Wrzesień w Forcie Sokolnickiego

2024-09-02
  • do 20 września / W DRODZE… Anna Michalak-Pawłowska i Bałkańskie DNA. Artur Pawłowski – wystawy “W DRODZE… Anna Michalak Pawłowska   
  • Wstęp wolny
  • Wystawy czynne od wtorku do czwartku w godz. 15:00-19:00 oraz podczas odbywających się wydarzeń

W DRODZE… Anna Michalak-Pawłowska Zdjęcia z procesji i pielgrzymek: Kalwaria Zebrzydowska 1985, El Rocio, 2023, Sycylia 2024. Bałkańskie DNA / Artur Pawłowski Guca Trumpet Festival to coroczny festiwal orkiestr dętych odbywający się w mieście Guča w zachodniej Serbii. Guča zyskała światową sławę dzięki największemu wydarzeniu trąbkowemu na świecie. Tradycyjna trąbka Dragačevo  stała się znana na całym świecie. To dzięki trąbce nazwa Serbii zabrzmiała na wszystkich kontynentach. Muzyczni wirtuozi, rywalizujący ze sobą trębacze są w większości samoukami. Grają ze słuchu i dość spontanicznie; grają z serca i duszy. Przez kilka dni Guca jest wypełniona muzyką, małe orkiestry grają w kawiarniach, na ulicy, w przeróżnych miejscach. Niezwykła atmosfera udziela się widzom, którzy z całego świata przyjeżdżają do Gucy.

Warsztaty z gipsu polimerowego to wyjątkowa okazja dla osób zainteresowanych sztuką rzeźbienia i tworzenia trójwymiarowych dzieł sztuki. Gips polimerowy, znany także jako masa samoutwardzalna, to materiał, który łączy w sobie właściwości gipsu z elastycznością polimerów, co czyni go doskonałym do modelowania i formowania. Jest to wyrób ekologiczny i bezpieczny dla środowiska. Gips polimerowy, po utwardzeniu, jest wytrzymały i trwały, co oznacza, że stworzone podczas warsztatów dzieła mogą być trwałym elementem dekoracyjnym w domu lub prezentem dla bliskich.” Koszt: 10 zł. Zapisy przez portal strefazajęć.pl na 10 dni przed wydarzeniem

Wchodzimy tanecznym krokiem w nowy rok szkolny! Wczasy powracają z nowym materiałem, który będzie można usłyszeć na żywo podczas nadchodzących koncertów. EP “Program” ukazał się 12 stycznia 2024 (Thin Man Records). Duet Wczasy jest znany z takich przebojów jak “Dzisiaj jeszcze tańczę” (który trafił na ścieżkę dźwiękową do filmu “Fanfik”), “Jesteś najlepszy” (pojawia się w filmie “Sweat”), “Tyle słów” czy “Prince i Bowie”. Albumy “Zawody” i “To wszystko kiedyś minie” spotkały się z bardzo pozytywnym przyjęciem słuchaczy i krytyków (docenione m.in. przez Gazetę Wyborczą w podsumowaniach najlepszych płyt roku i Bartka Chacińskiego na blogu Polifonia).

Licząc od 2017 roku, zespół zagrał już ponad 200 koncertów w kraju i za granicą, m.in. na festiwalach: Open’er, OFF, Męskie Granie, Tauron Nowa Muzyka, Pop Messe, Creepy Teepee. Zespół Wczasy został uznany za ważne zjawisko na polskiej scenie muzycznej. Jakub Knera, w artykule na łamach “Dwutygodnika”, tak podsumowuje twórczość duetu: “Można Wczasy potraktować jako deskę ratunku. Ich piosenki pozwalają okiełznać codzienny Weltschmerz, są narzędziem do oswojenia śmiechem depresyjnej rzeczywistości. Muzycy poruszają w nich wszystkie czułe dla millennialsów struny – lęk przed pracą, która jest zesłaniem, i przed porażką w niekończącym się wyścigu o dobra materialne, symboliczne i emocjonalne. Równocześnie zachęcają do tańca, jakby miało nie być poniedziałku.”

  • 08.09 / 13:00–17:00 / niedziela / Urodziny Placu Wilsona: Dzień 2

13:00 – Podróżnicy – spektakl Teatru Akt
14:00 – Annka – koncert
14:00 – Urodzinowy Tort Wilsona: Gra Miejska
14:00-17:00 – Warsztaty rękodzielnicze – wstęp wolny, zapisy przez portal Strefa Zajęć
14:45 – Koncert Żoliborskiego Chóru Sąsiedzkiego
17:00 – Vavamuffin – koncert | 98. Urodziny Placu Wilsona

  • 10.09 / 18:00 / czwartek / Retroklub: idziemy na spacer, kierunek: Żoliborz. Ten Dziennikarski
  • Miejsce zbiórki: Plac Wilsona (wejście do Parku Żeromskiego)
  • Zapisy: retroklub@zoliborskidomkultury.pl lub 517 161 789

Miejska architektura wcielająca idee szlacheckiego dworku, przełamana awangardą, domami szeregowymi, nowoczesnymi willami i zaskakującą moderną. Zielone miasto- ogród w praktyce. To “” Kolonia Dziennikarska””, która nie była tylko dziennikarską, dobrze pomyślane, wyciszające miejsce do życia. A co przedtem? Co zanim wprowadzą się dziennikarze i artyści z rodzinami? Co potem? I co obecnie? Przekonajcie się sami i chodźcie z nami! Prowadzenie: Monika (Panna Warszawianna), przewodniczka po Warszawie, twórczyni fanpage’a Stolica Dobrych Historii.

Makrama to technika wiązania ozdobnych sznurków. Dzięki niej wprowadzisz styl BOHO do swojego domu, wykonasz różnorodne dodatki wnętrzarskie takie jak kwietniki, bransoletki czy torebki. Warsztaty makramy to również doskonała metoda na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy.

  • 12.09 / czwartek / 18:00-20:00 / Czytanie i Gadanie na Żoli – Wspólne sąsiedzkie spotkania czytelnicze #1 “Atlas wszystkich mieszkańców”
  • Wstęp wolny. 
  • Uwaga! Miejsce spotkania: Prochowani Południowa

Uwielbiasz czytać książki? A może wcale nie lub nigdy nie masz na to czasu? Trudno znaleźć dobrą lekturę, chwilę spokoju, ciszę w domu? Bez względu na to, czy ostatnią książkę przeczytałaś wczoraj, czy kilka lat temu wpadnij na sąsiedzkie spotkania czytelnicze w Centrum Lokalnym Żoliborz. Nie musisz być przygotowane, czytać całej książki przed spotkaniem. Co więcej nie musisz w ogóle nic czytać przed spotkaniem. Będziemy to robić wspólnie – na miejscu! W przyjacielskiej atmosferze przyjrzymy się wybranym fragmentom i pogadamy o nich. Co nam zrobiły w środeczku? Czy nam się podobały, czy nie? Co nam się w nich podobało? Na pierwszym spotkaniu zerkniemy do publikacji „Atlas wszystkich mieszkańców”. Zobaczymy kto żyje razem z nami na Żoliborzu. 🙂 Cała publikacja jest dostępna pod linkiem:
https://atlas.miastozdziczenie.pl/

  • 14.wrz 19:00 sobota Jazz Fort: Andrzej Jagodziński Trio
  • Wstęp wolny

Andrzej Jagodziński – fortepian
Adam Cegielski – kontrabas
Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja

Andrzej Jagodziński – pianista, akordeonista, waltornista, kompozytor i aranżer. Od zawsze interesował się muzyką klasyczką. Początkowo, Jego kariera muzyczna była typowa dla muzyka klasycznego. Przeszedł wszystkie szczeble szkolnictwa muzycznego. Jeszcze w trakcie studiów na Uniwersytecie Muzycznym im.Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie waltorni dostał angaż w Orkiestrze Polskiego Radia i TV w Warszawie, w której grał przez pięć lat. W trakcie studiów zaczęła go interesować muzyka jazzowa. Uczył się jej grając na fortepianie. Z czasem poświecił się głównie temu stylowi. Niemal od początku jazzowej kariery współpracował z czołowymi polskimi zespołami jazzowymi: m. In. Old Timers, Swing Session, String Connection, Kwartetem Zbigniewa Namysłowskiego, Kwartetem Janusza Muniaka, Quintessence, Kwartetem Jana Ptaszyna Wróblewskiego. W roku1987 rozpoczął współpracę z Ewą Bem, czołową polską wokalistką jazzową.

  • 19.09 / 19:00 / czwartek / Żoliborski Klub Filmowy: Miasto
  • Wstęp wolny

Oaza wolności czy betonowa dżungla? Jakie są wady i zalety życia w mieście? Jakie powinno być miasto idealne? Na te i inne pytania poszukamy odpowiedzi podczas wrześniowego spotkania Zadziornego Klubu Filmowego.

O projekcie: Różnimy się, mamy różne poglądy i różnie patrzymy na świat. Często wkurzają nas te same kwestie, ale nie zawsze z tych samych powodów. W rozładowaniu napięcia może pomóc nam kino, które prowokuje prawdziwy dialog. Dołącz do Filmowego Klubu Wkurzonych, w którym spotykamy się, żeby porozmawiać, poznać różne punkty widzenia i zobaczyć, że tak naprawdę więcej nas łączy niż dzieli.
Spotykamy się raz w miesiącu, żeby porozmawiać o konkretnym temacie. Prowadzący wybiera kilka filmów krótkometrażowych, które stanowią punkt wyjścia do dyskusji. Odnosząc się do seansu prowadzimy dialog moderowany przez prowadzącego. Każda osoba może wypowiadać się swobodnie przy zachowaniu zasady wzajemnego szacunku. Spotkanie nie ma na celu rozstrzygnięcia sporu, jest próbą odbycia rozmowy ukierunkowanej na szukanie różnic i podobieństw poglądów. Za selekcję filmów i moderowanie dyskusji odpowiada Maciej Misztal.

Maciej Misztal – pomysłodawca i dyrektor Lubelskiego Festiwalu Filmowego. Absolwent organizacji produkcji filmowej i telewizyjnej w Szkole Filmowej w Katowicach oraz kulturoznawstwa na UKSW. Kurator pokazów filmowych na wielu festiwalach. Od ponad 7 lat rozwija autorską metodę pracę w widownią kinową polegającą na budowaniu lokalnych społeczności za pomocą wykorzystania zjawiska kinempatii. Pomysłodawca i kurator projektu Warsaw Short Framing. Kierownik produkcji nagradzanych filmów dokumentalnych i fabularnych oraz wielu audycji telewizyjnych, w tym koprodukcji międzynarodowych. Twórca i animator kina offowego. Instruktor warsztatów filmowych. Odznaczony Medalem Prezydenta Miasta Lublin.

  • 21.09 / 12:00 / Cytadela i okolice Niegdyś groźna i złowieszcza, dziś oswojona i malownicza – spacer
  • Wstęp wolny. Zbiórka o 12:00 na rogu ul. Krajewskiego i Wybrzeże Gdyńskie.

Twierdza przez dziesiątki lat zaboru rosyjskiego panująca nad Warszawą. Piękny przykład XIX-wiecznej architektury militarnej i jej równie ciekawe otoczenie. Oprócz samej Cytadeli tematem spaceru jest też pierwotny Żoliborz, który uległ prawie całkowitemu zniszczeniu w związku z budową twierdzy, Na tym spacerze można obejrzeć budynek od którego dzielnica wzięła swoją nazwę! Współorganizator: Fundacja Retro im. M. Fogga.

  • 21,22.09 / 15:00 / sobota–niedziela / Festiwal Warszawska Jesień: BUI – performans
  • Wstęp wolny

BUI: Mees Siderius & Lucas Kloosterboer & Elsa van der Linden. Wydarzenie zorganizowane w ramach projektu InSitu/City europejskiej sieci Ulysses współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej „Kreatywna Europa”. Performans zorganizowany przy wsparciu Ambasady Królestwa Niderlandów w Warszawie. Partnerem wydarzenia jest Żoliborski Dom Kultury.

  • 24.09 / 18:00 / wtorek / joliFORTe: Muzyka klasyczna w społecznościach lokalnych – wykład Ani Karpowicz
  • Wstęp wolny

Podczas wykładu zastanowimy się wspólnie, co nam dają spotkania z muzyką klasyczną, czego oczekujemy od elementów animacyjnych, a co pozwala nam lepiej zrozumieć prezentowany program. Jest to pierwsze wydarzenie w ramach cyklu, w którym opowiemy o muzyce i posłuchamy klasycznych utworów w nowoczesnych aranżacjach. Ania Karpowicz, flecistka, kameralistka, założycielka Hastag Ensemble. Laureatka Paszportów Polityki w kategorii muzyka poważna.

Makrama to technika wiązania ozdobnych sznurków. Dzięki niej wprowadzisz styl BOHO do swojego domu, wykonasz różnorodne dodatki wnętrzarskie takie jak kwietniki, bransoletki czy torebki. Warsztaty makramy to również doskonała metoda na zrelaksowanie się, wyciszenie umysłu i uspokojenie myśli. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z teorią dotyczącą materiałów i narzędzi stosowanych w technice makramy.

Może Cię również zainteresować…