Żoliborski Dom Kultury zaprasza na Jesienny weekend z rękodziełem! W dniach 19-20 listopada w Forcie Sokolnickiego w Parku Żeromskiego odbędą się warsztaty rękodzielnicze dla wszystkich, którzy marzą o niebanalnym prezencie dla kogoś bliskiego lub dla siebie samego/ej siebie. Zapisz siebie lub dziecko, przyjdź z partnerem_ką, przyjaciółmi, dziadkiem lub całą rodziną.
Wybraliśmy dla Was najlepsze z najlepszych warsztatów w jesiennym klimacie. Niech chwile na nich spędzone oraz małe arcydzieła, które z nich wyniesiecie, będą dla Was ciepłym wspomnieniem w zimowe wieczory. Na koniec pierwszego dnia otulimy Was dźwiękami zespołu Słońce w niebieskim lśni krysztale. Będzie też okazja do zrobienia sobie wyjątkowego zdjęcia w naszej jesiennej fotobudce.
UWAGA! Wszystkie warsztaty są BEZPŁATNE, ale na część OBOWIĄZUJĄ ZAPISY: zapisy@zoliborskidomkultury.pl
Liczba miejsc ograniczona!
PLAN WYDARZENIA:
- 19 listopada, SOBOTA
12:00 – 16:00 WARSZTATY DEKORATORSKIE + FOTOBUDKA – Pan Szymon
12:00-15:00 EBRU / Marta Puchłowska / otwarty warsztat rodzinny / bez zapisów
14:00 -16:00 DISCO-NEON NA TKANINIE: ZDOBIENIE TKANIN / AgaBrwi / warsztat otwarty dla wszystkich / bez zapisów / możesz wziąć ze sobą koszulkę, torbę lub inną tkaninę
12:00 – 13:30 Owocowe karmniki / Mead Ladies / dzieci / zapisy
14:00 – 15:30 Jesienne kadzidła / Mead Ladies / dorośli / zapisy
12:00 – 13:30 Kokedama / Madeleine Orchid / dorośli / zapisy
14:00 – 15:30 Obrazy z mchu / Madeleine Orchid / dorośli / zapisy
13:00 – 16:00 Jesienny wianek na drzwi / Kwiaciarenka / dorośli / zapisy
16:00 KONCERT
- 20 listopada, Niedziela
11:00 – 15:00 FOTOBUDKA
11:00 – 14:00 JESIENNE TIE DYE / Aga Brwi / warsztat otwarty dla wszystkich / bez zapisów / możesz wziąć ze sobą koszulkę, torbę lub inną tkaninę
11:00 – 14:00 – ORIGAMI – papierowa girlanda / Dobrze Się Składa / warsztat otwarty dla wszystkich / bez zapisów
11:00 – 12:30 – Ceramiczne świeczniki z pracownią ceramiki Ogród Sztuk / dorośli i dzieci / zapisy
11:00- 12:30 i 12:30 – 14:00 Taca na herbatę / Dama z wiertarką / dorośli / zapisy
11:00- 12:30 Mydło lubi zabawę / Mead Ladies / dzieci od 7 roku życia / zapisy
12:00 – 15:00 Medytacje graficzne – druk na tkaninie metodą linorytu / Lovingartifacts / dorośli / zapisy
13:00 – 14:30 Warsztaty kosmetyczne Buko precz! / Mead Ladies / dorośli / zapisy
14:00 – 15:00 Karmnik / Dama z wiertarką / dzieci / zapisy
ZAPISY: zapisy@zoliborskidomkultury.pl
Opis prowadzących i warsztatów:
Madeleine Orchid – Magdalena Zawadka jest absolwentką kierunku Ogrodnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Specjalizuje się w tematyce roślin leczniczych i tropikalnych. Jest twórcą nietypowych aranżacji wykonywanych w szklanych naczyniach i w innych nośnikach.
Madeleine Orchid – Magdalena Zawadka jest absolwentką kierunku Ogrodnictwa Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Specjalizuje się w tematyce roślin leczniczych i tropikalnych. Jest twórcą nietypowych aranżacji wykonywanych w szklanych naczyniach i w innych nośnikach.
Kokedama to nietypowa technika uprawy roślin w kulach wypełnionych odpowiednim podłożem oraz mchem. Wywodzi się z Japonii i jest ciekawą alternatywą do tradycyjnej pojemnikowej uprawy roślin. Podczas warsztatów każdy z uczestników pozna tajniki tej metody, nauczy się jak odpowiednio dobrać materiały, rośliny oraz jak od strony technicznej wykonać swoją zieloną kulę. Dowie się także, jak pielęgnować wiszącą kompozycję, aby cieszyć się nią przez lata.
Obrazy z mchu – podczas warsztatu każdy z uczestników wykona swój własny zielony obraz. Porozmawiamy o tym, jak odpowiednio przygotować materiały, czym właściwie jest chrobotek reniferowy oraz jak odpowiednio go pielęgnować. Prześledzimy cały proces tworzenia zielonej ściany.
Kwiaciarenka – Małgorzata Galińska jest florystką, w zabytkowej praskiej kamienicy przy Targowej 84 prowadzi małą różową Kwiaciarenkę, kulisami pracy dzieli się na Instagramie jako @kwiaciarenka.
Jesienny wianek na drzwi – uczestnicy przygotują jesienne wianki z roślin sezonowych, które pięknie się zasuszają. Pamiątka mile spędzonego dnia będzie cieszyć oko nie tylko jesienią i stanie się piękną ozdobą drzwi lub wnętrza.
Lovingartifacts – Aga Marcinkiewicz jest absolwentką grafiki na ASP w Warszawie, Urzeczywistnia swoje marzenie, aby tworzyć, kochać i żyć. Tworzenie jest dla niej praktyką samomiłości, ma moc kondensowania piękna i refleksji, którą przemienia w grafiki i rzeczy tkane lub szyte.
Medytacje Graficzne – druk na tkaninie techniką linorytu. Natura od zawsze inspirowała ludzi do tworzenia – mgliste krajobrazy, pomarańcz jesiennych liści, spokój, gdy patrzy się na odlatujące ptaki, to wszystko może być inspiracją. Medytacyjny warsztat z tworzenia linorytów, które będziemy odbijać na tkaninie, pozwoli skupić się na chwili obecnej i doświadczyć głębokiego relaksu poprzez tworzenie grafiki w temacie natury.
Mead Ladies – Kaja Nowakowska i Gosia Ruszkowska. Ich pasją są dzikie rośliny jadalne, lecznicze, grzyby oraz dawne techniki przetwórcze, takie jak fermentacja. Organizują warsztaty kulinarne, zielarskie, kosmetyczne, barwierskie i spacery etnobotaniczne – dla dorosłych i dla dzieci. Autorki dwóch książek: Dzikie smaki. Kuchnia zwariowanego zbieracza roślin oraz Dzikie kiszonki i inne fermentacje.
Warsztaty kosmetyczne: Buko, precz! – kosmetyki mogą nie tylko pielęgnować naszą skórę, ale też rozgrzewać i poprawiać nastrój w zimne i ciemne dni. Ciepła kąpiel z dodatkiem przeciwzapalnych ziół? A może pachnący aromaterapeutyczny spray do włosów, który nie tylko działa antystatycznie, ale też polepszy humor? W czasie warsztatów zrobimy wspólnie aż trzy kosmetyki:
– odganiający Bukę spray zapachowy
– rozgrzewającą sól do kąpieli (ciała albo stóp) Mamy Muminka
– wypełnioną ziołami, paszczakową maść na przemarznięte dłonie
– odganiający Bukę spray zapachowy
– rozgrzewającą sól do kąpieli (ciała albo stóp) Mamy Muminka
– wypełnioną ziołami, paszczakową maść na przemarznięte dłonie
Kadzidła jesienne – kiedy przychodzą jesienne dni z chęcią otulamy się miłymi zapachami i tworzymy przytulną atmosferę w naszym domu. Przez wieki kadzidła służyły w celach zapachowych, rytualnych i były stałą częścią naszej codzienności. Występują w wielu kulturach. Na warsztatach zrobimy własnoręcznie i zabierzemy do domu trzy rodzaje naturalnych kadzideł oraz dowiemy się o ich fascynującej historii i powiązaniach kulturowych.
– jesienne kadzidło w paście lub proszkowe
– słodkie i korzenne jesienne kadzidło bakhoor
– jesienne kadzidło wiązane.
– jesienne kadzidło w paście lub proszkowe
– słodkie i korzenne jesienne kadzidło bakhoor
– jesienne kadzidło wiązane.
Mydło lubi zabawę – jesienią i zimą fajnie wprowadzić trochę koloru i zapachów do codzienności. Zapraszam do kąpielowych zabaw! W czasie warsztatu zrobicie:
– piankę pod prysznic
– musujący proszek kąpielowy
– a jeśli wystarczy czasu – kąpielowy slime!
– piankę pod prysznic
– musujący proszek kąpielowy
– a jeśli wystarczy czasu – kąpielowy slime!
Owocowe karmniki – późna jesień i zima to czasem bardzo trudny czas dla naszych skrzydlatych przyjaciół. Opowiemy o tym, jak prawidłowo dokarmiać ptaki, wspólnie zrobimy razem kilka ekologicznych, prostych karmników, które można będzie powiesić na drzewie przed domem lub na parapecie. Własnoręczne wykonanie karmników, a potem obserwacja ptaków, które z nich korzystają, jest bardzo satysfakcjonujące i sprzyjające rozwijaniu pasji i rozszerzaniu wiedzy na ich temat. Zrobimy wspólnie:
– karmnik z rolki po papierze toaletowym z masłem orzechowym i ziarnami
– jabłkowy karmnik z serduszkiem
– karmnik miseczka z pomarańczy
– karmnik z rolki po papierze toaletowym z masłem orzechowym i ziarnami
– jabłkowy karmnik z serduszkiem
– karmnik miseczka z pomarańczy
Ebru/Marta Puchłowska – jest artystką wizualną, której sztuka koncentruje się na temacie natury, podejmowanej przeze nią z różnych perspektyw. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych, Uniwersytetu Sztuk Pięknych Mimar Sinan w Stambule oraz kulturoznawstwa i turkologii na UW. Od 2015 współpracuje z Instytutem Kultury Tureckiej Yunus Emre w Warszawie jako artystka ebru.
Ebru – na warsztatach zapoznasz się i spróbujesz swoich sił w wyjątkowej tureckiej sztuce malarstwa na wodzie ebru. Stworzysz niepowtarzalne kolorowe wzory na powierzchni wody, które finalnie przełożysz na papier i zabierzesz ze sobą do domu.
Aga Brwi – Agnieszka Stanasiuk jest artystką, scenografką, projektuje tkaniny, odzież i kostiumy teatralne, drukuje z wykorzystaniem technik sitodruku. Od ponad 10 lat organizuje i prowadzi warsztaty, w których dzieli się swoim doświadczeniem. Rozwija się również w innych obszarach, takich jak rysunek, malarstwo, projektowanie tkanin i odzieży. Poza warsztatami z druku realizuje projekty związane ze sztuką, upcyklingiem czy ogrodami wertykalnymi.
Jesienne tie dye – technika tie dye polega na zawiązaniu tkaniny, by następnie nałożyć na nią jeden lub kilka barwników. Poprzez odpowiednie składanie tkaniny będziecie mogli uzyskać bardzo różnorodne wzory i efekty. Każda z powstałych tkanin (toreb, koszulek) będzie niepowtarzalnym dziełem sztuki!
Disco-neon na tkaninie – każdy z uczestników będzie mógł spróbować swoich sił i własnoręcznie ozdobić bawełnianą torbę w jesienne wzory. Do dyspozycji będziemy mieć gotowe wzory z kolorowej folii w każdych możliwych kolorach i rodzajach, a także możliwość zrobienia swojego niepowtarzalnego wzoru.
Dama z wiertarką – Agnieszka Bykowska-Giler jest instruktorką zajęć stolarskich i rękodzielniczych dla dzieci i dorosłych. Współpracuje z domami kultury, szkołami, fundacjami i podmiotami komercyjnymi. Wolontariuszka w Męskiej Szopie przy Wolskim Centrum Kultury w Warszawie. Prowadzi własną pracownię na Żoliborzu.
Karmnik – warsztat dla dzieci, które lubią majsterkowanie i kochają zwierzęta. Każdy z uczestników zbije własny karmnik, który posłuży do dokarmiania większych ptaków. Będziemy szlifować, wiercić i skręcać!
Taca na herbatę – warsztaty dla dorosłych, którzy lubią drewniane dodatki i prace w drewnie. Każdy z uczestników wykona własną tacę na jesienne herbatki, świeczki czy inne ozdoby. Będziemy ciąć, szlifować, skręcać i malować!
Ogród Sztuk – ta żoliborska pracownia ceramiki istnieje od 2006 r. Jest to miejsce pracy własnej trojga artystów, otwarte na entuzjastów ceramiki.
Ceramiczne świeczniki: Podczas warsztatu uczestnicy (dzieci od 4 lat pod opieką dorosłych, którzy również wezmą udział w warsztacie) wykonają ceramiczne świeczniki na tealighty. Warsztat poprowadzą: Dorota Gobiecka-Grosz i Paulina Gobiecka z pracowni ceramiki Ogród Sztuk.