza przez rówieśników. Nasz piknik ma pomóc zwolnić i odpocząć od stresu wywoływanego przez media społecznościowe oraz ciągłego podążania za tłumem. Na pikniku będzie można zrelaksować się na leżakach i kocach, zjeść coś smacznego z kawiarenki pełnej domowych wypieków. Nie zabraknie ciast dla osób z alergiami lub nietolerancjami pokarmowymi! Odbędą się również zajęcia z robienia origami, modelowania balonów i tworzenia bransoletek z muliny lub koralików. Dla osób, które chcą sprawdzić swoją wiedzę ogólną – quiz ze słodkimi nagrodami. O godzinie 11.30 i 14.00 odbędą się dwudziestominutowe wykłady o FOMO, jego objawach i wpływie na nasze życie.

O nas: Jesteśmy grupą uczennic z XXII Liceum Ogólnokształcącego im. José Marti w Warszawie i prowadzimy projekt „Żyj wolniej” w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Od lutego prowadzimy warsztaty w szkołach podstawowych, gdzie wyjaśniamy czym jest FOMO, jak się przed nim bronić oraz jak sobie z nim radzić.
W skład naszego zespołu wchodzą: Amelia, Antonina, trzy Aleksandry i Natalia.

  • 14.04 / niedziela / 18:00-20:30 / Odnaleźć się we Wszechkryzysie. Warsztat zagubionych aktywistek_ów
  • Zapisy przez formularz: https://forms.gle/7W3fzByJNmFX5GXU6
  • Kontakt: grupa.postaktywistki@proton.me

Cykl spotkań dla post-aktywistycznej społeczności, osób przytłoczonych i zagubionych wielością kryzysów na świecie. Kierowany szczególnie do tych, które_którzy szukają swojej roli w walce o lepszy świat. Warsztaty nakierowane na bycie blisko tego co trudne i ważne, wspólna przestrzeń do pracowania nad regeneratywnym podejściem do zaangażowania. Spotkania dla osób do 26 roku życia. Bullshit-free space z otwartością na wszystkie kontrowersyjne, nieładne kawałki, na przeżywanie i odkrywanie tego co schowane głęboko.

Aromaterapia – rola zapachu i zmysłu węchu: czym są i jak działają olejki eteryczne / rola olejków eterycznych w dbaniu o równowagę psychofizyczną / jak bezpiecznie używać czystych esencji roślinnych / praktyka uważności zmysłowej / Self Care z użyciem olejków. Praktyka wspierająca dobrostan.

O prowadzącej: Sylwia Magdalena Buczak ze Sztuki Dobrostanu. Trenerka dobrostanu, instruktorka relaksacji, technik oddechowych, jogi, pilates core oraz zdrowego kręgosłupa. Arteterapeutka i Aromacoach. Prowadzi zajęcia i warsztaty z naturalnych sposobów przywracania równowagi psychofizycznej i osiągania dobrostanu. Wspiera w poprawie jakości życia, zdrowia, redukcji stresu i odkrywaniu pełni swojego potencjału.
Wszechstronnie korzysta z technik pracy z ciałem, technik relaksacyjnych, technik oddechowych, aromaterapii, Ajurwedy i arteterapii tworząc autorskie projekty.

Warsztat łączący taniec i świadomość ciała z artystycznym wyrażaniem siebie” „Ideą spotkania jest poczucie swojego ciała, jego naturalnej potrzeby ruchu oraz bliskości, puszczenie napięć i ocen, a tym samym zwiększenie uważności na bycie tu i teraz. Na zajęciach dotkniemy podłogi, poczujemy energię przyciągania, doświadczymy wolności i spokoju, odkryjemy potrzebę podążania za własnym ciałem. Relaks i endorfiny, a także czułość i delikatność, które w nas zagoszczą, rozgrzeją nasze wnętrza. Dźwięk będzie tu ważnym elementem, tak samo jak bezgłos. Ciało. Oddech. Dotyk. Poczucie i potrzeba samotności. Chęć dania siebie innym, chęć opuszczenia innych. Wolność. By rozgościć się w swojej kreacji i wyrazić emocje, stworzymy istotę/przestrzeń/instalację, która mentalnie stanie się naszą przewodniczką. Zajęcia będą prowadzone w oparciu o poczucie przestrzeni i kontakt z własnym ciałem. Pojawią się elementy aktorskie, praca z dźwiękiem, ruchem, ciszą, a także przestrzeń do artystycznego wyrażania siebie. Wystarczy tylko otwartość i swobodny strój.

O sobie: Jolanta Rosa – Jestem aktorką, autorką projektów teatralnych, performance, krótkich form literackich, a także warsztatów artystycznych nastawionych na doświadczanie siebie poprzez ciało i głos. Stworzyłam m.in. choreografię łączącą kobiety z niepełnosprawnością i pełnosprawne, na Rynku we Wrocławiu symbolicznie „prułam halki”, a w Ogrodzie Powszechnym przy Teatrze Powszechnym w Warszawie wykreowałam performance taneczny, będący głosem wolności twórczej. Byłam również zaangażowana w projekt Kampanii “Bez nienawiści” w zakładzie poprawczym dla chłopców, gdzie – łącząc elementy teatru i ruchu, współprowadziłam warsztaty antydyskryminacyjne.

Wyrażam siebie poprzez kreację. Dzięki niej postrzegam świat jako stale zmieniające się kształty, doznania; jako barwną istotę, którą mogę dotknąć i usłyszeć. Angażuję się w różne przedsięwzięcia, takie jak: Konfrontacje Sztuk Artystycznych na warszawskiej Pradze, teatr dokumentalny (inicjatywa Teatru BOTO); Laboratorium Edukacji Twórczej w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, współtworzenie muralu Oswajanie starości; happening Nie kupuj żywych karpi; performance taneczny Kobiety, czy Projekt Lutosławski.

W dobie pośpiechu, ważnych spraw i terminów, każdy i każda z nas potrzebuje zatrzymać się i zadbać o swoje ciało i duszę. Raz w miesiącu zamieniamy CLŻ w magiczną przestrzeń, gdzie tworzymy naturalne kosmetyki.
Jest to wydarzenie sąsiedzkie, dlatego przynieś ze sobą coś na wspólny, warsztatowy stół. Informacje o potrzebnych produktach wysyłamy kilka dni przed zajęciami.

  • 23.04 / wtorek / 18:00-19:30 / Żoliborzanie Odkrywają Świat: Japonia
  • Wstęp wolny
„Żoliborzanie odkrywają świat”, to cykl dedykowany, zarówno miłośnikom wakacyjnych wojaży, jak i globtroterom. Podczas każdego ze spotkań wybierzemy się w inny zakątek naszego kraju, kontynentu lub wypłyniemy na szerokie wody świata. Porozmawiamy o społeczeństwie, kulturze, zabytkach, kuchni oraz ciekawostkach dotyczących omawianych miejsc. Tym razem odwiedzimy kraj kwitnącej wiśni. Jeśli chcesz podzielić się z nami swoimi doświadczeniami z ciekawych wypraw – napisz do Klaudii, a my zorganizujemy Twoją prelekcję. Spotykamy się w każdy ostatni wtorek miesiąca o godz. 18:00 w Centrum Lokalnym Żoliborz przy ul. Rydygiera 6b. Spotkajmy się na szlaku! Czekamy na Wasze wiadomości: klaudia.ziemianska@wp.pl. Organizatorzy wydarzenia: Klaudia Ziemiańska i Centrum Lokalne Żoliborz.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca zapraszamy na przekrojową imprezę taneczną po różnych stylach i dekadach – od rock’n’rolla, przez tango, walca, folk i italo disco. Bez zalkoholu, bez papierosów, sąsiedzko i bez stresu. Muzykę miskował dla Was będzie początkujący DJ Leszek – koordynator CLŻ. Wstęp jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczenia przestrzeni każda osoba musi zapisać się na wydarzenie przez portal Strefa Zajęć lub bezpośrednio w CLŻ. Przewidujemy mały poczęstunek, ale będzie nam miło, jeśli przyniesiesz coś na sąsiedzki stół. 🙂

  • 27.04 / sobota / 10:30-12:30 / Śniadanie europejskie
  • Wstęp wolny

Francuskie croissanty? Ukraińskie syrnyki? Kajzerki z oscypkiem lub serem korycińskim? Tradycyjnie w ostatnią sobotę miesiąca zapraszamy na wspólne śniadanie, tym razem zainspirowane Europejskim Dniem Śniadania! Przynieś swoje składniki lub gotowe danie, poczęstuj się daniem osoby z sąsiedztwa lub skosztuj czegoś, co przygotuje zespół CLŻ! Kawa i herbata bez limitów!

Może Cię również zainteresować…