„W ciepłą sierpniową noc” – artystyczny spacer powstańczy śladami sanitariuszki Krystyny Vorbrodt
14.09.2024 godz. 16.00
Zbiórka: godz. 16.00 (pl. Inwalidów 10)
Start: pl. Inwalidów 10 (przy tablicy informacyjnej o dawnym Hotelu Oficerskim)
Meta: Słowackiego 19a (Park im. Żołnierzy „Żywiciela” obok Teatru Komedia i Radia 357)
Spacer potrwa ok. 1,5 h.
Spacer poprowadzi Paweł Łęczuk.
Serdecznie zapraszamy na artystyczny spacer powstańczy śladami Żoliborzanki, sanitariuszki Krystyny Vorbrodt ps. Kinga. Inspiracją do wydarzenia jest suita poetycko-muzyczna Joanny M. Vorbrodt zatytułowana „W ciepłą sierpniową noc”, projekt oparty na prawdziwej historii rodziny Vorbrodtów. Fakty przewijają się tutaj z artystycznym wyobrażeniem tego, jak mogło być na jej bojowym szlaku, co mogła czuć oraz jak mogłoby być, gdyby Krystyna przeżyła. „wybiegli z domów / pełni wiary i sił / wybiegli na ulice / w słoneczny dzień / w porywie szczęścia / biegła też ona” – śpiewa Joanna w jednym z utworów. W trakcie spaceru odwiedzimy miejsca związane z krótkim życiem sanitariuszki oraz ważne dla Żoliborzan miejsca pamięci. Nie zabraknie też artystycznych odniesień do biografii Krystyny Vorbrodt i jej rodziny.
***
Więcej o realizatorach projektu:
Joanna Vorbrodt:
Wielokrotna stypendystka Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w dziedzinie muzyki. Jej utwór „Obudź się. Warszawa” znalazł się wśród nagrań debiutantów wybranych przez Piotra Kaczkowskiego z Programu III Polskiego Radia i zamieszczonych na płycie „Minimax Pl 6.” (2011). Od 2013 r. jest związana z Wydawnictwem Muzycznym Luna Music Polska. Wydała trzy płyty: „Nie ma przypadków” (2013), „Punkty zwrotne” (2018) i „Korytarze” (2022) . Na scenie towarzyszy jej mąż Romuald Vorbrodt. W twórczości artystki ważne miejsce zajmuje poezja.
Romuald Vorbrodt:
Multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor i pedagog. Realizator nagrań Warsztatowej Akademii Musicalowej. Zajmuje się także produkcją płyt i udźwiękowieniem niemych filmów (np. „Berlin. Symfonia wielkiego miasta”). Stypendysta ZAiKS w dziedzinie muzyki.
Paweł Łęczuk:
Poeta, animator kultury, autor książek biograficznych, pedagog, geograf, pilot wycieczek i dziennikarz. Jest autorem kilkunastu książek, w tym tomów poetyckich i albumów fotograficzno-poetyckich, publikacji biograficznych oraz przewodnika literackiego. Trzykrotny stypendysta Stowarzyszenia Autorów ZAiKS oraz stypendysta Prezydenta Miasta Gorzowa Wielkopolskiego i Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy. Uczestnik Międzynarodowego Programu Pisarskiego w Chinach w 2014 roku. Twórca oryginalnych spacerów literackich po Warszawie i literackich wycieczek rowerowych. Finalista Konkursu Perełki Warszawy 2024.
***
Realizacja w ramach projektu „Wespół na Żoli” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Dom Kultury+ Edycja 2024