26.10 / sobota / 18:00 / W ciepłą sierpniową noc / wstęp wolny
Fort Sokolnickiego
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowy koncert poetycko-muzyczny Joanny M. Vorbrodt. Suita poetycko-muzyczna „W ciepłą sierpniową noc” to projekt oparty na prawdziwej historii żoliborskiej rodziny Vorbrodtów, który jest próbą odtworzenia ostatnich dni Krystyny Vorbrodt ps. „Kinga”, sanitariuszki która zginęła walcząc w Powstaniu Warszawskim. Fakty przewijają się tutaj z artystycznym wyobrażeniem tego, jak mogło być na jej bojowym szlaku, co mogła czuć oraz jak mogłoby być, gdyby Krystyna przeżyła. Suita składała się z 8 utworów słowno-muzycznych i 10 wierszy. Integralną częścią koncertu będzie pokaz multimedialny zawierający fotografie oraz materiały archiwalne.
A tak Joanna M. Vorbrodt mówi o swoim nowym projekcie:
(…)Ten pomysł dojrzewał we mnie od lat. Odkąd pierwszy raz usłyszałam o losach „Kingi”. Ze wzruszeniem śledziłam strony internetowe poświęcone powstaniu, zaczytywałam się w powstańczych lekturach i… czekałam na właściwy moment. Żeby tego nie spalić. Kiedy dotarło do mnie, że w tym roku skończyłam 44 lata, dotarło do mnie, że to jest ten moment. I choć sam proces twórczy był dla mnie bardzo trudny, bo nie raz i nie dwa mój głos ze wzruszenia dusił się w gardle, a w trakcie pisania tekstów najzwyczajniej w świecie płakałam, współczując tej młodej dzielnej kobiecie, wierzę, że całość wyszła dobrze i „ciocia Krysia” wysyła mi z nieba dobrą energię. Może nawet w niewidzialny sposób przytula, gdy za bardzo się wzruszam(…)
Utworem zapowiadającym ten wyjątkowy, rodzinny i intymny wręcz projekt artystyczny jest „W ciepłą sierpniową noc” – po raz pierwszy został zaprezentowany w audycji żoliborskiego Radia 357 w audycji Piotra Kaczkowskiego. Za muzyczne opracowanie suity, grę na instrumentach, aranżację oraz produkcję całości odpowiada Romuald Vorbrodt.
Przed koncertem odbędzie się spotkanie z Joanną i jej mężem Romualdem, które poprowadzi Paweł Łęczuk. Biogram Krystyny Vorbrodt na stronie Muzeum Powstania Warszawskiego: https://www.1944.pl/powstancze-biogramy/krystyna-vorbrodt,47124.html
Więcej o realizatorach projektu:
Joanna Vorbrodt: Wielokrotna stypendystka Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w dziedzinie muzyki. Jej utwór „Obudź się. Warszawa” znalazł się wśród nagrań debiutantów wybranych przez Piotra Kaczkowskiego z Programu III Polskiego Radia i zamieszczonych na płycie „Minimax Pl 6.” (2011). Od 2013 r. jest związana z Wydawnictwem Muzycznym Luna Music Polska. Wydała trzy płyty: „Nie ma przypadków” (2013), „Punkty zwrotne” (2018) i „Korytarze” (2022) . Na scenie towarzyszy jej mąż Romuald Vorbrodt. W twórczości artystki ważne miejsce zajmuje poezja.
Romuald Vorbrodt: Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i pedagog. Realizator nagrań Warsztatowej Akademii Musicalowej. Zajmuje się także produkcją płyt i udźwiękowieniem niemych filmów (np. „Berlin. Symfonia wielkiego miasta”). W latach 2021-2024 związany z zespołem Grupa na Swoim. Stypendysta ZAiKS w dziedzinie muzyki.
Paweł Łęczuk: Poeta, animator kultury, autor książek biograficznych, pedagog, geograf, pilot wycieczek i dziennikarz. Jest autorem kilkunastu książek, w tym tomów poetyckich i albumów fotograficzno-poetyckich, publikacji biograficznych oraz przewodnika literackiego. Trzykrotny stypendysta Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz stypendysta Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego i Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Uczestnik Międzynarodowego Programu Pisarskiego w Chinach w 2014 roku. Twórca oryginalnych spacerów literackich po Warszawie i literackich wycieczek rowerowych. Finalista Konkursu Perełki Warszawy 2024.
***
Realizacja w ramach projektu „Wespół na Żoli” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Edycja 2024