Fotograficzno-Literacka Opowieść Żoliborza

2024-10-18

Inspiracją do powstania projektu “Fotograficzno-Literacka Opowieść Żoliborza” była postać Melchiora Wańkowicza, ojca polskiego reportażu, który przez część swojego życia mieszkał na Żoliborzu. Losy jego domu i rodziny jak w soczewce skupiają w sobie tematy ważne dla historii i dziedzictwa Żoliborza, które mogą być aktualne też dzisiaj. Jego „Domeczek” – jak nazywał go sam Wańkowicz – mieścił się nieopodal siedziby Żoliborskiego Domu Kultury przy ul. Dziennikarskiej. Projekt ten łączy w sobie literaturę, fotoreportaż oraz sztukę. Realizując działania, staraliśmy się spojrzeć na dzielnicę jak na własny dom i zagłębić się w historie ukryte w jej rozległych przestrzeniach. Prześledzimy kontrasty między tradycją a nowoczesnością, pamięcią a współczesnością, które są widoczne w tkance Żoliborza. Do realizacji celów projektu posłużyły nam warsztaty fotoreporterskie oraz warsztaty tworzenia zinów. Etapem końcowym jest prezentacja efektów warsztatów w formie wystawy oraz oprowadzania po dzielnicy z przewodniczką.

Fotograficzno-Literacka Opowieść Żoliborza

Wystawa powarsztatowa
19 – 30.10.2024
Wernisaż 19.10.2024, godz. 16:00
Żoliborski Dom Kultury – Fort Sokolnickiego, ul. Stefana Czarnieckiego 51

 W ramach projektu „Fotograficzno-Literacka Opowieść Żoliborza” zajrzeliśmy do jednej z żoliborskich gazet w poszukiwaniu inspirujących nagłówków. Tematy takie jak „Pomór ptaków”, czy „Mistrzowie parkowania” stały się pretekstami do uważnej obserwacji tego, co nas otacza. Z pozornie banalnych haseł staraliśmy się wydobyć esencje, które mówiłyby coś nowego o świecie. Pracując nad fotoreportażami, kierowaliśmy się zasadami: komponowanie = odejmowanie, a sugestia pobudza wyobraźnię lepiej niż ekspozycja. Z obserwatorów stawaliśmy się kronikarzami, z reporterów zmienialiśmy się w artystów. Wystawa to kolaż naszych fotoreporterskich doświadczeń i opowieści o Żoliborzu – czasem zdanie wielokrotnie złożone, a czasem jeden obraz.  Każdy z uczestników stworzył również własną publikację graficzną (zina), która została powielona i jest dostępna dla zwiedzających wystawę.

Wystawa plenerowa – prace prezentowane są w witrynach. Wystawie plenerowej towarzyszy audiodeskrypcja udostępniona online na stronie internetowej Żoliborskiego Domu Kultury. Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą zapoznać się z nią dzięki kodom QR zamieszczonym przy zdjęciach.


Prochownia Południowa, ul. Stefana Czarnieckiego 51 (w Parku Stefana Żeromskiego)


Błysk Espresso Bar, ul. Słowackiego 22/LU2


Zakład fotograficzny FOTO, ul. Augusta Cieszkowskiego 2 (wejście od ul. Słowackiego)


Miejsce Aktywności Lokalnej, ul. Marii Kazimiery 20


Salto Bar, ul. Sady Żoliborskie 4


Centrum Lokalne Żoliborz, ul. Ludwika Rydygiera 6

 

***

  • Kuratorka projektu: Paulina Gula
  • Produkcja: Paulina Gula, Aleksandra Domaradzka
  • Koordynacja spacerów: Joanna Schabowska
  • Prowadzenie warsztatów fotoreportażu: Jakub Jasiukiewicz
  • Prowadzenie warsztatów tworzenia zinów: Michał Chojecki
  • Prowadzenie spacerów: Monika Kieca
  • Identyfikacja wizualna: Natalia Błędowska
  • Koordynacja promocji: Agata Hudomięt
  • Współpraca: Błysk Espresso Bar, Salto Bar, Zakład fotograficzny FOTO

 

***

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024

 

 

 

Może Cię również zainteresować…

PięknoPole

PięknoPole

Pięknopole – to awangardowy projekt edukacji ekologiczno-artystycznej na Żoliborzu.

czytaj dalej