Czerwiec w Forcie Sokolnickiego

2024-05-27
 • 01.06 / sobota / 11:00 / Dzień dziecka: Rodzinne warsztaty stolarskie – wieszaki LEGO
 • Koszt 40 zł. Zapisy poprzez StrefaZajec.pl na 10 dni przed wydarzeniem.

Zajęcia przeznaczone dla rodzin, które chcą własnoręcznie wykonać wieszak na bluzy czy sweterki idealny do dziecięcego pokoju. Każda z rodzin robi własny wieszak. Zaczynamy od poznania zasad BHP, a następnie przechodzimy do mierzenia, cięcia, szlifowania i skręcania poszczególnych elementów. Gwarantowana spora dawka wiedzy, i praktycznej nauki obróbki drewna, a to wszystko w kameralnej grupie i dobrej atmosferze.

 • ODWOŁANY 01.06 / sobota / 12:00 / Dzień Dziecka: Siostra Ptaków. Teatr Malowany Piosenkami
 • Koszt: 20 zł. Bilety do kupienia na Biletyna.pl od 20 maja

Teatr Malowany Piosenkami zaprasza na spektakl SIOSTRA PTAKÓW, inspirowany „Baśnią przed baśniami” Jerzego Ficowskiego, z piosenkami Marii Jenny Burniewicz i Marty Andrzejczyk, ilustracje Iga Bielak-Andrzejczyk i Marta Andrzejczyk, scenariusz , reżyseria i wykonanie: Marta Andrzejczyk

Spektakl inspirowany jest opowiadaniem ze zbioru baśni cygańskich “Gałązka z drzewa słońca” Jerzego Ficowskiego i opowiada historię romskiej dziewczyny i jej dziadka, którzy posiedli umiejętność rozumienia mowy ptaków oraz Jurka, który dołączył do nich aby dowiedzieć się skąd wzięły się baśnie. Siostra ptaków prezentowana jest w konwencji teatru opowieści i ilustracji, wywodzącym się z Japonii-teatrze kamishibai. Spektaklowi towarzyszą piękne piosenki śpiewane między innymi w języku Romów oraz wiersze Papuszy-romskiej poetki przez wiele lat związanej z Gorzowem Wlkp. Podczas spektaklu dzieci poznają sztukę teatru kamishibai, tworzą ptasie ilustracje, uczą się rozpoznawać głosy ptaków oraz przekonują się, że wystarczy wypuścić ze swoich rąk ptaka wyobraźni aby zacząć tworzyć i być szczęśliwym.

 • 01.06 / sobota / 14:00 / Pięknopole: Różany piknik
 • Wstęp wolny

Zapraszamy na wielozmysłowy, różany piknik. W programie warsztaty sadzenia i pięlęgnacji róż z wybitną ogrodniczką Darią, pachnący różany sitodruk, degustacja różanych smaków, kontemplacja botanicznych woni z akcentem róży.

Prowadzenie: Daria Worobiej-Szarejko, Agnieszka Saks, Krzysztof Kowalewski

 • 04.06 / wtorek / 16:00-17:00 / Makramowy liść dla dzieci
 • Koszt: 10 zł. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Na dworze ich pełno, a my puśćmy wodze fantazji i stwórzmy razem makramowe liście, nie tylko zielone! Ogranicza nas tylko wyobraźnia… Do zobaczenia! Wydarzenie przeznaczone jest dla dzieci w wieku 10-12 lat.

 • 06.06 / czwartek / 19:00 / Retroklub: Kamp, queen i drag w jednym! Spotkanie z Lullą La Polaca
 • Wstęp wolny

Kamp, queen i drag w jednym! Szpilki założył pierwszy raz w wieku kilku lat, ale drag queen został po siedemdziesiątce. Choć marzył o aktorstwie, całe życie przepracował w branży budowlanej. Andrzej Szwan, bo to nim mowa, znany warszawskiej publiczności jako Lulla la Polaca, odtwórczyni jednej z głównych ról w spektaklu „Orlando. Biografie” w Teatrze Powszechnym. Kocha życie i ludzi. Nie zwalnia tempa mimo swojego wieku, występuje na scenie i w teledyskach Ralpha Kamińskiego, jeździ na parady równości do Berlina. Pokazuje, że życie może być pełne kolorów i atrakcji, a na zmiany nigdy nie jest za późno.

Wiktor Krajewski zabiera nas w cudowną podróż przez życie Luli, pełną szczerości i nietuzinkowych opowieści o początkach kariery w świecie drag, kulisach gejowskiego życia w PRL-u i odkrywaniu swojej tożsamości. Bo choć starość – jak miłość – zawsze przychodzi niespodziewanie, Lulla udowadnia, że w każdym wieku można czerpać z życia pełnymi garściami.

Spotkanie z Lullą la Polacca poprowadzi Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna magazynu Pismo.
Podczas spotkania będzie można kupić książkę oraz otrzymać autograf od wyjątkowej bohaterki!

 • 11.06 / wtorek / 18:00 / Spotkanie z makramą – kwietnik | poziom początkujący
 • Koszt: 10 zł. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Makrama to technika wiązania ozdobnych sznurków. Dzięki niej wprowadzisz styl BOHO do swojego domu, wykonasz różnorodne dodatki wnętrzarskie takie jak kwietniki, bransoletki czy torebki. Warsztaty makramy to również doskonała metoda na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy.

 • 13.06 / czwartek / 19:15-20:45 / PięknoPole: Papier czerpany z pól i łąk
 • Wstęp: 60 zł, zapisy: strefa zajec.pl – na 10 dni przed wydarzeniem https://www.strefazajec.pl/course/view/id/59055 

Na warsztatach zanurzymy się we wspomnienie zielonych łąk, lasów i pól. Zaczerpniemy – wprost z natury – suszone cząstki traw, zbóż oraz sitowia i turzyc. Z wyługowanych włókien celulozy powstanie papier, według starej chińskiej tradycji – na sitach, z piękną fakturą, z pamięcią falujących źdźbeł i drżących liści. Prowadzenie: Agnieszka Saks

 • 13.06 / czwartek / 17:00 / Filcowa biżuteria
 • Koszt: 10 zł. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Filcowanie to jedna z najstarszych technik rękodzielniczych. Metoda filcowania na sucho, jest techniką wykorzystywaną do tworzenia tkanin filcowych bez użycia wody. Jest to proces, który polega na mechanicznym łączeniu włókien wełnianych za pomocą igiełki filcowej. Podstawowym materiałem używanym do filcowania na sucho jest wełna, choć czasami wykorzystuje się także inne włókna naturalne lub syntetyczne. Proces rozpoczyna się od ułożenia warstwy włókien wełnianych na podłożu, następnie za pomocą specjalnej igiełki filcowej, której końcówki posiadają haczykowate narożniki, włókna są wpychane i łączone ze sobą. Na czerwcowych zajęciach z filcu stworzymy biżuterię – filcowe kolczyki i korale.

 • 15.06 / sobota / 12:00 / Szeroką aleją, czyli od pl. Grunwaldzkiego do rowu fortecznego
 • Wstęp wolny. Zbiórka na pl. Grunwaldzkim u zbiegu Broniewskiego i Popiełuszki

Spacer wzdłuż imponującej swoją szerokością al. Wojska Polskiego. Zwiedzimy też fragmenty kilku przylegających do niej ulic. Dowiemy się m.in. jak miał wyglądać pl. Grunwaldzki i dlaczego tak nie wygląda, kto ma niebieski pomnik, gdzie stał urzędniczy „dworek” i kto go zniszczył, co to jest Żoliborz Magistracki, co się działo w gmachu „poniatówki” i gdzie mieszkał Artur Oppman. Współorganizator: Fundacja Retro im. M. Fogga.

 • 16.06 / niedziela / 18:00 / EARTH – koncert Żoliborskiego Chóru Sąsiedzkiego
 • Wstęp wolny

Koncert uczestniczek Żoliborskiego Chóru Sąsiedzkiego, który od roku działa pod auspicjami Żoliborskiego Domu Kultury. W tym roku obchodzimy 3-cie urodziny. Dyrygent: Paweł Choina, Akompaniament: Dobrochna Ciesielska.

 • 18.06 / wtorek / 19:00 / Zadziorny Klub Filmowy – Praca
 • Wstęp wolny

Dlaczego pracujemy? Czy istnieją lepsze i gorsze zawody? Kiedy praca ma sens? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas czerwcowego spotkania Zadziornego Klubu Filmowego.

O projekcie: Różnimy się, mamy różne poglądy i różnie patrzymy na świat. Często wkurzają nas te same kwestie, ale nie zawsze z tych samych powodów. W rozładowaniu napięcia może pomóc nam kino, które prowokuje prawdziwy dialog. Dołącz do Filmowego Klubu Wkurzonych, w którym spotykamy się, żeby porozmawiać, poznać różne punkty widzenia i zobaczyć, że tak naprawdę więcej nas łączy niż dzieli. Spotykamy się raz w miesiącu, żeby porozmawiać o konkretnym temacie. Prowadzący wybiera kilka filmów krótkometrażowych, które stanowią punkt wyjścia do dyskusji. Odnosząc się do seansu prowadzimy dialog moderowany przez prowadzącego. Każda osoba może wypowiadać się swobodnie przy zachowaniu zasady wzajemnego szacunku. Spotkanie nie ma na celu rozstrzygnięcia sporu, jest próbą odbycia rozmowy ukierunkowanej na szukanie różnic i podobieństw poglądów. Za selekcję filmów i moderowanie dyskusji odpowiada Maciej Misztal.

Maciej Misztal – pomysłodawca i dyrektor Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Absolwent organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej w Szkole Filmowej w Katowicach oraz kulturoznawstwa na UKSW. Kurator pokazów filmowych na wielu festiwalach. Od ponad 7 lat rozwija autorską metodę pracę w widownią kinową polegającą na budowaniu lokalnych społeczności za pomocą wykorzystania zjawiska kinempatii. Pomysłodawca i kurator projektu Warsaw Short Framing. Kierownik produkcji nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych oraz wielu audycji telewizyjnych, w tym koprodukcji międzynarodowych. Twórca i animator kina offowego. Instruktor warsztatów filmowych. Odznaczony Medalem Prezydenta Miasta Lublin.

 • 19.06 / środa 18:00 Żoliborski Klub Literacki: Jak pisać o wybitnych artystkach związanych z Żoliborzem?
 • Wstęp wolny

Spokanie będzie poświęcone Elisabeth Jerichau-Baumann – duńskiej malarsce niemieckiego i polskiego pochowania, która urodziła sie na Żoliborzu. Jej ojciec był fabrykantem, miał nazwisko niemieckie lecz Elżbieta była Polką, wielką patriotką prześladowaną przez Paszkiewicza i zmuszoną przez niego do emigracji. Dziś znana jest w całej Europie (a w Danii uwielbiana) jako Elizabeth Jerihau Baumann (nazwisko po jej mężu prof. Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze). Niestety w Polsce jest znana szerzej dopiero od 2020 kiedy Jerzy Miśkowiak wydał w Polsce album o jej absolutnie wyjątkowym dorobku malarskim. W czasie spotkania obejrzymy film dokumentalny pt. “”Elizabeth Jerihau Baumann malarka (1819-1881)”” oraz wysłuchamy koncertu piosenek z poetyckim tekstami Anny German w wykonaniu Ewy Jarzymowskiej-Kaludowej.

Partner cyklu: Towarzystwo Przyjaciół Warszawy. Oddział Bielany-Żoliborz.
Prowadzenie: Bogusław Falicki

 • 20.06 / czwartek / 18:00-21:00 / Żolinoc – letnie przesilenie
 • Wstęp wolny

Żolinoc – to wielozmysłowe, inspirowane kulturą Słowian, spotkanie z Żywiołem Powietrza.

18:00-19:00 Koncert Zosi Hołubowskiej
19:00-19:30 Wietrzne kompozycje zapachowe
19:30–20:00 Performance inspirowany żywiołem powietrza
20:00-20:40 Sitodruk luminescencyjny

Wietrzne kompozycje zapachowe
Wspomnienie olfaktoryczne z czarownego gaju. Poruszający zapach żywic sosny, jodły, ulotny aromat kwiatów lipy i akacji to woń budzącego się lata. Tej nocy dostaniesz wyjątkową szansę – użyjesz czarownych, botanicznych esencji i wykonasz eliksir żywiołu powietrza – ulotne wspomnienie Nocy Kupały.

Dziwny kwiat paproci – sitodruk luminescencyjny
“Zakwita w puszczach dziwny kwiat paproci, Na jedna chwile w tajemniczym cieniu…” Inspirowane poezją, serigraficzno-botaniczne poszukiwania w Parku Żeromskiego. Tych, którzy nie znajdą mitycznego kwiatu, zapraszamy do utrwalenia go na papierze, tkaninach lub własnej odzieży. Z pewnością nie zgubicie się w ciemności.

 • 21.06 / piątek / 19:00 / Floralies – koncert przyrodniczy Chóru Uniwersytetu SWPS
 • Wstęp wolny

Flories to wydarzenie interdyscyplinarne, której sercem będzie pieśń o dynamice świata przyrody. Będzie to opowieść o niej samej, jak i o tym, jak przenika ona do życia nas – ludzi.

Wykonawcy: Chór Uniwersytetu SWPS, dyr. Ewa Mackiewicz, projekt i wykonanie scenografii studenci III r. School of Form pod opieką Megi Malinowskiej i Aleksandry Andrzejewskiej.

 • 22.06 / sobota / 11:00 – 15:00 / Letni Żoli Retro Bazar
 • Wstęp wolny (w przypadku wystawców obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie)

Zapraszamy do udziału w LETNIEJ garażówce w Forcie Sokolnickiego! Jest to okazja do przed wakacyjnych porządków w szafach, znalezienia nowych letnich ubrań, dodatków, ale i nie tylko…! Nie marnujemy, nie wyrzucamy, ale odsprzedajemy lub wymieniamy. To już nasze 5 spotkanie.

Chętnych wystawców zapraszamy do:

 1. Wysyłam zgłoszeń w terminie do 14 czerwca na adres mailowy: emartynek@zoliborskidomkultury.pl . Potwierdzenia uczestnictwa wyślemy do 17.06, opłaty za udział nalezy dokonać do 20.06.
 2. W treści maila należy podać: rodzaj sprzedawanych przedmiotów oraz swój numer telefonu.
 3. Zgłaszający oświadcza, że zapoznał się z regulaminem wyprzedaży garażowej oraz klauzulą RODO, dostepnych na stronie www.zoliborskidomkultury.pl

Do stworzenia stoisk zostaną dopuszczone tylko te osoby, które wysłały zgłoszenie, otrzymały potwierdzenie uczestnictwa oraz dokonały opłaty za udział (10 zł).

 • 25 i 27.06 / wtorek / 18:00 / Spotkanie z makramą – Drzewo życia | poziom zaawansowany
 • Koszt: 20 zł. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Zapraszamy na dwudniowy warsztat z makramy, gdzie będziemy tworzyć dużą formę łapaczu snów – drzewo życia. Zapis na zajęcia jest równoznaczny z deklaracją uczestnictwa na dwóch spotkaniach – 25.06 oraz 27.06. Wymagana jest znajomość podstawowych węzłów z makramy. Makrama to technika wiązania ozdobnych sznurków. Dzięki niej wprowadzisz styl BOHO do swojego domu, wykonasz różnorodne dodatki wnętrzarskie takie jak kwietniki, bransoletki czy torebki. Warsztaty makramy to również doskonała metoda na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy.

 • 27.06 / czwartek / 19:15-20:45 / PięknoPole: 김치
 • Wstęp: 50 zł, zapisy: strefa.zajec.pl – na 10 dni przed wydarzeniem https://www.strefazajec.pl/course/view/id/59056 

Kimchi na lato Kimchi to koreańska kiszonka o ponadtysiącletniej historii. Czas potrzebny na jej przygotowanie i spożycie jest jednak znacząco krótszy. Na warsztatach nauczycie się, jak zrobić tradycyjne kimchi z kapusty pekińskiej i innych warzyw oraz owoców. Słoik kimchi własnej roboty – na wynos i na lato! Prowadzenie: Agnieszka Saks

 • 30.06 / niedziela / 19:00 / Agnieszka Sandomierz – malarstwo
 • Wstęp wolny

Agnieszka Sandomierz -malarstwo-wernisaż podczas imprezy dla Psów. Studiowała na warszawskiej ASP na Wydziale Malarstwa w latach 1998–2003 (malarstwo u prof. Jarosława Modzelewskiego i rysunek u prof. Tomasza Żołniekiewicza). Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w 2003 u prof. Wiesława Szamborskiego, aneks z malarstwa ściennego zrobiła u prof. Edwarda Tarkowskiego. W roku 2005 była stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Od października 2005 pracuje na stanowisku asystenta na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP.

Może Cię również zainteresować…