Czerwiec w Forcie Sokolnickiego

2023-06-01
  • 1.06 / 17:00 – 20:00 / Dzień Dziecka: Zabawa na Całego w Forcie Sokolnickiego

W programie: 17.00 – 19.00: Pan Guzik show – potańcówka z konkursami dla dzieci. Wstęp wolny 17.00-20.00: Uśmiech! Pstryk!- sesja fotograficzna dla dzieci. Wstęp wolny 17.00 -18.00: Muzykowanie na dywanie – sensoryczno- muzyczne warsztaty dla najmłodszych. Wstęp wolny 17.00-20.00: Eko Lego – edukacyjne warsztaty rodzinne z programowania i elektroniki (Obowiązują zapisy przez Strefę Zajęć)

  • 2.06 / 17:00 – 20:00 / Ogrodnictwo w Wielkim Mieście: Budujemy Oranżerię w Forcie Sokolnickiego / Wstęp wolny

Zapraszamy uczestników poprzedniego spotkania, a także nowe osoby do budowy zielonej oranżerii, którą wspólnie zaprojektowaliśmy w Wami w maju. Prowadzenie: Fundacja alter eko.

  • 3 i 4.06 / 18:00 -20:00 / Wieczorne i poranne śpiewanie dla kobiet z Maniuchą Bikont / Zapisy poprzez Strefę Zajęć od 19 maja

Cykl 2 spotkań warsztatowych zakłada pracę z utworem z repertuaru grupy DOM. Warsztat jest przeznaczony zarówno dla osób, które śpiewają jak i dla początkujących. Warsztat obejmuje ćwiczenia rozgrzewające, tworzenie prostych wielogłosów i szukanie wspólnego brzmienia. Celem jest warsztatu sam proces wspólnego śpiewania oraz przełamanie tremy i publiczne, spontaniczne wykonanie utworu w kilku miejscach (park, podwórko). Śpiewanie w grupie daje większe poczucie bezpieczeństwa niż solowe wykonywanie utworów. Wspólny śpiew buduje poczucie przynależności, wspólnoty, będąc równocześnie indywidualnym procesem otwarcia na nowe doświadczenie.

Warsztaty serigrafii połączone z mikropwyprawą po Forcie, gdzie uczestnicy wybiorą najciekawsze miejsca, przestrzenie, szczegóły architektoniczne. Następnie pod okiem artystki wykonają szablony inspirowane przestrzenią i stworzą swój własny projekt Fortu Sokolnickiego, który uwiecznią na torbie płóciennej. 

  • 17.06 / 11:00 – 14:00 / Dom z dźwięku. Warsztaty instrumentalne

Wspólne tworzenie nowej aranżacji i wykonanie wariacji na temat utworu „Dom”, na różne instrumenty. Zaprosimy uczestników do przyniesienia swoich instrumentów. Będziemy posługiwać się metaforą domu w budowaniu kompozycji muzycznej. Warsztat przeznaczony jest dla osób 18+, które posiadają swoje instrumenty, ale też dla tych, które chcą spróbować swoich możliwości korzystając z prostych instrumentów perkusyjnych powstałych na warsztacie.Wspólnie stworzymy i zarejestrujemy instrumentalny utwór z repertuaru grupy DOM. Prowadzący: Bartosz Weber

Zainspirowani działaniami osiemnastowiecznej brytyjskiej botaniczki, ilustratorki oraz autorki pierwszej stworzonej metodą cyjantopii książki “British Algae: Cyanotype Impressions”, stworzymy atlas popularnych roślin występujących w najbliższym otoczeniu fortu w technice cyjanotypii. W czasie warsztatów zapoznamy uczestników z tą jedną z pierwszych technik fotograficznych, zaprosimy do stworzenia własnych kompozycji oraz pójdziemy na spacer botaniczny w czasie którego przyjrzymy się bliżej okolicznej florze. Spacer będzie pretekstem do bardziej uważnego spojrzenia na przyrodę, która często staje się niezauważalnym elementem codziennego krajobrazu. Z zebranych roślin stworzymy kompozycję w technice cyjanotypii, która pozwoli nadać indywidualne znaczenie zebranym roślinom. W efekcie uczestnicy nie tylko poznają roślinność, ale tworzą też bliższą relację z lokalną przyrodą.

Warsztat z tworzenia zielnych kadzideł: nauka ich wiązania oraz poznanie słowiańskich ziół.

  • 24.06 / 12:00 – 14:00 / Ogrodnictwo w Wielkim Mieście: Spacer botaniczny
  • Bez zapisów, zbiórka przy wejściu głównym do Fortu Sokolnickiego o godz. 12:00

Spacer tropem dzikich roślin jadalnych zakończony przedstawieniem wybranych przepisów i degustacją dzikich potraw!

  • 24.06 / 11:00 – 15:00 / Żoli Rero Bazar

Zapraszamy do udziału w drugiej edycji żoliborskiej garażówki w Forcie Sokolnickiego! Jest to okazja do wiosennych porządków w szafach, znalezienia nowych wiosennych ubrań, dodatków, ale i nie tylko…! Nie marnujemy, nie wyrzucamy, ale odsprzedajemy lub wymieniamy. Mamy nadzieję, że nasz nowy projekt stanie się cyklicznym wydarzeniem na mapie Żoliborza. Chętnych wystawców zapraszamy do: wysyłania zgłoszeń za pośrednictwem formularza rejestracyjnego dostępnego od 5 czerwca na stronie www.zoliborskidomkultury.pl i zapoznania się z regulaminem oraz klauzulą RODO. Do stworzenia stoisk zostaną dopuszczone tylko te osoby, które wypełniły formularz zgłoszeniowy, otrzymały potwierdzenie uczestnictwa oraz dokonały opłaty za udział (10 zł). Na odwiedzających będzie czekać strefa relaksu…szczegóły zdradzimy bliżej terminu!

  • 24.06 / 17:00 / Koncert Żoliborskiego Chóru Sąsiedzkiego

Repertuar wkrótce.

Warsztat budowania prostych instrumentów perkusyjnych oraz szukanie rytmów indywidualnych i wspólnych. Warsztat skierowany do osób, które chcą muzykować, ale niekoniecznie śpiewać. Poszukamy relacji między ruchem a rytmem, między biciem własnego serca a tempem. Zajęcia zakładają również elementy ruchu, uwrażliwiają na własny rytm i naturalną ekspresję. Prowadząca: Magdalena Kordylasińska-Pękala.

Może Cię również zainteresować…