DOM W DOM: Cykl warsztatów muzycznych i literacko-malarskich prowadzonych przez osoby z zespołu DOM i Kolektywu u Aurora

Projekt finansowany ze środków m. st. Warszawy w ramach Funduszu Edukacji Kulturalnej.

Dom w Dom to cykl warsztatów dla dorosłych – wspólna inicjatywa Żoliborskiego Domu Kultury i Kolektywu Aurora  (Dziady na Mickiewicza, Pokój na Mickiewicza Królowa Śniegu. Rytuał rozmrażania serc). Z działań kolektywu narodził się DOM, którego płyta miała premierę w tym roku. Zapraszamy do odważnego wyrażaniswoich jakości poprzez śpiew, grę na instrumentach,  tworzenie prostych instrumentów perkusyjnych, szukanie rytmu, pisanie tekstów i malarstwo. Wspólne działanie i muzykowanie potraktujemy jako formę sprzyjającą integracji (zapraszamy osoby w różnym wieku) a także pozytywne wzmocnienie, a nawet rodzaj medytacji. Według analityczki jungowskiej i terapeutki uzależnień Marion Woodman, wyrażanie siebie poprzez kreację pomaga osadzić się w ciele, zbliżyć się do siebie samych, wzmocnić radość życia. Zachęcamy do uczestnictwa w pełnym cyklu warsztatowym.

  • Miejsce: Fort Sokolnickiego, ul. S. Czarnieckiego 51
  • Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy poprzez Strefę Zajęć

GALERIA:

HARMONOGRAM:

  • 7Chór Naturalny – budowanie domu z dźwięków / 14 maja godz. 11:00 – 14:00 / Wstęp wolny

Praktyka wspólnego śpiewania to otwarcie serca i wzrost zdrowego współodczuwania, doświadczenie jedności i harmonii – wewnętrznie i zewnętrznie, wyzwolenie kreatywności i humoru w relacji “ja” – świat. To otwarcie ciała na pełny oddech. Wspólne tworzenie harmonii dźwiękowych przypomina kąpiel w dźwiękach. Prowadzący: Konrad Jasiński

  • Piosenki mocy – warsztaty tworzenia własnych tekstów i malarskich partytur / 20 maja godz. 11:00 – 14:00 / Link do zapisów: kliknij

Celem warsztatów jest stworzenie bezpiecznej kameralnej przestrzeni do wspólnego i  twórczego otwarcia się na siebie i innych poprzez medytację malarską, tworzenie  wielkoformatowych prac malarskich jako partytury, transponowanie emocji na obrazy, tłumaczenie obrazów na słowa i muzykę, pisanie własnych tekstów i szukanie do nich melodii. Wspólnotowe dzielnie się powstałymi piosenkami i improwizacje grupowe. Prowadząca: Aleksandra Cieślak.

  • Kobiety mają głos – wieczorne śpiewanie dla kobiet z Maniuchą Bikont / 3 czerwca godz. 18:00 – 20:00 / Zapisy zostaną uruchomione przez Strefę Zajęć 19 maja.
  • Kobiety mają głos – poranne śpiewanie dla kobiet z Maniuchą Bikont / 4 czerwca godz. 11:00 – 14:00 / Zapisy zostaną uruchomione przez Strefę Zajęć 19 maja.

Cykl 2 spotkań warsztatowych zakłada pracę z utworem z repertuaru grupy DOM. Warsztat jest przeznaczony zarówno dla osób, które śpiewają jak i dla początkujących. Warsztat obejmuje ćwiczenia rozgrzewające, tworzenie prostych wielogłosów i szukanie wspólnego brzmienia. Celem jest warsztatu sam proces wspólnego śpiewania oraz przełamanie tremy i publiczne, spontaniczne wykonanie utworu w kilku miejscach (park, podwórko). Śpiewanie w grupie daje większe poczucie bezpieczeństwa niż solowe wykonywanie utworów. Wspólny śpiew buduje poczucie przynależności, wspólnoty, będąc równocześnie indywidualnym procesem otwarcia na nowe doświadczenie.

  • Dom z dźwięku /warsztat instrumentalne / 17 czerwca godz. 11:00-14:00 / Wstęp wolny

Wspólne tworzenie nowej aranżacji i wykonanie wariacji na temat utworu „Dom”, na różne instrumenty. Zaprosimy uczestników do przyniesienia swoich instrumentów. Będziemy posługiwać się metaforą domu w budowaniu kompozycji muzycznej. Warsztat przeznaczony jest dla osób 18+, które posiadają swoje instrumenty, ale też dla tych, które chcą spróbować swoich możliwości korzystając z prostych instrumentów perkusyjnych powstałych na warsztacie.Wspólnie stworzymy i zarejestrujemy instrumentalny utwór z repertuaru grupy DOM. Prowadzący: Bartosz Weber

  • Własny rytm/ wspólny rytm / 25 czerwca godz. 11:00 – 14:00 / Zapisy poprzez Strefę Zajęć zostaną uruchomione 9 czerwca.

Warsztat budowania prostych instrumentów perkusyjnych oraz szukanie rytmów indywidualnych i wspólnych.  Warsztat skierowany do osób, które chcą muzykować, ale niekoniecznie śpiewać. Poszukamy relacji między ruchem a rytmem, między biciem własnego serca a tempem.  Zajęcia zakładają również elementy ruchu, uwrażliwiają na własny rytm i naturalną ekspresję. Prowadząca: Magdalena Kordylasińska-Pękala

***

Prowadzący:

    1. Maniucha Bikont – Wokalistka, muzyczka, antropolożka, uczestniczka badań terenowych w Polsce, a Ukrainie, Białorusi i w Rosji. Śpiewa muzykę nowoczesną, tradycyjną i autorską, gra na tubie, akordeonie i innych małych i dużych instrumentach. Układa piosenki, tworzy muzykę teatralną i filmową, wykonuje utwory współczesnych kompozytorów. Występowała w Europie, Azji i Ameryce Północnej. Jej pasją jest muzyka tradycyjna, od lat jeździ po wsiach centralnej i wschodniej Europy nagrywając pieśni i muzykę. Maniucha współtworzy Kolektyw Aurora i zespół Dom. Mieszkanka Żoliborza.
    2. Aleksandra Cieślak – ilustratorka, autorka książek dla dzieci (m.in. Co wypanda, a co nie wypanda, Książki do zrobienia wyróżnionej na targach Bolonia Ragazzi) tekstów piosenek i wierszy,reżyserka (Mała Warszawska Jesień „Piwnice”), współtwórczyni Kolektywu Aurora (Dziady na Mickiewicza, Pokój na Mickiewicza, Królowa Śniegu, Rytuał Rozmrażania serc). Współtworzy zespół DOM jako autorka tekstów piosenek. Tworzy plakaty i książki autorskie, prowadzi warsztaty kreatywne dla dzieci i dorosłych. Mieszkanka Żoliborza. Będzie odpowiedzialna również za oprawę graficzną cyklu DOMowych warsztatów (plakat i materiały graficzne na media społecznościowe)
    3. Konrad Jasiński – Głosem w wymiarze terapeutycznym zajmuje się od 2012 roku. Doświadczeniem przełomowym było spektakularne, spontaniczne otwarcie głosu podczas głębokiej wielowymiarowej pracy ze świadomością. Zadecydowało ono o dalszym rozwoju i oddaniu pracy  w tym obszarze. Odważna eksploracja przyniosła wielkie przemiany oraz niezliczone korzyści  na poziomie zdrowia i świadomości. Spotkania z wspaniałymi nauczycielami, inspiratorami i  ich   osobista zachęta skłoniły go, by dzielić się praktyką ze Światem. Od 2014 roku organizuje i wspiera kręgi uwalniania głosu, prowadzi warsztaty i procesy indywidualne pracy ze świadomością poprzez głos / uwolnienia głosu. Regularnie prowadzi Chór  Naturalny na Żoliborzu. Mieszkaniec Żoliborza.
    4. Magdalena Kordylasińska -Pękala marimbafonistka specjalizująca się w kameralistyce XX i XXI wieku, pedagog. Szczególnie bliski jest im nurt minimal music oraz szeroko rozumiana muzyka elektroakustyczna. Wraz z mężem Miłoszem, który współtworzy zespół DOM, współpracują z wieloma artystami i zespołami. Koncertują w kraju i za granicą. Wraz z pianistami Lutosławski Piano Duo tworzą zespół Kwadrofonik, formację która specjalizuje się w wykonawstwie muzyki XX i XXI wieku.
    5. Bartosz Weber – multiinstrumentalista, założyciel i współzałożyciel grup DOM, Baaba i Slalom, członek Mitch & Mitch, Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej i stowarzyszenia Lado ABC. Obecnie wraz Miłoszem Pękalą współtworzy grupę MIR. Jako gitarzysta i samplerzysta grał we własnym zespole Baaba, w którym od początku XXI wieku nagrywa i wykonywał autorską muzykę z pomocą uznanych postaci polskiej sceny alternatywnej. Grupa ma na koncie 5 albumów i niezliczone koncerty w klubach i na uznanych festiwalach w Polsce, Anglii, Niemczech, Rosji,  Francji i USA. W zespole Mitch & Mitch realizuje się jako gitarzysta, klawiszowiec, perkusista,  perkusjonalista i operator samplera. Z grupą nagrał 4 płyty, zwiedził całą Europę, docierając również do Brazylii i Izraela. Współzałożyciel i kierownik muzyczny zespołu DOM, współtworzy  Kolektyw Aurora.

Centrum Lokalne Żoliborz

Ludwika Rydygiera 6b
01-793 Warszawa

Napisz do nas

centrumlokalne@zoliborskidomkultury.pl

Polub nas