Grudzień w Forcie Sokolnickiego:
- 01.12 / niedziela / 19:00 / Jazz Fort: KAREN EDWARDS
- Wstęp wolny
- Miejsce koncertu: Kino Elektronik
Karen Edwards – amerykańska wokalistka, pianistka i kompozytorka, wielokrotnie nagradzana najważniejszym w branży muzycznej wyróżnieniem – „”Grammy Award”. Współpracowała ze światowej sławy artystami, takimi jak m.in.: Stevie Wonder, Tonny Bennett, David Bowie, Pharoah Sanders czy Prince. Urodzona w Greenville w Południowej Karolinie, pierwszą edukację muzyczną odebrała u swojego ojca, który był dyrektorem muzycznym lokalnego kościoła Baptystów. Od dzieciństwa muzyka soul i gospel stała się zatem jej główną inspiracją. Ukończyła klasę fortepianu na Uniwersytecie North Texas. Oprócz koncertów zagrała w kilku filmach muzycznych – również jako aktorka. Przez szereg lat współpracowała z Jarkiem Śmietaną. Efektem tej muzycznej przyjaźni był album „Karen Edwards & Jarek Śmietana Everything Ice”. W Polsce koncertowała ostatnio z Orkiestrą NOSPR, prezentując nową wersję przebojów z filmów z Jamesem Bondem. Od wielu lat uczy śpiewu jazzowego i improwizacji w Konserwatorium Muzycznym im. Richarda Straussa w Monachium.
- 03.gru / wtorek / 17:00/ Retroklub: O architektkach Żoliborza: Skibnieskiej i Brukalskiej
- Wstęp wolny
Dwie architektki, obydwie awangardowe, progresywnie myślące o sztuce budowania i projektowania osiedli. Rozumiejące, że architektura to coś więcej niż tylko projektowanie budynków. O wiele więcej. Kreujące niezrównane osiedla, osadzone w czasie, ale też czas wyprzedzające. Zapisujące w nich swoją niezależność, odwagę, swój styl. Barbara Brukalska i Halina Skibniewska będą bohaterkami tego spotkania, a na drugim planie pojawią się ich żoliborskie realizacje – WSM i Sady Żoliborskie. Wykład poprowadzi Monika Kieca (Stolica Dobrych Historii): Monika Kieca – przewodniczka po Warszawie i warszawskich muzeach, miłośniczka architektury i miejskich rozwiązań przestrzennych. Fanka modernizmu z lat 30. i wcześniejszego. Pomysłodawczyni i prowadząca serię spacerów miejskich pod szyldem Stolica Dobrych Historii. Opowiada historię miasta poprzez biografie ludzi, którzy je tworzyli i wzbogacali.
- 03.gru wtorek 18:00 Sztuka dobrostanu – Regeneracja i relaks
- Wstęp wolny. Zapisy poprzez StrefaZajec.pl na 10 dni przed wydarzeniem: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/67227
Praktyka głęboko regenerująca ciało i umysł poprzez techniki oddechowe, relaksacyjne, automasaż i aromaterapię.
Program:
- Rozgrzewka oddechowa – techniki oddechowe (pranayama) uwalniające napięcie z ciała i umysłu.
- Łagodny ruch – pozycje rozciągające i regeneracyjne, skoncentrowane na rozluźnianiu mięśni.
- Głębokie rozluźnienie – Ćwiczenia pasywne w pozycjach regeneracyjnych
- Sesja Relaksacji w leżeniu – głębokie rozluźnienie ciała z aromaterapią. Użyjemy olejków eterycznych o działaniu harmonizującym, które wspomogą proces regeneracji i wyciszenia.
- Automasaż dłoni i stóp – pobudzający zakończenia nerwowe i poprawiają krążenie.
Prowadząca: Sylwia Magdalena Buczak ze Sztuki Dobrostanu. Trenerka dobrostanu, instruktorka relaksacji, technik oddechowych, jogi, pilates core oraz zdrowego kręgosłupa. Arteterapeutka i Aromacoach. Prowadzi zajęcia i warsztaty z naturalnych sposobów przywracania równowagi psychofizycznej i osiągania dobrostanu. Wspiera w poprawie jakości życia, zdrowia, redukcji stresu i odkrywaniu pełni swojego potencjału. Wszechstronnie korzysta z technik pracy z ciałem, technik relaksacyjnych, technik oddechowych, aromaterapii, Ajurwedy i arteterapii
- 04.gru / środa / 17:30–19:00 / Orkiestra Marii Kazimiery – otwarte warsztaty muzyczne
- Wstęp wolny
Tworzymy żoliborską orkiestrę sąsiedzką! Nie ma wielu okazji, żeby wyjść z szafy ze swoim instrumentem, jeśli nie jesteś koncertującym muzykiem. Dlatego zapraszamy do MAL-u wszystkich, którzy mają potrzebę muzycznej ekspresji i szukają do tego pretekstu. Wspólne muzykowanie to świetny sposobem, żeby poznać osoby o podobnych zainteresowaniach. Uczymy się grać różnych melodii tanecznych, a próby prowadzi Miłka Majczyno – multiinstrumentalistka i animatorka kultury. Przyjdź ze swoim instrumentem!
- 4.12, 11.12 i 18.12 / 18:00-20:30 FotoBazar: warsztaty fotografii intermedialnej
- Zapisy przez portal strefazajęć.pl. Liczba miejsc ograniczona.
Chcesz zgłębić tajniki fotografii i jej relacji z innymi mediami ? Podczas warsztatów fotografii intermedialnej będziemy eksperymentować i badać granice fotografii. Na poziomie formalnym odniesiemy się do formuły photo castu, starając się połączyć jego użytkową funkcję z indywidualną wypowiedzią artystyczną. Przełamując klasyczne podejście do ilustracji, spróbujemy odwołać się do zagadnień z psychofizjologii widzenia takie jak synestezja i sensybilizacja. Uczestnicy warsztatów stworzą cykle fotografii odnoszące się do materiałów dźwiękowych. Mamy też otwartość na to, aby wypracowane koncepcje projektów fotograficznych zainspirowały nagrania audio. Warsztaty są częścią projektu „Radio Marymont: Bazar”, w ramach którego jeden z pawilonów na bazarku pod Halą Marymoncką zmienił się w małe studio nagrań i miejsce opowiadania różnorodnych żoliborskich historii. Razem z mieszkańcami dzielnicy i uczestnikami warsztatów stworzymy artystyczną instalację audiowizualną – jak to na bazarze, usłyszymy rozmaite głosy oraz zobaczymy Żoliborz z różnych perspektyw. Nagrania terenowe przenikną się z fikcją, dokument połączy się z fabułą.
Terminy i miejsca warsztatów:
- 27.11 – Miejsce Aktywności Lokalnej (ul. Marii Kazimiery 20)
- 4.12, 11.12 i 18.12 – Fort Sokolnickiego (ul. Czarnieckiego 51)
- Część warsztatów może odbywać się też w przestrzeni Żoliborza.
Warsztaty poprowadzi Jakub Jasiukiewicz – artysta wizualny, fotograf, filmowiec, ukończył Realizację Obrazu Filmowego, Telewizyjnego i Fotografię (Intermedia) na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2008), doktorat w zakresie fotografii obronił w 2012. W latach 2008-13 asystent w Pracowni Działań Interaktywnych, 2013-2020 Adiunkt w Pracowni Filmu Eksperymentalnego i Kierownik Katedry Intermediów UAP. Wykładał Fotografię na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UAM, WSNHiD, SWPS, Akademii Fotografii i Warszawskiej Szkole Fotografii.
- 05.gru czwartek 13:00 i 18:00 Czwartkodzieło! Makrama – ozdoby na choinkę
- Koszt: 10 zł. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem:
Czwartkodzieło! To cykl spotkań w dwa czwartki w miesiącu. Tworzymy rękodzielniczo różnymi metodami. Dzielimy się dobrą energią i wsparciem. Makrama to technika wiązania sznurków. Na zajęciach uczestnicy poznają różne rodzaje splotów i stworzą choinkowe ozdoby z makramy. Prowadząca: Ewa Szymanek, pracowniczka Żoliborskiego Domu Kultury. Pasjonatka sztuki, rękodzieła i natury.
- 05.12. 10.12, 19.12 / 17:30-19:00 / Hej kolęda! Wspólne śpiewanie i muzykowanie
- Wstęp wolny. Link do zapisów: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/68057
Poznamy mało znane, piękne polskie kolędy! Będzie to okazja do wspólnego śpiewania i muzykowania w międzypokoleniowym gronie (dzieci zapraszamy przy aktywnym udziale opiekunów). Nie zabraknie pastorałek i kolęd życzących. Mile widziane granie na instrumentach. Zapraszamy każdego, kto chce poczuć przedświąteczną magię! Hej kolęda! Na miejscu będą czekały teksty. Wspólne śpiewanie i granie poprowadzą animatorzy kultury i instrumentaliści Miłka Majczyno (10.12, 19.12) i Robert Lipka (5.12, 19.12). Można przyjść na warsztaty w wybranym terminie, ale oczywiście zachęcamy do udziały we wszystkich wspotkaniach.
- 06.gru / piątek / 19:00 / Retroklub: porozmawiajmy o Danucie Rinn. Spotkanie z aktorką Agnieszką Makowską
- Obowiązują zapisy: retroklub@zoliborskidomkultury.pl, 452 095 008
- Teatr Rampa na Targówku, ul. Kołowa 20
Wspólne wyjście na spotkanie z projektem Agnieszki Makowskiej o historii życia i twórczości Danuty Rinn. Artystka- Agnieszka Makowska, dokładnie zbadała historię życia i twórczości Danuty Rinn. W trakcie półrocznej pracy spotkała się z osobami ze świata muzyki oraz środowiska, w którym żyła Rinn. Ważne dla artystki były również te relacje ze zwykłymi mieszkańcami i mieszkankami Warszawy. Pokaz jest pierwszym krokiem do przygotowania monodramu o Danucie Rinn w wykonaniu Agnieszki Makowskiej.
- 07.gru sobota 11:00 – 16:00 Świąteczny Fort z rękodziełem
- Wstęp wolny. Zapisy poprzez StrefaZajec.pl na 10 dni przed wydarzeniem.
Świąteczne warsztaty rękodzielnicze i spotkanie z Mikołajem. W programie: tworzenie czajów i rozgrzewających pudrów, świąteczna diorama w ramce, bombki z japońskim haftem, serigrafia na bawełnianych torbach, świąteczne stroiki i mozaika.
- 9 i 16.12 poniedziałek 18:00 – 20:30 FOTOfort: cyjanotypia
- Koszt: 140 zł. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem.
Czy fascynuje ciebie ciemnia fotograficzna? Czy chciałbyś doświadczyć magii powstawania obrazu na papierze? Na dwóch spotkaniach przygotujemy matryce- negatyw z wybranego przez ciebie zdjęcia. Omówimy specyfikę pracy z materiałem cyjanotypowym. Stworzymy niezapomniane odbitki które będą wspaniała pamiątka i dadzą ci nowe spojrzenie na tworzone przez ciebie zdjęcia. Na zajęcia przynieś stworzone przez siebie wcześniej zdjęcie w formacie jpg albo tiff. Jeśli nie masz takiego, nic nie szkodzi, zrobisz je na naszych zajęciach. Prowadzenie: Marysia Eriksson. Warszawska fotografka z ponad 20-letnim doświadczeniem. jest absolwentką Łódzkiej Szkoły Filmowej, zawodowo specjalizuje się w fotografii mody i portrecie. Swoją drogę z fotografią zaczynała jako fotograf beauty, stąd jej naturalne wyczucie pracy z detalem i skupienie na stworzeniu perfekcyjnego światła. Jej talent został doceniony w Polsce i na Świecie pracowała dla takich marek jak Chanel, Dior, Avon, L’ Oreal. Zaś jej fotografie można oglądać w topowych magazynach modowych: Harpers Bazar, L’officiel, Elle oraz Vogue.
- 10.gru / wtorek / 18:00 / Sztuka dobrostanu – Harmonia & Równowaga
- Wstęp wolny. Zapisy poprzez StrefaZajec.pl na 10 dni przed wydarzeniem. https://www.strefazajec.pl/course/view/id/67230
Praktyka przywracająca harmonię ciała i umysłu poprzez techniki stabilizujące, pracę z głębokimi mięśniami oraz oddech, które pomagają w budowaniu wewnętrznej harmonii. Spotkanie skupia się na wzmacnianiu ciała, poprawie postawy i odnalezieniu balansu w ciele i życiu. Poprzez świadomą pracę z ciałem i oddechem uczestnicy uczą się odnajdywać stabilność w ciele, co przekłada się na spokój i równowagę psychiczną.
- 11.gru / środa / 19:15 / PięknoPole: Kintsugi
- Koszt: 50 zł. Zapisy: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/68137
Kintsugi to japońska technika i sztuka naprawy potłuczonych wyrobów glinianych, polegająca na łączeniu elementów wyrobu laką z dodatkiem sproszkowanych metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro, platyna. Efektem końcowym jest odtworzenie zniszczonego przedmiotu i dodatkowe ozdobienie go żyłami szlachetnych metali. Tradycja kintsugi przypisuje naprawionemu przedmiotowi większą wartość artystyczną, niż posiadał przed zniszczeniem.
Justyna Skowyrska-Górska – malarka, ceramik, pedagog, animatorka kultury, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na wydziale malarstwa ze specjalizacją z ceramiki. W swojej pracy skutecznie łączy doświadczenie pedagoga, z umiejętnościami artysty-plastyka.
- 12.gru / czwartek / 13:00 i 18:00 / Czwartkodzieło! Gips polimerowy – szkatułki
- Koszt: 10 zł. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem:
Czwartkodzieło! To cykl spotkań w dwa czwartki w miesiącu. Tworzymy rękodzielniczo różnymi metodami. Dzielimy się dobrą energią i wsparciem. Gips polimerowy to wyrób ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Przy pomocy silikonowych form, odlewać można najróżniejsze ozdoby i przedmioty użytkowe. Prowadząca: Ewa Szymanek, pracowniczka Żoliborskiego Domu Kultury. Pasjonatka sztuki, rękodzieła i natury.
- 12.gru / czwartek / 18:00 / Tango: Odczarowanie 7 – Wszystko, co chcesz wiedzieć o milondze
- Wstęp wolny
Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe, siódme już spotkanie z cyklu “Tango: Odczarowanie” – Wszystko, co chcesz wiedzieć o milondze. Tym razem zgłębimy tajniki i magię tego niezwykłego wieczoru tanga argentyńskiego. Naszym przewodnikiem będzie José Iglesias – pasjonat tanga, organizator oraz doświadczony DJ. José podzieli się z nami swoją wiedzą na temat zasad, obyczajów i etykiety milongi, które czynią te wieczory pełnymi niepowtarzalnej atmosfery. Podczas spotkania omówimy podstawowe zasady, unikalne rytuały i praktyki związane z milongą. Zadbamy także o świąteczny akcent, który wprowadzi nas w magiczny, taneczny nastrój. Po prelekcji zaprosimy Was do spróbowania swoich sił na parkiecie podczas krótkiej milongi, by poczuć atmosferę tego wyjątkowego wydarzenia i doświadczyć, jak wygląda prawdziwy wieczór milongowy. Do zobaczenia na parkiecie – zabierzcie swoją pasję i otwartość na nowe doświadczenia!
- 14.gru / sobota-niedziela / 11:00-16:00 / PięknoPole: Witraż
- Koszt: 280 zł. Zapisy poprzez StrefaZajec.pl na 10 dni przed wydarzeniem.
Dwudniowe warsztaty witrażu. Ze szkła odratowanego z okien i drzwi żoliborskich domów, barwionego minerałami pochodzącymi z wnętrza. Przynieś znalezione i uratowane kawałki szkła, luster i porcelany. Połącz kawałki rzeczywistości w piękne artefakty, pełne światła i barw natury. To wszystko w technice Tiffany-ego, z miedzianą taśmą, cięciem, łamaniem i szlifowaniem. W dwa dni doświadczysz dwoistości materii i energii. Prowadzenie: Agnieszka Saks.
- 14.gru / sobota / 12:00 Flaneur: szlak blokowisk
- Wstęp wolny
Spacer architektoniczny inspirowanych flaneryzmem – zapoczątkowaną w XIXw. francuską sztuką spacerowania. Chcemy zaprosić mieszkańców Żoliborza do odkrycia w sobie Flanera – spacerowicza, który z uwielbieniem przygląda się miastu, niespiesznie zwiedza okolicę, w mijanej architekturze chce szukać piękna i ciekawostek. Podczas spotkania pokażemy uczestnikom, gdzie na Żoliborzu znajdują się architektoniczne „perły” czekające na odkrycie. Opowiemy o ciekawych historycznie i architektonicznie miejscach.
- 15.gru / niedziela / 16:00 / Retroklub: Miło Cie poznać. RAF – koncert
- Wstęp wolny
Przedświąteczne spotkanie przy dźwiękach muzyki, zapachu cynamonowych ciasteczek oraz rozgrzewającej herbacie zimowej. RAF (Raf Skowroński) to wokalista, autor tekstów, kompozytor, a także absolwent londyńskiej uczelni Middlesex University, na której ukończył kierunek Popular Music. Wcześniej związany był z elektroniczno-folkowym zespołem JÓGA, z którym miał okazję występować na takich festiwalach jak Open’er Festival, Krakow Live Festival, OFF Festival, Debiuty w Opolu. Pierwsze solo wydawnictwo RAFA “NW9” EP ukazało się w 2021 roku pod szyldem wytwórni Kayax. W 2023 roku artysta nawiązał współpracę z niezależną wytwórnia Niebieski Label i aktualnie pracuję nad swoim pierwszym długogrającym albumem.
- 15.gru / niedziela / 14:00 / Retroklub: Miło Cie poznać. Świąteczne wianki na stół
- Obowiązują zapisy: retroklub@zoliborskidomkultury.pl, 452 095 008
Wianki i wieńce znane są w kulturze europejskiej od stuleci. Mają wiele zastosowań i przypisanych znaczeń, zarówno w życiu codziennym, jak i od święta. Wianki noszono na głowach, zawieszano na drzwiach, czy puszczano na wodę. Ich okrągły, regularny kształt symbolizuje czas, powtarzalność i ciągłość, zarówno w naturze jak i kulturze. To dobra wróżba, wypełniona pozytywną energią i życzliwością.
Na warsztatach sam zaprojektujesz pachnący i zielony wieniec świąteczny, składający się tylko z naturalnych elementów: gałązki drzew i krzewów iglastych, traw i szyszek.Prowadzenie: Marcin Gładki
- 15.gru niedziela 14:00 Retroklub: Miło Cie poznać. Świąteczne bombki z metali szlachetnych
- Obowiązują zapisy: retroklub@zoliborskidomkultury.pl, 452 095 008
Poznaj metodę puncowania i stwórz własną bombkę świąteczną. Wykorzystamy miedziane i mosiężne blachy, użyjemy młotków i wszelakich puncy. Cyzelowanie blachy to bardzo stara metoda medalierska. Efektami spotkania warsztatowego będzie zestaw kilku ozdób świątecznych do zawieszenia na choince wykonanych z mosiądzu, miedzi i aluminium. Warsztaty międzypokoleniowe, dla osób od 4-101 rż., zapraszamy dzieci z rodzicami, babciami i dziadkami – całe rodziny i dorosłych.
- 19.gru czwartek 19:00 Zadziorny Klub Filmowy: Rodzina
- Wstęp wolny
Czy rodzina to tylko więzy krwi? Jak definiujemy ten termin? Ile jest prawdy w powiedzeniu, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu? Prowadzenie: Maciej Misztal.
- Obejrzymy: „LARP” reż. Kordian Kądziela oraz „Jak w domu” reż. Shira Meishar.20.gru piątek 19:00 Niczos i Antonina Car – koncert
- Bilety: 30 zł, do kupienia na Biletyna.pl: https://bilety.io/KJyCW
Antonina Car- kompozytorka i multiinstrumentalistka, kojarzona z autorskim podejściem do neoklasycznego ambient-popu, trafia zarówno do miłośników współczesnej muzyki poważnej, jak i subtelnych, islandzkich brzmień. Niczos (Nika Jurczuk)- wokalistka i kompozytorka, wyróżnia się wykorzystaniem „pudlaśkiej movy” w swoich utworach ze Sw@dą i współpracą z projektami takimi jak Hajda Banda, eksplorującymi wschodnioeuropejskie tradycje muzyczne.” Antonina Car i Niczos (Nika Jurczuk) łączą swoje elektroakustyczne brzmienie z mikrojęzykiem, znanym jako „język podlaski” („pudlaśka mova”), opartym na wschodniosłowiańskich dialektach wschodniej Polski. TOŃ odważnie łączy tradycyjne elementy z nowoczesnym, eksperymentalnym brzmieniem, zachowując przy tym prostotę muzyki ludowej oraz jej narracyjny charakter.
- 21.gru / sobota / 12:00 / Klasyka Dzieciom: W poszukiwaniu świątecznego światła
- Bilety: 20 zł, do kupienia na Biletyna.pl od 18.11
Opowiemy Wam historię, która wydarzyła się zimą w Ameryce Łacińskiej. Pewnego dnia mały świetlik zauważył, że stracił swoje światełko. Powiedziano mu, że musi odnaleźć gwiazdy a wtedy jego światełko wróci. Świetlik postanowił wyruszyć w drogę. Podróż była wypełniona świąteczną muzyka pochodzącą z krajów hiszpańskojęzycznych jak i muzyką klasyczną takich kompozytorów jak Piotr Czajkowski, Antonio Vivaldi. Jak potoczyły się losy świetlika? Bądźcie z nami i dowiedzcie się jaki był finał historii. W trakcie koncertu usłyszycie jak w Hiszpanii i Ameryce Południowej spędza się święta Bożego Narodzenia. Naszą opowieść zilustrujemy dźwiękami fortepianu, wiolonczeli, ukulele i cuatro. Na koncercie nauczycie się kilka słów w języku hiszpańskim i nauczycie się tańczyć salsę! Wspólnie zaśpiewamy kilka znanych Wam piosenek świątecznych i kolęd. Na koniec wspólnie stworzymy orkiestrę.
Na koncercie zagrają: Katarzyna Kamer – wiolonczela oraz Muzyka Łączy w składzie: Eva Piłat – fortepian, cuatro, ukulele, perkusjonalia; Anna Martyniuk-Tofiluk – fortepian, perkusjonalia.